Kıbrıs

Düz için ihraç kararı çıktıTürkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan aranan ve KKTC’de yakalanan Hüseyin Düz, ek tutukluluk talebi ile yeniden mahkemeye çıkarıldı

 

Devrim DEMİR

Türkiye’de silahlı terör örgütüne üye olmaktan 10 yıldır kırmızı bülten ile aranan ve geçen ay KKTC’de yakalanan  Hüseyin Düz aleyhindeki tutukluluk süresi uzatıldı. 15 Ağustos tarihinde mahkeme emri ile cezaevine gönderilen Düz, cezaevindeki tutukluluk süresinin dolması ile yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Rauf Kürşad, zanlının iade işlemlerinin gerçekleştirilmesi maksadı ile 15 günü aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmasına emir verdi.

 

İhraç edilecek

Özel Birim’de görevli polis memuru Mustafa  Mahan olayla ilgili bulguları aktardı.

Mahan, TC uyruklu zanlı Hüseyin Düz’ün 2009 yılında Türkiye’de Erzurum bölgesinde meydana gelen ‘silahlı terör örgütüne üye olma’suçundan tutuklu olduğunu belirtti.

Mahan, zanlı aleyhine Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2010 yılı  ve 2010 /53 esas 2010/227 karar sayılı ilamı ile Erzurum Başsavcılığı tarafından  hakkında  yakalama emri olduğunu kaydetti.

Zanlı aleyhinde Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl 3 ay hapislik cezasına karar verildiğini ifade eden polis, zanlının KKTC’de tespit edildiğini ve Savcılık tarafından iadesi için  Polis Genel Müdürlüğü’ne  yazı ile bildirildiğini anlattı.

Mahan, zanlının 13 Ağustosta Alsancak’ta tespit edilerek önceden temin edilen derdest emri ile  tutuklandığına vurgu yaptı.

Polis memuru, zanlının KKTC -TC arasında bulunan 43/88 sayılı Suçluların Geri Verilmesi Yasası tahtında TC Adli makamları iadesinin istendiğini belirtti.

Mahan, Düz aleyhinde Bakanlar Kurulu kararı ile ihraç kararının çıkarıldığını ve bu işlemin yerine getirilebilmesi için 15 gün süre ile tutuklu kalmasını talep etti.

 

 

 
Başa dön tuşu