Kıbrıs

Sahte kimlik yaptırdığını itiraf etti


Türkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan aranan H.D., önceki gün sahte KKTC kimliği ile ülkeden çıkış yapmak isterken yakalandı

 

Devrim DEMİR

Türkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan aranan ve önceki gün ülkeden sahte KKTC  kimliği ile  çıkış yapmak isterken yakalanan H.D dün Lefkoşa’da mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Yargıç Rauf Kürşad, soruşturmanın  salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Türkiye’de aranıyor

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Birim’de görev yapan polis memuru Mustafa Mahan olayla ilgili bulguları aktardı.

Mahan, zanlı H.D’nin “Resmi evrak sahteleme”, “Resmi evrakı tedavüle sürme” , “Başkasının kimliğine bürünme” ve “KKTC’de izinsiz ikamet etmek” suçlarıyla tutuklandığını söyledi.

Mahan, 9 ile 12 Eylül tarihleri arasında Lefkoşa, Girne ve Mağusa’da silahlı terör örgütüne üye olan kişilere karşı eş zamanlı yürütülen operasyonları anımsatarak adı belirlenen zanlının Türkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan üst düzeyde arandığını kaydetti.

 

Sahte kimlikle KKTC’de yaşıyordu

Zanlı H.D.nin Ercan Havalimanı’nda M.K adına düzenlenmiş sahte KKTC kimlik kartıyla çıkış yapmak isterken yakaladığını ifade eden   Mahan, zanlının PGM Özel Birim olarak, bilgisini aldıklarını kaydetti. Zanlının sahte kimlik kartını nasıl temin ettiğinin araştırılacağını belirten Mahan, zanlının Türkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan arandığı için sahte KKTC kimlik kartı yaptırdığını itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Polis memuru Mahan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede polis şahadeti üzerine söz alan zanlı, “İtirazım yok” dedi.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı