KıbrısManşet

Rogers: Plansız ne ekonomi ne turizm kalkınabilirHP Milletvekili Jale Refik Rogers, imar planıyla ilgili İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a destek çıktı. Rogers, “İmar planı çevresinde şaibe ve olumsuz bir algı yaratmaya çalışanlara inat, biz bu ülke için doğru olduğunu bildiğimizi yapmaya ve bunu topluma anlatmaya devam edeceğiz. Doğru tektir, o da imar planları ve planlı gelişim olmadan bu ülkede oluşacak çarpık yapılaşma ile ne ekonominin ne turizmin kalkınabileceğidir.” dedi.
Rogers’ın açıklaması şöyle:
Uzun yıllar Fasıl 96 veya bir günde değişen emirnamelerle yönetilen şehirlerimiz kontrolsüzce büyümüş, yeşil alanı, alt yapısı olmayan çarpık yapılaşmanın mağduru olmuştur. Bu çarpık yapılaşma çevreye geri dönüşü olmayan zarar vermiş, her yoğun yağmurda su baskınlarına, maddi ve manevi zarara yol açmıştır. Bunun en kötü örneğini Girneliler olarak biz yaşadık.
2018 yılında göreve gelen İçişleri Bakanı
Aysegul Baybars

cesur bir adım atarak ülkenin en büyük imar planı olan Gazimağusa, İskele, YeniBoğaziçi imar planı için çalışmaya başlamıştır. Bu planı hazırlarken bölgenin talana uğramasına engel olmak için bir yıl süreli bir emirname yürürlüğe koyarak, planı bu sürede bitirmeyi hedeflemiştir .Yoğun bir çalışma yaparak Şehir Planlama Dairesi hedeflenen sürede imar planını tamamlamış ve siyasette çok da görmeye alışık olmadığımız bir duruş sergileyerek İçişleri Bakanı halka verdiği sözü tutmuş, imar planını emirnamenin süresi dolmadan birleşik kurulun onayından geçirmişti. Onaylandığı noktada 150’den fazla kurumdan 250’den fazla görüş alınarak, halka katılım ve benzeri tüm resmi süreçleri tamamlamış olan bu plan, ilgili belediyeler ve KTMMOB, Kıbrıs Türk Müteahitler Birliği, Ekonomik Örgütler ve diğer sivil toplum örgütleri planın yürürlüğe girmesi yönünde destek belirtmiştir. Hazırlanan imar planı sadece kat adedi ve bina yüksekliği değil, tüm kıyı boyunca yaya ve bisiklet bağlantısı ile kıyıların toplum yararına kullanılmasını, çevrenin korunmasını, tarihi kültürel miras alanlarımızı korumayı, tanımlı alışveriş merkezleri, eğitim, sağlık ve çevresel altyapısını, enerji verimliliğini ve su taşkınlarından ve diğer potansiyel risklerden insanlarımızın yaşam alanlarının korunmasını planlıyor.
Gazimağusa, İskele ve Yeni Boğaziçi bölgesinin planlı büyümesi için özveri ile çalışan İçişleri Bakanımıza ve bu planı hayata geçirmek için emek veren başta Şehir Plancılar ve belediyelerin teknik ekipleri olmak üzere tüm paydaşlara ve sivil toplum örgütlerine çok teşekkürler. Belli bir kesimin imar planlarını önemsiyoruz diyerek imar planını yürürlüğe koymamakta diretmesi, ülkeyi emirnameye hatta Fasıl 96’ya geri götürme uğraşının topluma herhangi bir fayda sağlamayacağı çok açıktır.
40 yıldır geldiğimiz nokta ortadadır. Verilen büyük emeğin, kamuoyunda planı ve katkı koyanları itibarsızlaştırmaya çalışarak bu ülkede umudun yok olmasına sebebiyet verenler şüphesiz sonunda hem kendileri hem de toplumun kaybetmesine sebebiyet verecektir. İmar planı çevresinde şaibe ve olumsuz bir algı yaratmaya çalışanlara inat, biz bu ülke için doğru olduğunu bildiğimizi yapmaya ve bunu topluma anlatmaya devam edeceğiz. Doğru tektir, o da imar planları ve planlı gelişim olmadan bu ülkede oluşacak çarpık yapılaşma ile ne ekonominin ne turizmin kalkınabileceğidir.

Başa dön tuşu