Güney KıbrısManşet

Rum Sağlık Bakanı endişeli


Rum Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, Güney Kıbrıs’ta tamamlanan 3.000 testin COVID-19’un topluma yayıldığını gösterdiğini belirterek halkın tedbirli olmasını istedi.
Güney Kıbrıs genelinde yapılmakta olan 10.000 testin de koronavirüsten etkilenen bölgelerin ve etkileşimin boyutunu göstereceğini bildirdi.
Yazılı bir açıklama yapan Ioannou, bunun kalabalık oluşturmanın virüsün yayılmasını kontrol edememe durumu yaratarak tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini gösterdiği için büyük endişe yarattığını vurguladı.

“Endişe yaratıyor”

Bu verilerin virüsü taşıyanların, hiçbir semptom belirtisi vermeyen gençler olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Rum Sağlık Bakanı şunları söyledi: “Bu endişe yaratmaktadır. Çünkü bilmeden daha fazla insana ve daha geniş bir coğrafik alana virüsün geçiş riskini artırmakta, virüsten korunma mücadelesini zorlaştırmaktadırlar.Tüm bu yukarıda belirtilenlerin ışığında, sağlık yetkilileri dünden itibaren etkilenen bölgeler ve boyut hakkında ayrıntı edinebilmek için bütün şehirlerde 10.000 ek test yapmaya başlamışlardır. Savaşı kazandık ama savaş hala şiddetlidir, aşı bulunana kadar tedbirli olmalıyız. Bir kez daha halktan yetkililerle işbirliği yapmalarını talep ediyorum. İnsanların günlük yaşamdaki sorunlarını anlıyorum ancak bu da kamu sağlığıdır. Herkesin sorumluluk göstereceğine güveniyorum. Önceliğimiz kamu sağlığıdır. Bu sıkıntılar sona erene kadar insanların sabır ve sebat göstereceğine inanıyorum.”Başa dön tuşu