Güney KıbrısKıbrısManşet

Seri katil sorgusuna Scotland Yard desteğiRum Teğmen Nikos Metaksas, iki Filipinli kadın ve bir çocuğu öldürdüğünü itiraf etti. Polis, Metaksas’ın telefonunda fotoğrafı bulunan diğer bir kayıp kadını da öldürdüğünden şüpheleniyor

HENÜZ İKİ CESET: Rum Teğmen Nikos Metaksas, iki Filipinli kadın ile bir çocuğu öldürdüğünü itiraf etti ancak polis henüz iki cesede ulaştı. Mitsero madenindeki gölette dün robot kameralarla yapılan arama su bulanık olduğu için sonuç vermedi

 

UZMAN DESTEĞİ: Rum polisi çocuğun ve kayıp olan 3’üncü kadının cesedine ulaşmak için bugün gölette uzman dalgıç aracılığıyla arama yapacak. Pazartesi günü ise seri katil olduğundan şüphelenilen Metaksas’ın sorgusu için Scotland Yard’dan 5 uzman dedektif gelecek

 

Güney Kıbrıs’ın ilk seri katili gözüyle bakılan RMMO subayı Nikos Metaksas’ın, ikinci bir Filipinli kadını daha öldürdüğünü dün itiraf ettiği, telefonunda yapılan incelemede ise bir süredir kayıp olan üçüncü bir Filipinli kadının fotoğrafına rastlanması sonrasında seri katilin kurbanlarının sayısının artmasından endişe edildiği bildirildi.

Politis ve diğer gazeteler, RMMO subayı Kıbrıslı Rum Nikos Metaksas’ın Filipinli Marry Rose ve 6 yaşındaki kızını öldürdüğünü itiraf etmesi sonrasında başlatılan araştırmanın, zanlının, geçtiğimiz Cumartesi günü “Mitsero” madenindeki gölette bulunan ikinci bir Filipinli kadını da öldürdüğünü itiraf etmesiyle yeni bir boyut kazandığını yazdılar.

İkinci ceset Arian Palanas Lozano

Gazete, geçtiğimiz Cumartesi günü “Mitsero” madenindeki gölette yapılan aramalar sonrasında bulunan ikinci kadın cesedinin kesin kimlik tespitinin henüz yapılmadığını; ancak zanlı Metaksas’ın Çarşamba günkü sorgusunda, cesedin 28 yaşındaki Filipin uyruklu Arian Palanas Lozano’ya ait olduğunu söylediğini belirtti.

Habere göre Arian Palanas Lozano Temmuz 2018 tarihinden beridir kayıplar arasında yer alıyor.

Maricar Valdez Arguiola’nın fotoğrafı

Bu gelişmeye paralel olarak zanlının cep telefonunda yapılan incelemede, 13 Aralık 2017’den beridir kayıp olan bir diğer Filipinli kadının, 29 yaşındaki Maricar Valdez Arguiola’nın, kimlik kartındaki fotoğrafın tespit edildiğini, ayrıca zanlının Arguiola’yla son kez temasta bulunan kişi olduğunun da belirlendiğini belirten gazete, zanlı Metaksas’ın ise bu konuda konuşmamayı tercih ettiğini aktardı.

Kimlik tespiti DNA ile kesinleşecek

Madendeki gölette bulunan ikinci kadın cesedinin durumunun, Marry Rose’un cesedinden daha fazla tahrip olduğu, bu durumun da cesedin Arian isimli kadın yerine, Arian ve Marry Rose’dan önce kaybolan ve zanlının cep telefonunda fotoğrafı tespit edilen Maircar’a ait olduğu inancını güçlendirdiği, bu sebepten ötürü ikinci cesede, Maricar’ın ailesinden alınan DNA’yla karşılaştırma yapılacağı vurgulandı.

Cep mesajı ile KKTC’ye geçti izlenimi yaratıldı

Gazete, Maricar’ın ev arkadaşı, işvereni ve annesi tarafından sosyal medyada yayınlanan mesajlarla aranmakta olduğunu belirtirken; Maricar kaybolduğu dönemde ev arkadaşına, Maricar’ın cep telefonundan mesaj geldiğini, mesajda, yalnız kalmak istediği için KKTC’ye geçmek üzere Ledra yolunda olduğunun iddia edildiğini aktardı.

Söz konusu mesajın Maricar’ın kullandığı lehçede olmaması sebebiyle, cep telefonunun başkası tarafından kullanıldığı yönünde şüphe uyandırdığı belirtilen haberde, zanlının Maricar’ın ev arkadaşıyla da sosyal medya üzerinde iletişime geçtiği, kayıp hakkında bilgi vereceği iddiasıyla ıssız bir yerde görüşme talep ettiği ancak bu talebinin kabul görmediği de yer aldı.

Aramalar sonuç vermedi

Rum polisi, madendeki göletteki aramalarını Çarşamba günü ile dün de sürdürürken, üçüncü bir cesedin izine rastlanmadı.

Gazete, madendeki gölette aranmamış çok küçük bir alan dün  robot kameralarla arandı ancak suyun bulanık olması nedeniyle sonuç elde edilemedi.

 Bugün uzman dalgıç tarama yapacak

Rum polis yetkilileri aramanın yapıldığı bölgede basını bilgilendirdi. Rum polis yetkilileri “Mitsero” madenindeki gölette bugün de aramanın devam edeceğini, uzman bir dalgıcın, dip kontrolü yaracağını söyledi.

 İngiltere’den uzman takviyesi

Bu arada polis, beş İngiliz uzmanın Pazartesi günü cinayetler konusundaki soruşturmalarına yardımcı olmak üzere adaya geleceğini duyurdu.

 
Başa dön tuşu