EkonomiKıbrısManşet

Pazara bile güç yetmez oldu


Havadis, Lefkoşa açık pazarda sebze ve meyve fiyatlarını araştırdı. Pazarda sebzede en pahalı ürün, mantar ve yeşilbiber olurken meyvede zirveyi 10’ar TL ile armut, muz, ananas ve kivi paylaştı. Kuruyemiş ise 20-120 TL arası

 

SEBZE ATEŞ PAHASI: Açık pazarda bu hafta domates 8, salatalık 13, brokoli, 7, bezelye 15, kolakas 6, hostes 15, kuru soğan 6, lahana 5, havuç 5, sarımsak 10, mantar 20, yeşilbiber 18, yeşil soğan 3.50, dolmalık biber 12, kabak 10, patlıcan, çiçek lahanası 5 TL’den satıldı

MEYVE FİYATLARI UÇTU: Açık pazarda bu hafta en pahalı meyve listesinde zirveyi kilosu 10’ar TL ile armut, muz, ananas ve kivi paylaştı. Bu hafta, portakal 4 TL, greyfurt 4 TL, mandalina 5 TL, elma 5 TL, nar 7 TL, pomelo 5 TL’den tezgâhlarda yerini aldı

 KURUYEMİŞ FİYATI TAVAN: Açık pazarın en renkli ve pahalı reyonu ise kuruyemiş reyonu. Açık pazarda en pahalı kuru yemiş kilosu 120 TL ile Antep fıstığı. Siirt kabuklu fıtık ve fildişi 100 TL, fındık 80, badem 70, Medine hurma 90 TL. Pazarda en ucuz kuruyemiş ise kilosu 20 TL’den satılan nohut

 

 

Lefkoşa Otobüs Terminal’inde her hafta Pazar günü kurulan açık pazarda, canlı renkleri ve tazeliği ile iştah kabartan meyve ve sebzeler, etiket fiyatları ile vatandaşın boynunu büktü.

Açık pazarın en iştah kabartan tezgahlarından olan kuruyemiş tezgahlarında ise ürünler dudak uçuklatan fiyatlarla satışa sunuldu.

Havadis, Lefkoşa açık pazarda sebze ve meyve fiyatlarını araştırdı. Pazarda sebzede en pahalı ürün, mantar ve yeşilbiber olurken meyvede en pahalı ürün listesinde zirveyi 10’ar TL ile armut, muz, ananas ve kivi paylaştı. Pazarda kuruyemiş fiyatları ise bu hafta 20-120 TL arası oldu.

Lefkoşa Otobüs Terminal’inde her hafta Pazar günü kurulan açık pazarda bu haftaki alışveriş ne esnafın yüzü güldü ne de vatandaşı memnun etti.

 

Vatandaş da esnaf da mutsuz

Her geçen gün ağırlaşan piyasa koşulları karşısında kazancında kıpırdama olmayan vatandaş, mutfak alışverişinde bile bin düşünüp bir alır duruma geldi.

Ürünlerin taze ve geçmişte etiket fiyatlarının market ve süpermarketlerin fiyatlarına oranla düşük olması sebebi ile mutfak alışverişinde pazarı tercih eden vatandaş, Pazar-market fiyatlarının neredeyse eşitlenmesi nedeniyle şimdilerde pazara uğramaz oldu.

Lefkoşa açık pazarda ürün fiyatları tavan yaptı, pazardan alışveriş de cazibesini kaybetti.

Açık pazarda bu hafta Havadis’e konuşan vatandaşlar, etiket fiyatlarının yüksek olmasından şikayet ederken Pazar esnafı, işlerinin geçtiğimiz haftalara oranla düştüğünden yakındı.

 

 

Salatalık hala 10 TL’nin üzerinde

Sofraların olmazsa olmazlarından salatalığın kilosu bu haftada da açık pazarda 13 TL’den satışa sunuldu.

Açık pazarda bu hafta domates 8 TL’den, brokoli 7 TL’den, bezelye 15 TL’den, kolakas 6 TL’den, hostes 15 TL’den, kuru soğan 6 TL’den, lahana 5 TL’den, havuç 5 TL’den satıldı.

Pazarda 4 adet sarımsak 10 TL’den, 1 kilo mantar 20 TL’den, yeşilbiber 18 TL’den, yeşil soğan 3.50 TL’den,  dolmalık biber 12 TL’den, kabak 10 TL’den, patlıcan 10 TL’den, çiçek lahanası 5 TL’den tezgahta yer aldı.

 

Vatandaş meyve de yiyemez oldu

Açık pazarda bu hafta en pahalı meyve listesinde zirveyi kilosu 10’ar TL ile armut, muz, ananas ve kivi paylaştı.

Açık pazarda meyve fiyatları kilogram başına şöyle oldu: Portakal 4 TL, Greyfurt 4 TL, Mandalina 5 TL, Elma 5 TL, Muz 10 TL, Kivi 10 TL, Armut 10 TL, Nar 7 TL, Ananas 11 TL.

 

Kuruyemiş altın değerinde

Açık pazarda bu hafta;  Besni üzüm kilosu 40 TL’den, Kayısı jumbo 45 TL’den, Badem 70 TL’den, Medine hurma 90 TL’den, Siyah erik 50 TL’den, Sultani üzüm 25 TL’den, Kabak çekirdeği 35 TL’den, Karışık lüks 40 TL’den,  Fındık 80 TL’den, Fındık çiğ 75 TL’den, Nohut 20 TL’den, Ayçekirdeği 30 TL’den, Leblebi 25 TL’den, Ballı fıstık 30 TL’den satışa sunuldu.

Açık pazarda, Fildişi ve Siirt kabuklu fıtığın kilosu bu hafta 100’er TL’den satışa sunulurken,  Antep fıstığı ise kilosu 120 TL’den tezgahlarda yerini aldı.

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı