KıbrısManşet

Son söz PM’nin


UBP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adayı ile gireceği kesinleşti. Partide cumhurbaşkanı adaylığı için öne çıkan isimler ise Töre, Ertuğruloğlu ve Hasipoğlu

TÖRE ADAY ADAYI: UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, cumhurbaşkanı seçimlerine aday adayı olduğunu söyledi. Partinin adayının üye katılımı ile belirlenmesi durumunda herhangi bir soru işareti oluşmayacağından kimsenin belirlenecek isme itiraz edemeyeceğini savunan Töre, “aksi halde çok tartışma çıkacak” dedi

 

ERTUĞRULOĞLU KARARLI: UBP Lefkoşa Eski Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, cumhurbaşkanı adayının üye katılımı ile belirlenmesinin parti içerisinde zaten var olan kutuplaşmanın daha da artmasına yol açacağına inandığını belirtti ve üye seçimi ile isminin belirlenmesi durumunda görevi kabul etmeyeceğini açıkladı

 

HASİPOĞLU NİYETLİ: UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, cumhurbaşkanlığına aday olması konusunda yoğun bir talep aldığını, bu hususta henüz resmi bir açıklama yapmasa da olumlu olduğunu belirtti. Esas yetkinin PM’de olduğunu söyleyen Hasipoğlu, üye seçimi ile de adayın belirlenebileceğini kaydetti

 

 

Duygu ALAN

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı seçimlerine aday olmayacağını açıklamasının ardından partide adaylık için ağırlıklı olarak Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve Lefkoşa Eski Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu’nun isimleri konuşulmaya başlandı.

UBP’nin kendi adayı ile seçime gideceği kesinleşirken adayın, üye seçimi ile mi yoksa parti meclisi kararı ile mi belirleneceği konusunda ise henüz bir karar üretilmedi.

Cumhurbaşkanı seçimleri için sıklıkla isimleri telaffuz edilen Töre, Ertuğruloğlu ve Hasipoğlu, konu ile ilgili Havadis’in sorularını yanıtladı.

 

Ertuğruloğlu kabul etmeyecek

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, UBP cumhurbaşkanı adayı konusunda parti meclisinin üye seçimine karar vermesini beklediğini belirterek, adayın üye katılımı ile belirlenmesi durumunda kimsenin kafasında soru işareti oluşmayacağını, dolayısıyla belirlenecek isme de itiraz edilemeyeceğini ifade etti.

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, esas yetkinin PM’de olduğunu ancak adayın üye seçimi ile de belirlenebileceğini kaydetti.

UBP Lefkoşa Eski Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ise cumhurbaşkanı adayının üye katılımı ile belirlenmesinin parti içerisinde zaten var olan kutuplaşmayı daha da arttıracağına ve partiye zarar vereceğine inandığını su sebeple adayın PM kararı ile belirlenmesinin doğru oldu olduğunu söyledi. Ertuğruloğlu, üye seçimi ile isminin belirlenmesi durumunda ise görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

 

Töre: En güçlü aday tespitinin üye katılımı ile olacaktır

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Ulusal Birlik Partisi’nin ulusal davanın bayraktarı olan parti olduğunu kendisinin de bir ömürdür bu dava yolunda mücadele ettiğini kaydederek cumhurbaşkanı seçimleri için aday adayı olduğunu belirtti.

Töre, “KKTC devletinin yaşatılmasını, kökleştirilmesini, vatan yaptığımız ve denizlerimizin Rumlara verilmesine kesinlikle karşıyım. Bu yüzden de aday adayıyım” dedi.

UBP’nin cumhurbaşkanı seçimlerine kendi adayı ile çıkacağını ve partide çatı aday konusunun hiç konuşulmadığını ifade eden Töre, adayın nasıl belirleneceği konusunda ise henüz bir karar alınmadığını ifade etti.

Töre, UBP cumhurbaşkanı adayı konusunda parti meclisinin üye seçimine karar vermesini beklediğini belirterek, şunları söyledi: “Adayı PM de seçebilir ancak ben üyelerin seçimi ile demokrasinin en iyi şekilde işlemesi ile cumhurbaşkanı adayının belirlemesini bekliyorum. Madem genel başkanımız aday olmayacak ve birçok aday var, bu durumda UBP’nin bir ilki yaparak cumhurbaşkanı adayını üye seçimi ile belirlemesini istiyorum. Bu şekilde yapılacak bir adayı tespitine kimse itiraz edemez. Aksi olursa tartışma çok olur. ‘Adayımızı kim seçti?” diye soru işaretleri oluşur. Bunlardan sebep en güçlü aday tespitinin üye katılımı ile olacağına inanmaktayım. Tabi tüm adaylar iddialıdır ve tümüne seçimde başarılar dilerim. Şuanda bu konuda kendini ifade eden ben ve Sayın Hasipoğlu’dur. Sayın Ertuğruloğlu, ‘ben adayım’ demiyor, ‘teklif edilirse olurum’ diyor.  PM üyelerimiz ve birçok örgütümüz de adayın üye seçimi ile belirlenmesini yönünde arzuludur.”

 

tahsin-ertuğruloğlu

Ertuğruloğlu: Ben böyle bir yarışta olmam

Tahsin Ertuğruloğlu, cumhurbaşkanı adayının üye katılımı ile belirlenmesinin parti içerisinde kutuplaşmanın daha da artmasına yol açacağına ve partiye zarar vereceğine  inandığını belirtti.

UBP cumhurbaşkanı adayının PM kararı ile belirlenmesinin doğru olduğuna inandığını ifade eden Ertuğruloğlu, “Ben başından beri vurgulamaya çalışıyorum, ben ‘adayım’ diye bir ifadede bulunmadım,  bulunmam da. Bu milletvekilli seçimi değildir, ‘ben adayım’ veya ‘aday adayıyım’ söylemlerinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu tamamen kurultaydan sonra en yüce organ PM’nin saptayacağı kriterlere göre görevlendirmedir” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, cumhurbaşkanı adayının üye seçimi ile belirlenmesi ve ismin kendisi olması halinde görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

Ertuğruloğlu, “Bence bu PM’nin saptayacağı bir karar olmalıdır. Üye seçimine gidilmesi halinde böyle bir yarışa girme niyetim yoktur. Bu sözlerimde tutarlı olmak adında ben öyle bir yarışta olmayacağım. Ama dediğim gibi üye seçimi dışında bir yöntemle bir karar verilmesi ve kararın ben olmam halinde onur duyarak bu görevi kabul ederim” diye konuştu.

 

Oğuzhan Hasipoğlu

Hasipoğlu: Yoğun talep alıyorum

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadığını ancak bu konuda olumsuz da olmadığını belirtti.

Hasipoğlu, şunları dedi: “Ben henüz daha resmi açıklamamamı yapmadım. Ama parti tabanından aday olmam yönünde tarafıma ciddi talep var. Bunun da müzakerecilik görevinde bulunmamdan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü UBP içinde böyle bir görevi yerine getirmiş bir vekil yok şuanda. Adayın nasıl belirlenmesi konusuna gelince, esas yetki parti meclisindedir. PM de karar verebilir, üye katılımı ile de belirlenebilir.  Eğer böyle bir talep gelirse PM meclisinde konu görüşülecek, olumlu bakarım ama henüz bu konuda ‘adayım’ diye resmi bir açıklama yapmış değilim. Şuan içinde hem tabandan hem bizim tarafımızdan nabız yoklanıyor. Bugüne kadar çıkan sonuç da hep aday olmam yönünde.”

 

 Başa dön tuşu