KıbrısManşetRöportaj

Seçim için iş birliği çağrısı


Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, 2018 yılında yapılacak yerel yönetim seçimlerinde adaylığı ilgili net açıklamalar yaptı, solda birliği işaret etti

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI: Harmancı: Bugün için aday olmamam için hiçbir sebep görmüyorum. Ben bu işin geniş perspektiften ele alınması gerektiğini ve bazı iş birlikleri sağlanabilirse Mağusa, Girne ve Lefkoşa’da ortak hareket ederek, Cumhuriyetçi Türk Partisi, BKP, Baraka ve YKP ile beraber yeni kapıların açılabileceğini düşünüyorum

HİÇ SORUN YAŞAMADIK: Harmancı: Ben ne Türkiye ile ne de Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ile bir sıkıntı yaşadım. Su protokolü meselesinde bizim karşı karşıya geldiğimizi düşünebilir ama ben karşı karşıya geldiğimizi değil farklı düşündüğümüzü ve bu farklı düşünmemizi de medeni bir şekilde birbirimizle paylaştığımızı gördüm

Bertuğ TOPAL

Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı,2018’deki yerel yönetim seçimlerinde aday olmaması için hiçbir neden olmadığını ifade ederek bir nevi adaylığını ilan etmiş oldu.

Harmancı, kendisinin adaylığı yanı sıra solda işbirliğinin önemine dikkat çekerek sol partilerin Lefkoşa, Mağusa ve Girne’de tek aday üstünden seçime girmelerinin doğru olacağını kaydetti.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile yapılan röportajın ikinci ve son bölümü şöyle:

 

SORU: Türkiye Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ile belediyenin ilişkileri hangi sevidedir? Yatırımlar için katkı payı alıyor musunuz?

 

Harmancı: Ben ne Türkiye ile ne de Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ile bir sıkıntı yaşadım. Su protokolü meselesinde bizim karşı karşıya geldiğimizi düşünebilir ama ben karşı karşıya geldiğimizi değil farklı düşündüğümüzü ve bu farklı düşünmemizi de medeni bir şekilde birbirimizle paylaştığımızı gördüm. Ne bundan dolayı bireysel olarak cezalandırıldığımızı gördüm ne de farklı bir muameleye tutulduğumuzu gördüm. İşleyişin de farklılaşması gerektiğini kendi yüzlerine de söyledim kamuoyuna da söyledim. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği Ofisi proje hibe destek programlarının bir kriter temelinde ele alınması ve bütçenin dağıtılması gerektiğini her zaman söyledim. Bunun şeffaflık ve hesap verebilirlikle doğrudan ilgisi olduğunu düşünüyorum. Fon sağlayıcı çıkar der ki ‘bu yıl için şu öncelikli projelere katkı vereceğiz bu projelere ağırlık verin. Bunun altında da 20 tane kriter sayılır. Bu kriter olmadığı için insanların kafasında soru işareti çoğalır. Yoksa ben adil değillerdir demiyorum. Ben ilişkileri nasıl kurarsanız öyle gerçekleştiğine inanıyorum. İsterlerse sizi boğabilirler mi evet boğabilirler. O parayı size vermeseler bu yatırımları yapamazsınız. Bugün Ecvet Yusuf Caddesi’nde bu para olmasa bu projeyi konuşamayız. Köprüyü veya Asmaaltı Projelerini kullanamayız.

 

SORU: Ne gibi projeler bekliyor Lefkoşalıyı? Asmaaltı Projesi’nden bahsettiniz?

Harmancı: Asmaaltı Projesi benim en önem verdiğim, 3 kez ihaleye çıkıp başaramadığımız bir projedir. Bedesten’den başlayarak, Kumarcılar Hanı önüne gelecek olan Kumarcılar Hanı’ndan da Sarayönü istikametine gidecek olan yayalaştırılmış güzergahın bütün alt yapı, bisiklet yolu ve parkelenmesi ile birlikte ortaya çıkacak olan bir değerdir. Telefon-elektrik direkleri aşağıya iniyor. Gezi treni lokasyonlarının önemli bir parçasıdır. Bugün canlanan Lefkoşa Suriçi için yatırımları da artıracak tetikleyici bir projedir. 6 aylık ve zor bir projedir. Ben bu projeyi imzalamakla risk alıyorum çünkü Ecvet Yusuf Caddesi’ni yaparken bile çok büyük problem yaşadık. Bu bölgede çok büyük bir ekonomi var. İhaleyi kazanan firmanın da çok büyük sorumlulukları var. Bu zorlukları yaşamazsak güzellikleri de yaşayamayız. 2 milyon 300 bin TL’ye bu proje yapılacak.

Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddelerinde yatırımlarımız sürüyor. 1980’lerden beri oluşan bir kangrene el attık. Ben geldiğimde Ecvet Yusuf Caddesi ve Kemal Aksay Caddesi’nin projeleri yoktu. Genişletme ve bisiklet yollarını çalışan arkadaşların o güzergahtan bisiklet yollarını geçirme durumu vardı. 4 milyon 4 yüz bin TL’lik bir projeden bahsediyoruz. Toplam 281 iş günü süresi var. Geçiyor bazı arkadaşlar ve 80 günde bitiremediniz diyor. Orası zaten 281 günde bitmesi gereken bir işlemdir. Herkes çok iyi hatırlayacaktır Kemal Aksay Caddesi’nde yaşanan sel konusunu. Binlik bir drenaj borusu döşedik. Köy içine geldiğimizde köy içinden drenaj, kanalizasyon ve kaldırımlar geçecek şekilde yapılıyor. Bu proje tamamlandığında Lefkoşa’nın 2 kilometrelik bisiklet yolu kazanacak. Devpa Süpermarket önündeki giriş çıkışlardaki problem çemberle çözülecek.

Park ve bahçelerimizi iyi noktaya getirdik. Önce mevcutları iyileştirdik. Araçlarla ilgili yenileme ve geliştirme çalışmaları yaptık.

Açık Pazar’ın yapımı devam ediyor. İnşallah yakın zamanda burasını da bitirip Terminal bölgesinde yaşanan sıkıntıyı gidermek istiyoruz. Çok yönlü kullanılacak bir alan yapıyoruz.

SORU:  Türkiye’den gelen suyu en pahalıya satan belediye Lefkoşa Belediyesi. Bunun sebebi nedir?

Harmancı: Su ile ilgili en ciddi hesaplamayı yapan belediye biziz. Belediyeler Birliği Başkanının su ile ilgili 5 belediye ödeme krizine girecek diyor. Biz tek ödeme krizi yaşamayacak belediyeyiz. Bizim 0-6 ton su satış fiyatımız 4.9 TL’dir, 6-12 ton fiyatımız 6.2 TL, 12 ton üzeri 7 TL’dir. İnsanlar zannediyor ki 13 ton su kullandığında hepsini 7 TL’den öder. Ama öyle değil sadece bir tonunu 7 TL’den öder.

Lefkoşa ortalaması bizim için çok önemliydi. Yüzde 80 Lefkoşa’daki kullanım 12 tondur. Çünkü Lefkoşa diğer belediyelere göre en az villa ve bahçe olan, şehirleşmesi en yüksek belediyedir. Biz bu hesapların tümünü yaptığımız ve korumacı bir psikolojide yaklaştığımız için aslında suyu rutin kullanan insan suyun pahalı olduğunu hissetmedi.

Bir aksine bakalım, şehirleşmesi bu kadar yüksek olmayan sulama alanları çok geniş olan örneğin İskele suyu 6 TL’den saati. Tek fiyat olarak. Eğer ben tek fiyat 6 TL satsaydım suyu bugün kazandığımdan çok daha fazla para kazanırdım.

Biz büyük hatlarımızdaki kaçakları son yaptığımız yeraltı yatırımları ve ana isale hatlarındaki iyileştirmelerle yüzde 40’lardan %35’lere indirdik.

7 TL psikolojik olarak insanların kafasında yer etti. Yeni Su Tüzüğü’nde fiyat konusunu tartışacağız. 1 yıllık daha sağlıklı verilerle tartışma ortamımız var. Yurttaş lehinde bir uygulama yapabilirsek yapacağız. Ancak zarar etme pahasına bir uygulama yapmayacağız.

Aslında bence bazı şeylerin alt yapısı hazırlanıyor. Su bir şirkete verildiğinde bize verildiği gibi 2.3 TL’den verilemeyecek. Onlara daha ucuza verilecek ki ‘bakın özel şirket size 5 TL’den satarken belediyeler 7 TL’ye satıyor’ algısı yaratılmaya çalışılıyor. Tüm altyapı bunun için hazırlanıyor.

 

SORU:  Belediyenin genel tahsilat oranı nedir?

Harmancı: Belediyenin genel tahsilat oranı yüzde 85’lerdedir. Bu ciddi bir orandır ve bu problemlerle boğuşan bir belediye için ciddi bir orandır. Bunu sağlamak bizim kararlı duruşumuzla olmuştur. Bugün hükümet oturduğu yerden af ilan etti. Ben affı Pazartesi mecliste görüştüreceğim ama benim oyum hayırdır. Ben belediyede bunun uygulanması taraftarı değilim çünkü bir kez bu insanlara bir şans tanındır. Biz bu oranları yakalamışken tahsilatta ve düzenli bir noktaya gelmişken bunun bizim sistemimizi altüst etmiş oluruz.

SORU:  Yerel seçimler yaklaşıyor. Bu noktada yeniden Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı için aday olmayı düşünüyor musunuz?

Harmancı: Bugün için aday olmamam için hiçbir sebep görmüyorum. Ama bu benim hiçbir zaman bireysel bir kararım olmayacak. Ben yola çıkarken o gün için partim, BKP, Baraka gibi yapılardan destek alarak çıktım. Bugün benim de boynumun borcudur onlarla bir görüşme yapacağız. Ama bunun dışında da görüşmelerin olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu işin geniş perspektiften ele alınması gerektiğini, eğer mümkünse ve bazı iş birlikleri sağlanabilirse Mağusa, Girne ve Lefkoşa’da ortak hareket ederek, Cumhuriyetçi Türk Partisi ile beraber yeni kapıların açılabileceğini düşünüyorum. Bu olmazsa biz kötü partileriz anlaşamadık değil ama en azından bunun ortaya konuşması gerektiğini düşünüyorum. Belki onlar diyeceklerdir bize ‘biz Mağusa’da sizi destekleyelim, biz Lefkoşa’da şöyle bir adayın daha iyi olacağını öngörüyoruz.’ Benim derdim değildir bu. Eğer topluma bir hizmet dönecekse bunu oturur konuşuruz. Ben şu noktada değilim: İlla Mehmet Harmancı Mehmet Harmancı. Bu Mehmet Harmancı meselesi değil bir anlayış meselesinin devam etmesi gerekiyor.

Ben hiçbir partinin karar alma mekanizmasında değilim. Ben Toplumcu Demokrasi Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu’nun doğal üyesiyim, orada fikirlerimi söylerim ama en geniş birlikteliklerin zeminin olduğunu düşünüyorum. Çünkü liderlikler değişmiştir, artık eski anlayışlar yoktur. Hatta Halkın Partisi ile de oturulup görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı