Siz de elinizi cebinize atın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

Siz de elinizi cebinize atın

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Gürkut’tan, hastane için kampanya açıklaması yapan Sağlık Bakanı Ali Pilli ve hükümete öneri:

“HALK ZATEN BAĞIŞ YAPIYOR”: KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bağış kampanyası duyurusunun ardından, sosyal medya hesabından ‘Hükümete çağrımdır’ başlığıyla açıklama yayımladı. Dr. Gürkut, “Halk zaten kendi hastanesi için yıllardır sağlık fonu adı altında bağış yapıyor” dedi


 

“ÖNCE DEVLET ÖRNEK OLSUN”: Dr. Gürkut: Örtülü ödenekler ve siyasi partilerin devlet katkılar, yeni hastane projesine aktarılsın. Makam arabaları küçültülsün, benzinden tasarruf yapılsın. Devlet ve hükümet yetkilileri resepsiyonlarına bir süreliğine ara versin

 

Pınar BARUT

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo Bölümü’nde başlayan yangın felaketinde, adeta can pazarı yaşanmış, hastane büyük hasar görmüş ve hizmet veremez hale gelmişti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, felaketten iki gün sonra yaptığı basın açıklamasında, gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından, birçok kişinin, hastanenin hasarlarının giderilmesi konusunda yardımda hazır olduğunu, bakanlığın da Telsim ve KKTCELL ile bir anlaşma yaparak, SMS karşılığı bağış kampanyası başlatacaklarını duyurmuştu.

Pilli, hastanede toplam 160 kişinin çalıştığını söylediği açıklamasında, toplumumuzdan bağış yapmak isteyen kişiler için başlatacakları kampanya dolayısıyla iki ayrı bankada da hesap açacaklarını belirtmişti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, bağış kampanyası başlattıklarını duyurmasının ardından, sosyal medya hesabından ‘Hükümete çağrımdır’ başlığıyla, bir açıklama yayımladı.

Dr. Gürkut, yayımladığı açıklamada, halkın değil, hükümetin ekonomik tedbirler alarak, yeni hastane binası için kaynak yaratması gerektiğini söyledi. Alınacak önlemleri madde madde sıraladı.

 

Dr. Gürkut: Makam arabaları küçültülsün, izaz ikram durdurulsun, resepsiyonlar yapılmasın

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, bağış kampanyası başlattıklarını duyurmasının ardından, sosyal medya hesabından ‘Hükümete çağrımdır’ başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Dr. Gürkut açıklamasında, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın nedeniyle oluşan hasarın giderilmesi ve kendi kaynaklarımızla kendi yeni hastanemizi yapabilmek için tüm devlet daireleri ve bakanlıklardaki izaz ikramların, harcırahların ve ödeneklerin durdurulmasını istedi.

“Örtülü ödenekler ve siyasi partilerin devletten aldığı katkılar, yeni hastane projesine aktarılsın” diyen Dr. Gürkut, makam arabalarının küçültülmesini, benzin paralarından tasarruf edilmesini, Cumhuriyet Meclisi’nin, Başbakan’lığın, Cumhurbaşkanlığı’nın ayrı ayrı düzenlediği resepsiyonların, en azından bir süreliğine yapılmamasını talep etti.

 

“Önce devlet ve hükümetin kendisi önce örnek teşkil etsin”

KTTB Başkanı Dr. Gürkut, ekonomik önlemlerle, yeni hastane binası için kaynak yaratılmasını içeren açıklamasının devamında, bakanlıkların hem özel kalem müdürleri, hem basın danışmanları, hem sekreterleri, hem şoförleri olacağına, daha planlı çalışılarak, siyasi atamalarda sayılar azaltılması önerisini de getirdi.

“Devlet ve hükümet, halka bağış kampanyası çağrısında bulunacağına, örnek teşkil etsin” diyen Dr. Gürkut’un açıklaması şu satırlarla son buldu: Halk kendi hastanesi için yıllardır sağlık fonu adı altında bağışta bulunuyor zaten. Ülkemizin kurum, kuruluş ve örgütleri ise üzerlerine düşeni zaten yapacaktır, yeter ki önce biz örnek adımlar atalım.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar