Manşet

İstismara af yok

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan suçlu bulduğu Şehmus Çim’i 5 yıl hapse mahkûm etti

 

Devrim DEMİR

Girne Ağır Ceza Mahkemesi KKTC’ye öğrenci vizesiyle gelen ve üç ay sonra kendinden 34 yaş küçük 12 yaşındaki küçük kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Şehmus Çim aleyhindeki davayı karara bağladı.

Girne’de 2017 yılı Aralık ayında kardeşi ve yeğeni ile markette alışveriş yapan çocuğunun kalçasını sıkan ve market çıkışında saldırısına devam eden 46 yaşındaki Şehmus Çim yargılandığı “Cinsel istismar” suçundan oy birliği ile suçlu bulundu.

Mahkeme Çime,  oy birliği ile alınan kararda 5 yıl hapse mahkûm etti.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in oluşturduğu heyetin oy birliği ile alınan kararını Yargıç Temay Sağer okudu.

 

Suçu iki kez tekrar etti

Yargıç Temay Sağer, olayın hassasiyetine dikkati çekerek, mağdurun 12 yaşında bir kız çocuğu olduğuna dikkati çekti.

Olayın 2017 yılı Aralık ayında Girne’de markette yaşandığını ve mağdur kız çocuğuna, Çim’in saldırısının market dışında da yaşandığını anımsatan Sağer, ailenin polise şikâyetçi olduğunu hatırlattı.

Sağer, 12 yaşındaki mağdur kız çocuğunun kardeşi ile markette kasada sıra beklerken, Çim’in kalçasını sıktığını küçük çocuğun olayın bir yanlışlık olabildiğini düşündüğünü ancak saldırganın elinde poşetlerle çocukların arkasından marketten çıkarak aynı suçu yine tekrarladığına dikkati çekti.

 

Çocukların tanıklığı kararda etkili oldu

Davanın cinsel içerikli olduğunu ve iki küçük çocuğun mahkemede tanıklık yaptığını anımsatan Sağer, hangi yaşta olursa olsun bir çocuğun mahkemede ifade verebileceğini hatırlattı.

Müştekinin verdiği ifadesinin kararda etkili olduğunun altını çizen Sağer, Çim’in saldırıyı önce markette kasa sırası beklerken, ardın da market çıkışı çocukların gittiği yolu takip ederek iki kez bu eylemi gerçekleştirmekten suçlu bulunduğunu ifade etti.

 

Yasada 6 yıl hapisliği var

Çim’in işlemiş olduğu suçun ahlaka aykırı bir suç olduğunu ve işlenen vahim suçlardan bir tanesi olduğunu ifade eden Sağer, çocuklara karşı işlenen suçlara karşı 2014 yılında geçen yasayı anımsattı.

Yargıç Temay Sağer,  yasa koyucuların yaptığı son düzenlemelerle bu tür vahim suçlar karşısında 6 yıla kadar hapislik öngörüldüğüne dikkati çekti.

 

“Çocukların ruh sağlığı bozuluyor”

Davanın duruşmasında olayın işleniş şeklinin kamera kayıtlarında mahkemede izlendiğine vurgu yapan Sağer,  Çim’in küçük kıza karşı çirkin saldırıyı 2 kez tekrarladığını kaydetti.

Sağer, bu tarz çirkin saldırılara maruz kalan çocuk mağdurların ruh sağlığının bozulduğuna, stres bozukluğu yaşadığına dikkati çekti.

 

Sağer: KKTC’de çocuklar özgürdür

KKTC’de çocukların özgürce yaşam hakkına sahip olduğuna vurgu yapan Temay Sağer, bir çocuğa bu tip bir suç işleyen kimsenin ağır bir ceza alacağını bilmesi gerektiğine de dikkati çekti.

Çim’in ülkeye öğrenci olarak geldiğini ve özgürce yaşayan bir çocuğun haklarını elinden almaya çalıştığını ifade eden Sağer, sanığın bu suçu mağdur kızın kardeşi ve yeğenin yanında yapmasının ağırlaştırıcı bir faktör olduğuna değindi.

 

Cinsel suçlarda artış

Temay Sağer, KKTC’de son yılarda cinsel suçlarda ciddi bir artış olduğuna değindi.

Sağer, yıllık yayınlanan mahkeme faaliyet raporlarında 2017 yılında cinsel suçlar 15 iken, 2015 yılında bu suçların 21’e yükseldiğini 2016 ve 2017 yıllarında ise bu suçların 29 olduğuna dikkati çekti.

 

Mahkemeye saygısızlıktan soruşturma açıldı

Sağer, oy birliği ile alınan kararda sanık Şehmus Çim’i “Cinsel istismar” suçundan 5 yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Kararın okunması ile kürsüde öfkelenen Şehmus Çim, “İnsaf be insaf” sözlerini kullanırken, polisin müdahalesi ile cezaevi aracına götürüldü.

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, Çim’e mahkemeye hakaretten soruşturma açılmasına emir vererek oturumu kapattı.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı