KıbrısManşet

Hayvan Üreticilerinden Eylem Uyarısı


[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]H[/dropcap]ayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, sütün pazarlanmasında yaşanan sorunun 24 saat içinde çözülmemesi halinde yarın Lefkoşa’da süt dökme eylemi yapacaklarını açıkladı.

Naimoğluları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK) üreticiden pazarlayabileceği kadar süt alma yönünde bir karar ürettiğini, bu durumda sütün üreticinin elinde kalacağını söyleyerek, bunun “kabul edilemez” olduğunu savundu.Bu sorunun 24 saat içinde çözümlenmemesi halinde eylem yapacaklarını belirten Naimoğluları, küçükbaş hayvancıların koyun başına alması öngörülen desteğin yanısıra mazot desteği ödemeleri ve  kaba ota verilecek kuraklık desteğinin açıklanması gibi sorunlara da bir hafta içinde çözüm bulunmaması halinde yine eyleme gideceklerini ifade etti.

Naimoğluları, bugün birlik binasında düzenlediği basın toplantısında sorunlar hakkında bilgi verdi.

“SORUNLAR DEVAM EDİYOR”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, üretim sektöründe yaşanan sıkıntıların yıllardır çözümlenmediğini, sorunların büyüyerek devam ettiğini söyledi.

“21-27 Mayıs Süt Haftası”nda üreticinin “ızdırap içinde” olduğunu savunan Naimoğluları, “sütler üreticinin elinde beklerken, okullarda ithal süt dağıtıldığını” iddia etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK) hayvancıdan pazarlayabileceği kadar süt alma yönünde karar ürettiğini belirten Naimoğluları, bunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Çiğ sütte üretim fazlalığına ilişkin yapılması gerekenin ithalat politikalarını gözden geçirme olduğuna işaret eden Naimoğluları, “Tarım bütçesinin arkasına sığınarak açığı üreticinin üzerinden kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

Naimoğluları, hükümetin tarımda yaşanan sorunları bildiğini söyleyerek, gecikmeden çözüm üretmesi gerektiğini belirtti.

“SİYASİLER İTHALATÇILARI KORUYOR”

Mustafa Naimoğluları, ithalat rakamlarının giderek arttığını 30 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Siyasilerin ithalatçıları koruduğunu savunan Naimoğluları, “Hayvancılık yoksa tarım ve üretim de olmaz. Tarım sektörünü küçültmek istiyorlar” dedi.

“DESTEKLER ÖDENMEDİ”

Naimoğluları, küçükbaş hayvan üreticilerine şubat ayında ödenmesi gereken 80 TL’lik koyun başı desteğin henüz ödenmediğini belirtti.

Mustafa Naimoğluları, 30-40 bin ton balaya ihtiyaç olduğunu söyleyerek, kaba ota verilecek kuraklık desteğinin de en kısa sürede açıklanması gerektiğini kaydetti.

Seyrüseferin mazot üzerinden ödenmesine de karşı olduklarını belirten Naimoğluları, üretimin daha da pahalı hale geleceğini söyledi.

“TARIMDA AÇIK DEĞİL, YANLIŞ POLİTİKA VAR”

Tarım bütçesinde açık olduğunun söylenildiğini belirten Naimoğluları, “Tarımda açık yok yanlış politikalar var” dedi.

Naimoğluları, üretimin değil ithalatın büyüdüğünü söyledi. Yaşadıkları sorunların uzun zamandan beri çözüm beklediğini ancak bu çözüme ulaşılamadığını belirten Naimoğluları, bunun üzerine eylem kararı aldıklarını vurguladı.

“SÜT LEFKOŞA’YA DÖKÜLECEK”

Süt konusuna 24 saat içinde çözüm bulunmasını talep eden Naimoğluları, sütün zaten üreticinin elinde kaldığını, yapılacak eylemde Lefkoşa’ya getirerek döküleceğini söyledi.

Naimoğluları, diğer sorunlar için de hükümete bir hafta süre verdi. Sorunların bir hafta içinde çözümlenmemesi halinde eylem yapacaklarını belirten Naimoğluları, beklemeye tahammülleri kalmadığını dile getirdi.Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu