Bilim ve TeknolojiDünyaSürmanşet

Pentagon duyurdu: COVID-19’u tespit eden mikroçip geliştirildi


ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da görevli bilim insanları Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi. Mikroçip, salgın şüphesi taşıyanlara erken uyarı verecek.

Dünyayı etkisi altına alan covid-19 tüm hızıyla sürüyor. Salgına karşı aşı ve ilaç üretimi devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da görevli bilim insanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi.

“Deri altına sokularak enfeksiyonları tespit edecek”

Savunma Ar-ge Projeleri Dairesi’nde (DARPA) görevli bilim insanları, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ürettikleri cihazda, deri altına sokularak koronavirüs enfeksiyonunu tespit edebilecek bir mikroçip geliştirdiklerini açıkladı.

Bilim insanları, COVID-19 şüphesi taşıyan söz konusu kişinin diyalize bağlandığında koronavirüsü kandan çıkarabilen bir filtre de geliştirdi.

Geliştirilen çip, ilk kez bir televizyon programında görüntülendi.

“Gelen sinyaller yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor”

DARPA’nın bulaşıcı hastalık doktoru olan emekli Albay Matt Hepburn katıldığı programda, sürekli olarak kanı test etmek için tasarlanmış doku benzeri bir jel gösterdi.

Hepburn, “Onu derinizin altına koyuyorsunuz, size vücudun içinde kimyasal reaksiyonlar olduğunu gösteriyor ve bu sinyal yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor” dedi.Başa dön tuşu