KıbrısManşet

Sağanak yol kapattıLefkoşa bölgesinde dün öğleden sonra etkili olan sağanak yağış, Gönyeli Çemberi’nden Girne’ye giden yolun sular altında kalmasına neden oldu. Yol bir süre trafiğe kapatıldı. Boğazköy’de ise bazı evlerin bodrumunu su bastı
Lefkoşa bölgesinde dün öğleden sonra bastıran sağanak yağış bir süre etkili oldu. Girne Lefkoşa Anayolu yağıştan olumsuz etkilendi.Polis, yağışlı hava nedeniyle saat 15:00’da Gönyeli Çemberi’nden Girne istikametine trafik akışının, yol güvenliği açısından kapatıldığını duyurdu.

Duyuruda, Livenium Sitesi karşısında anayol içerisinde tarlalardan gelen sular ve çamur birikintisinden dolayı yolun tehlike arz ettiği belirtildi.

1 saat sonra açıldı

İlgili birimlerin müdahalesiyle yol yaklaşık bir saatte yeniden trafiğe açılırken, yollarda kalan araçlara, su baskını yaşanan evlere de müdahale edildi.

Lefkoşa-Girne anayolunda su taşkını sonucu yolda mahsur kalan araçlara Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama Kurtarma ekipleri yardımcı oldu.

Ekipler ayrıca, Sivil Savunma ALO 101 ihbar hattına gelen yardım talebi üzerine Girne-Boğaz’da bulunan Bahçelievler bölgesindeki bodrum katları yağmur suyuyla dolan bazı evlere de müdahale etti.

Sağanak İskele’de de etkili oldu

Şiddetli yağışlar İskele bölgesinde de etkili oldu.

Ağıllar köyünde dere yatağında araçlarıyla mahsur kalan bir aile, Sivil Savunma ekipleri tarafından kurtarılarak güvenli bölgelere taşındı.

Sivil Savunma açıklamasında “Gelen ihbarlar değerlendirilmekte ve gerekli müdahaleler imkânlar dahilinde yapılmaya devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ercan’a  38 kg yağış düştü

Bu arada Meteoroloji Dairesi’ne göre önceki gün yaşanan sağanakta en çok yağış Ercan, Alevkaya ve Alayköy’e düştü. Daire tarafından önceki gün 08.00 ile dün 08.00 arasında yapılan ölçümlere göre, metrekare başına Ercan 38, Alevkaya 31, Alayköy 27, Yenierenköy 24, Gönendere 21, Kantara, 18; Zümrütköy, Değirmenlik ve Mallıdağ 16, Kalkanlı 15, Türkeli 14; Selvilitepe, Esentepe ve Serdarlı 12, Dörtyol 9, Tatlısu 6, Bostancı 5, Geçitkale 4 kilogram yağış aldı.

Başa dön tuşu