KıbrısManşet

“Soruşturma açılmasını istiyorum”Lefkoşa’da Sibel-Timuçin Ocak çiftinin oğulları Deniz bebek, “Rektoüretral fistül” teşhisi ile 3 günlükken ameliyata alındı. Deniz’in ölümden döndüğünü belirten Baba, yaşananlardan doğumun gerçekleştiği hastanenin çocuk doktorunu sorumlu tuttu
 Lefkoşa’da ikamet eden Sibel-Timuçin Ocak çiftinin oğulları Deniz, 25 Şubat 2019 tarihinde dünyaya gözlerini açtı.

Doğumun gerçekleştiği hastanenin çocuk doktoru tarafından muayenesi yapılan bebek, kayıtlara “sağlıklı” olarak geçti. Deniz bebek, “Rektoüretral fistül” teşhisi ile henüz 3 günlükken Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ameliyat masasına yattı.

Deniz bebek şimdi, bağırsağına takılan tıbbı aparat ile dışkısını dışarıya atıyor. Deniz Ocak, tedavisinin devamı için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye sevk edilecek.

Baba Timuçin Ocak, oğlunun yaşadığı sağlık sorunundan zamanında teşhis konulmadığı gerekçesi ile doğumun gerçekleştiği hastanenin çocuk doktorunu sorumlu tuttu. Timuçin Ocak, söz konusu olayda ihmali olanlar hakkında soruşturma açılması için Sağlık Bakanlığı’na şikayet dilekçesi yazdı.

Timuçin Ocak, aradan 10 gün geçmesine rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan bu yönde olumlu veya olumsuz bir geri dönüş olmadığını öne sürdü.

Baba Ocak, “Oğlum ölümden döndü. Bu duruma sessiz kalmayacağım” diyerek, gereken yapılana kadar da işin peşini bırakmayacağını ifade etti.

 

“Bebeğin sağlıklı olduğu söylendi”

Timuçin Ocak, süreci Havadis okurları ile paylaştı: “Doğum gerçekleştikten hemen sonra oğlum hastanenin çocuk doktoru tarafından muayene edildi. Yapılan muayenesine müteakip bize bebeğin sağlıklı olduğu bilgisi verildi. Oğlumun bezinde ertesi gün kahve telvesini andıran bir leke gördük hemen aynı doktora ulaştık. Doktor normal olduğunu söyledi. Deniz,  bu kez yeşil renkte kusmaya başladı. Araştırdım, yeşil renkte kusmanın safraya işaret olduğunu öğrendim, tekrar aynı doktora başvurduk. Doktor yine normal olduğunu, kusmanın devamı halinde Deniz’e idrar tahlili yapılacağını söyledi.

 

“Bağırsakları patlamak üzereymiş”

Deniz’i bu kez başka doktora götürdük ve yapılan muayenesinde Deniz’in aldığı gıdayı dışa atan organın olmadığı tespit edildi. Bize bebeğin dışkısını dışarıya atamadığından bağırsağının patlamak üzere olduğu söylendi ve Deniz, 28 Şubat’ta Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevedildi. Oğlum 25 Şubat’ta dünyaya geldi.

 

“3 günlük bebek ameliyat edildi”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan muayene ve tetkiklerin ardından Deniz’e “Rektoüretral fistül” teşhisi konuldu ve ameliyata alındı. Deniz, ameliyattan sonra yoğun bakıma alınıp, 3 gün entübe edildi yani solunum cihazına bağlı kaldı. Tedavisinin devamına müteakip yapılan tetkiklerde üriner sistem USG sonucu normal saptandı. 16 Mart’ta damar tedavisi tamamlandı ve Deniz, poliklinik takibine alındı.”

 

“Bakanlığa yazılı şikayette bulundum”

Timuçin Ocak, yaşananların ardından sorumluların tespit edilip gereken yasal sürecin başlatılması için Sağlık Bakanlığı’na 15 Mart 2019 tarihinde yazılı şikayette bulunduğunu ancak olumlu veya olumsuz bir dönüş yapılmadığını söyledi.

Timuçin Ocak, şunları kaydetti: “Bebeğim ölümün eşiğinden döndü. Bebeğim üç kez muayene edilmesine rağmen zamanında sorun fark edilmedi. Sağlık Bakanlığı konuya duyarsız kaldı, aynı dilekçeyi Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne de verdim. Bu işin peşini asla bırakmayacağım ve elimin uzandığı, sesimi duyurabildiğim tüm platformda konuyu dile getireceğim. Ta ki sorumlular hakkında gereken yasal işlem yapılana kadar.”

Başa dön tuşu