KıbrısManşet

Poşet parası Maliye’ye yarayacak


Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, marketlerde satılan poşetlerden gelecek gelir için fon oluşturmaya gerek olmadığını savundu

 

İLK GELİR ŞUBAT’TA: Aktolgalı: Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’ne göre, satılan poşetlerden çevre için kullanılacak olan 7 kuruşluk pay, Şubat başında Maliye Bakanlığına yatırılacak. Bu paranın çevreye harcanması için illa ki fon kurulmasına gerek yok

 

PROJELERE KAYNAK OLACAK: Aktolgalı: Kaynak sorunu nedeniyle yıllardır doğru dürüst bir çevre projesi uygulanamadı. Toplanan paralar plastik, pet şişe veya camla ilgili birçok projeye aktarılabilecek

 

 Eniz ORAKCIOĞLU

 

Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’ne göre Marketlerde 25 kuruştan satılan poşetleri 7 kuruşu Çevre Fonuna aktarılacak, fakat henüz oluşturulan bir Çevre Fonu yok. Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, ise Havadise konuşarak, çevre projeleri için ille de Çevre Fonu oluşturulması gerekmediğini aktardı.

Aktolgalı, hedeflerinin çevre ile ilgili hazırladıkları projelerin mali projelerden karşılanması olduğunu kaydetti.

Öte yandan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’nde poşetlerden çevre fonuna kalacak olan paranın 2 ay sonra yatırılmasının yer aldığını söyleyen Aktolgalı, henüz yatırılan bir para olmadığını da söyledi.

 

“Çevre Fonu şart değil”

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Çevre Fonunun henüz oluşturulmadığını vurgulayarak,  çevre projeleri için ille de Çevre Fonunun oluşturulması gerekmediğini aktardı. Aktolgalı, kendi isteklerinin ileride projeleri hazırlayıp sunduklarında, maliyeye aktarılan paralar doğrultusunda hazırladıkları projelerin mali projelerden karşılanması olduğunu kaydetti. Aktolgalı, şu şekilde örnek verdi; “İnşaat atıkları ile ilgili bir proje yaptığımızı varsayarsak ve bu proje için 1 milyon TL’ye ihtiyaç olduğunu düşünürsek, bu noktada fon gerekmeden bize bu paranın verilmesini istiyoruz.  Projeler bu ülke için elzemse zaten poşetlerle maliyeye bir katkı sağlanmaktadır ve proje için gerekli miktarı da bu doğrultuda verilmesi gerekir” dedi.

Çevre Fonunun oluşturulması için Bakanın, maliye ile bu konunun görüşmesi gerektiğinin altını çizen Aktolgalı, kendilerinin esas hedefinin projeleri mali boyutunun karşılanması olduğunu sözlerine ekledi.

 

“Para Maliyeye yatırılacak”

Marketlerde 0,25 kuruştan satılan ve 0,07 kuruşun Çevre Fonuna aktarılacak olan projeden elde edilen gelirin maliyeye aktarıldığının altını çizen Aktolgalı, Tüzükte gelirin satıştan iki ay sonra maliyeye yatırılacağının belirtildiğini, bu nedenle henüz paranın maliyeye yatırılmadığını aktardı.

 

“Projeler için paraya ihtiyaç var”

Yıllardır doğru dürüst proje uygulanamadığını söyleyen Aktolgalı, artık bu projelerin hayata geçirilmesi için ciddi paralara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Toplanan paralarla plastik, pet şişe veya camla ilgili birçok projeye aktarılabileceğine dikkat çeken Aktolgalı, Türkiye’deki sistemin bu yönde olduğunu ve kendi temellilerinin de bu doğrultuda olduğunu belirtti.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı