Rumlar eşit ortaklığa hazır değil

24 Eylül 2017 Pazar | 09:29
mustafa-akıncı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York’ta bir araya geldi.

30 dakikalık görüşme, görüş alış- verişi şeklinde geçti.  Akıncı kısa sürede yeni bir girişim beklemediğini söyledi.

HAZIR DEĞİLLER: Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum toplumunun Kıbrıs’ta bir çözümle birlikte federal bir çözüme ve eşit ortaklığa hazır olmadığını söyledi. Akıncı, genel sekreterden “ucu açık müzakere” yöntemine son verip yeni bir görüşme yöntemi bulmasını istedi

BAŞKANLIK SEÇİMİNE KADAR BM YOK: Akıncı, Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimi nedeniyle yakın bir zamanda BM’den müzakerelerin yeniden başlaması için inisiyatif üstlenmesini beklemediklerini kaydetti. Akıncı Crans Montana sonrası da “Güney’de seçim malzemesi olmayacağını”  söylemişti

KOMİTELER ÇALIŞMALI: Güven artırıcı önlemler konusuna değinen Akıncı, mobil telefonlar ve elektrikte interkonekte konularında adım atılamadığını ifade ederek süreçte kurulan komitelerin çalışmalarına devam etmesini istedi, Rum liderliğine çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı müzakerelerin açık uçlu devam edemeyeceğine vurgu yaparak, bundan sonra nasıl bir yöntem izleneceğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

New York’taki BM binasında yer alan görüşme dün akşam Kıbrıs saatiyle 20.25’te başladı.

Guterres ve Akıncı, görüşmenin başında basın mensuplarına el sıkışarak poz verdi.

Akıncı’ya, Müzakereci Özdil Nami, KKTC’nin New York Temsilcisi Mehmet Dana, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Danışmanı Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve Sözcü Barış Burcu eşlik ederken Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman da hazır bulundu.

Akıncı: BM’den insiyatif beklemiyoruz 

Yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde açıklama yaptı.

Akıncı, Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimi nedeniyle yakın bir zamanda BM’den müzakerelerin yeniden başlaması için inisiyatif üstlenmesini beklemediklerini kaydetti.

Müzakerelerin açık uçlu devam edemeyeceğine de vurgu yapan Akıncı; bundan sonra nasıl bir yöntem izleneceğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

“Komiteler çalışmalı”

Güven artırıcı önlemler konusunda da değinen Akıncı, mobil telefonlar ve elektrikte interkonekte konularında adım atılamadığını ifade ederek süreçte kurulan komitelerin çalışmalarına devam etmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Cumhurbaşkanı Akıncı; gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

“Çözüm imkansız hale gelebilir”

Federasyon konusunda toplumların yaklaşımının sorulması üzerine Akıncı; ‘Kıbrıs sorunun çözümünün 2004’e göre bugün çok daha zor olduğuna işaret etti ve 10 yıl sonra imkansız hale gelebileceği uyarısını yaptı.

Akıncı, Rum toplumunun eşit ortaklığa hazır olmadığı yönündeki görüşünü de aktardı.