Sağlıklı bir yaşam için - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
BeslenmeSağlık

Sağlıklı bir yaşam için

“RAMAZAN’DA DİKKAT”: Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, sağlıklı beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak, sahur öğününü de atlamamak gerektiğini kaydetti. Zeybek, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan ise uzak durulması gerektiğini belirtti

“BOL SU İÇİN”: Zeybek, yaz mevsiminde yeterince sıvı alınmaması durumunda su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabileceğini söyledi. Zeybek, “Vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulması hayati önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun alınması zorunludur” dedi

“ŞOK DİYET YAPMAYIN”: Zeybek: Çok düşük enerjili diyetler, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Şok diyetin baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi ve daha birçok yan etkisi var

 

Duygu ALAN

Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, zayıflamak isteyen kişilerin en sık yaptığı hatanın şok diyete girmek olduğunu söyledi.


Şok diyetin, aslında fazla enerji alımına bağlı olarak gelişen şişmanlığın kontrol altına alınmasına yönelik bilinçsizce uygulanan sağlıksız zayıflama diyeti olduğunu belirten Zeybek, “bu tip diyetler ile vücudun düşük enerji alarak kilo verilmesi hedeflenmektedir. Ancak vücudun yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral vb. besin öğeleri yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanmamaktadır” dedi.

Bunun sonucunda ise çeşitli sağlık sorunlarının gelişimine zemin hazırlandığını ifade eden Sebiha Gökçen Zeybek, kısa sürede zayıflamak için uygulanan şok diyetler sonucunda vücuttan sadece kas ve su kaybı görüldüğünü yağ kütlesinde anlamlı bir azalış görülmediğini belirtti.

Kilo kaybının sağlanması ve verilen kiloların korunması için beslenmedeki yanlışların düzeltilmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi gerektiğini dile getiren Zeybek, böylelikle kilo kontrolünün sürdürülebilir olduğunu kaydetti.

Zeybek, “Bu tip diyetler uzun süreli uygulanabilir diyetler değildir ve kilo kontrolünün sürdürülebilir olmasını engellemektedir” dedi.

 

“Şok diyetler pek çok sağlık sorunlarına neden olabiliyor”

Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, halk dilinde şok diyetler olarak adlandırılan ve bilinçsizce yapılan çok düşük kalorili, sağlıksız zayıflama diyetlerinin baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kabızlık, kansızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi gibi pek çok sağlık sorunlarına neden olabildiğini belirtti.

Zeybek, zayıflama diyetlerinde temel ilkenin besinlerle sınırlı enerji alınması ile birlikte vücudun ihtiyacı olan besin öğesi (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, su) gereksinimlerinin karşılanması olduğunu belirtti.

 

 

“İnternet pazarındaki tehlikeye dikkat!”

Sabiha Gökçen Zeybek, özellikle yaz aylarında kısa sürede sonuç alabilmek için bireylerin istenmeyen uygulamalara da yönlendiğini belirterek “Şok diyetlerin yanı sıra zayıflamak için bilinçsiz ilaç ile çeşitli zayıflama ürünlerinin kullanımının sağlığı son derece olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalıdır” dedi.

Zeybek, zayıflama amacı ile birçok ürünün gıda takviyeleri adı altında internet pazarının yanı sıra aktar, market, distribütörlük ile de satışının yapılmakta olduğunu ve her geçen gün bunlara yenisinin eklendiğini kaydetti.

Zeybek, zayıflatıcı diye kullanılan maddelerin Sağlık Bakanlığı tarafından izinli olmasının da çok önemli olduğunu aksi durumda kilolu bireyler tarafından uzman kontrolünde kullanılmayan bu ürünlerin insan sağlığını tehdit edebildiğini, ölüme kadar varabilen ciddi sorunlar yaratabildiğini söyledi.

 

“Beslenme tedavisi kişiye özel olmalıdır”

Sabiha Gökçen Zeybek, “Her kişi aynı diyet listesi ile istenilen kiloya düşer mi?” sorusuna ise “Öncelikle yazılan her diyet listesi veya uygulanan beslenme tedavisi ‘kişiye özel’ olmalıdır. Zayıflama diyetleri hazırlanırken bireyin yaşı, beden yapısı, boy uzunluğu, cinsiyeti, mesleği, yaşam tarzı, mevcut hastalıkları, bireyin beslenme alışkanlıkları vb. faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenlerden dolayı her kişinin ayni diyet listesi ile istenilen kiloya düşmesi mümkün değildir” diye yanıt verdi.

 

“Su tüketimi önemli”

Zeybek,  sıcak ve nemli havalarda vücudun terlemeye bağlı olarak sıvı kaybını arttırdığını bu nedenle, sıcak havalarda sıvı tüketiminin arttırılmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için günde 8-10 bardak (2.5 litre) su tüketilmesinin önemli olduğunu belirten Sabiha Gökçen Zeybek,  “gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar” dedi.

 

“Sahur öğünlerini atlamamak önemli”

Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak, sahur öğününü de atlamamak gerektiğini kaydetti.

Sahura kalkılmamasının ya da sahurda sadece su içilmesinin ise zararlı olduğuna vurgu yapan Zeybek, “Açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır” dedi.

Sahur öğününün, ağır yemeklerden oluşması durumunda gece metabolizmanın hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızının ve kilo alma riskinin arttığını kaydeden Zeybek, “Sahura mutlaka kalkılmalı ve ya süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir” dedi.

Zeybek, gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların ise midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesinin uygun olduğunu belirtti, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan ise uzak durulması gerektiğini kaydetti.

 

Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir”

Sabiha Gökçen Zeybek, iftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğduğunu kaydetti.

Yapılan en büyük hatalardan birinin de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmek olduğunu söyleyen Zeybek, “Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen günlerde kilo alımına da zemin hazırlar” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar