KıbrısManşet

Özgür basın şart


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ülke siyasetinin önemli isimleri Havadis’in 11’inci kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılarak Havadis’e ilişkin duygu ve düşüncelerini konuklarla paylaştı

“BASIN ÖZGÜLÜĞÜ TEHDİT ALTINDA”: KTGB Başkanı Sami Özuslu: Kıbrıs Türk basını uluslararası basın özgürlüğü indeksinde, ortalarda bir yerde durabilecekken teknik, mali ve personel sıkıntıları nedeniyle basın özgürlüğü de tehdit altında

 “MESAJLAR DİKKATE ALINMALI”: DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu: Umarım Kıbrıs Türk basının S.O.S mesajları dikkate alınır. Değerli Düzgün’ün ve tüm ekip arkadaşlarının çok ciddi çalışmalarını yakından takip ediyorum. Nice başarılı yıllar

“KALEMİ DİK, ALNI AÇIK”: TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit: Havadis, tekelci sermayeye teslim olmadan, kalemi dik, alnı açık, özgürce fikirlerini ifade ederek toplumun varlık mücadelesine katkı koyuyor

 “SON DERECE DEĞERLİ”: CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman: Düşünce ve basın özgürlüğünü, demokrasi kültürünü daha ileriye taşımak için büyük bir çaba gösteren Havadis ailesini yürekten kutluyor, nice yıllar diliyorum

HAVADİS ÖNEMLİ MİSYON YÜKLENDİ: 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat: Havadis, çok önemli bir misyonu üstlenerek yola çıktı. Havadis’in bugün geldiği noktada ulaştığı aşama bana göre oldukça önemli ve başarılıdır

“HAVADİS İTİBAR SAHİBİ”: Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Sırtını para babalarına dayayan, doğru olmayan haberleri yayınlayan medya organları var. İfade özgürlüğüne bağlı, doğru habercilik yapan Havadis’e daha nice itibarlı yıllar dilerim

Havadis Gazetesi’nin 11’inci kuruluş yıldönümü, Lefkoşa Eziç Restoran’da kutlandı. Havadis okurlarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı ile ülke siyasetinin önemli isimleri de gecede yer aldı.

Gecede, ilk konuşmayı yapan Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, Havadis’in geride kalan 11 yılda birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını ancak tüm zorluklara rağmen okurlarından aldığı güç ile yola devam ettiğini söyledi.

Düzgün’ün konuşmasının ardından, resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu da birer konuşma yaparak Havadis’e ilişkin duygu ve düşüncelerini konuklarla paylaştı.

Gecede yapılan tüm konuşmalarda Kıbrıs Türk basının yaşadığı sorunlara da dikkat çekildi.

 

Düzgün: Güç kaynağımız okurlarımız

Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, gazetecilerin gazetesi Havadis’in geriden kalan 11 yılın her gününün mücadele ile geçtiğini belirterek, Havadis ailesinin okurlarının sayenizde, okurlarından aldığı güç ile direndiğini, mücadele edip, ayakta kalmaya çalıştığını söyledi.

“Kıbrıs Türkünün bu topraklarda özgür sonsuza dek yaşaması için elimizden geldiğince çabamızı ortaya koyuyoruz” diyen Düzgün, “bunun için de tek motivasyon okurlarımızdır” dedi.

Düzgün, “dolayısıyla Havadis’in 11’inci kuruluş yıldönümünde de okurlarımızı görmek bizi çok mutlu ediyor ve bir yıl daha azimle, kararlılıkla çalışmak için motisvasyon oluyor” diye konuştu.

Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, şunları kaydetti: “Aslında altını dolduracağım çok kötü şeyler söyleyebilirim. Çünkü çok kötü bir yıl geride bıraktık. Havadis için 2019 yılının her günü, her açıdan bir mücadele ile geçti. 11’inci yaşımıza olması gereken tablo ile gelemedik. Aslında sadece Havadis değil, Kıbrıs Türkü bir mücadele yaşıyor. Dolayısıyla biz sizin sayenizde, sizden aldığımız güç ile direniyoruz, mücadele ediyoruz ve ayakta kalamaya çalışıyoruz. Kıbrıs Türkünün bu topraklarda özgür sonsuza dek yaşaması için elimizden geldiğince çabamızı ortaya koyuyoruz. Bunun için de tek motivasyon sizlersiniz. Dolayısıyla, Havadis’in yıldönümünde sizleri görmek bizi çok mutlu ediyor ve bizim için büyük bir motivasyon oluyor. Bir yıl daha azimle ve kararlılıkla çalışmak için. Ayağınıza sağlık.”

 

Özuslu: Basın özgürlüğü de tehdit altında

Gecenin ikinci konuşmasını yapmak üzere mikrofona davet edilen Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, Kıbrıs Türk basının yaşadığı sorunlara da dikkat çekti.

Özuslu, Kıbrıs Türk basınının gurur, onur duyulacak işlere imza attığını ve uluslararası basın özgürlüğü indeksinde; ortalarda bir yerde durabilecek ve bu trendi de yukarıya çıkarabilecekken teknik, mali, finansal ve personel sıkıntıları nedeniyle basın özgürlüğünün de tehdit altında olduğunu kaydetti.

Dünyada basının, özellikle yazılı basının dijitalleşme süreci yaşadığını ve yazılı basının ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Özuslu, “Birçok ülkede basın alanında tedbirler var. Bizim sektörün ölüp ölmediğini biz de bilmiyoruz. Kadavra mıdır yoksa henüz çıkmayan candan umut var mıdır bilmiyoruz. Çok sayıda gazeteci mesleği terk etmiş durumdadır. Birçoğu da terk etmek niyetindedir. Çünkü kuruluşlarımıza sahip çıkmıyoruz. Başta haksız rekabet. Türkiye medyasının yarattığı haksız rekabet olmak üzere birçok konuda yıllardır hükümetlere, bakanlara anlatmaktan dilimizde tüy bitti ancak kalıcı tedbir ne yazık ki alınamadı” diye konuştu.

Sami Özuslu, sözlerini bir S.O.S mesajı vererek tamamlamak istediğini belirterek şunları kaydetti: “Kıbrıs Türk basını gurur, onur duyacağımız işlere imza atıyor ve uluslararası basın özgürlüğü indeksinde akmazsa damlar, ortalarda bir yerde durabilecek ve bu trendi de yukarıya çıkarabilecekken teknik, mali, finansal ve personel sıkıntılar nedeniyle basın özgürlüğü de tehdit altındadır. Siyasetin kamuoyuna ulaştığı, siyasetçinin kamuoyuna ulaştığı yayın kuruluşlarımızın neredeyse tamamı zarıncamaktadır. O yüzden bu S.O.S mesajını tüm siyasilere kamuoyuna vermek isterim. Havadis’i kutlar ve tüm emekçileri kutlarım.”

 

Ataoğlu: Umarım S.O.S mesajları dikkate alınır

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da konuşmasında basın özgürlüğüne dikkat çekti ve Kıbrıs Türk basının sıkıntılarına vurgu yaptı.

Ataoğlu, gecede yaptığı konuşmada verilen S.O.S mesajlarının dikkate alınmasını temenni ederek, “Umarım önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak olan bu tür etkinliklerde çok daha farklı konuşmalar yapma şansını da bulmuş oluruz” dedi.

Ataoğlu, “Değerli Düzgün’ün ve tüm ekip arkadaşlarının çok ciddi çalışmalarını yakından takip eden birisi olarak gazetenin 11. Yılında değil sadece bundan sonraki yıllarda da başarılara imza atmasını temenni ederim” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Özyiğit: Havadis Gazetesine verdiği mücadelede nice nice yıllar

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, sözlerine, güzel bir atmosferde Havadis’in 11. Yaş gününü kutlamanın kendileri için bir ayrıcalık olduğunu belirterek baladı.

Özyiğit, konuşmasının devamında, ülkenin bir an önce çözüme ve barışa ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Özyiğit, çözüme ve barışa ulaşıncaya kadar da kendi ayakları üzerinde duran, kendi kurumlarını kendisi yöneten, kendi kararlarını kendisi alan bir toplum için, demokrasisi, ekonomisi ile kendi kendine yeten bir toplum için el ele verip, hep birlikte mücadele etmek gerektiğini ifade etti.

Gazetecilerin gazetesi olarak yola çıkan Havadis’in de yıllardır bu doğrultuda bir uğraş ve bir mücadele verdiğini kaydeden Özyiğit, şöyle dedi:  “Hiç kuşkusuz bu ülkede ayakta kalmak, var olmak çok da kolay değildir. Çünkü ekonomik sıkıntılar, çözümsüzlük, bakış açıları ve diğer sıkıntılar maalesef istediğimiz, arzuladığımız oranda değil. Bu yüzden buna rağmen ayakta kalan tüm basın yayın organlarını ne patronel sistemi ne de tekelci sermayeye teslim olmadan kalemini dik tutan, alnı açık şekilde, özgürce fikirlerini ifade ederek bu toplumun verdiği varlık mücadelesine katkı koyan tüm basın yayın kuruluşlarını ve basın emekçilerini yürekten selamlıyor ve Havadis Gazetesine bu uğurda verdiği mücadelede nice nice yıllar, başarılar dilerim.”

 

Erhürman: Havadis’in yaptığı iş, son derece değerli

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, KKTC’de, başka ülkelerde de olduğu gibi düşünce özgürlüğü ve basın özgürlüğünün çok da rahat bir dönemden geçmediğini söyledi.

Basın özgürlüğü dendiğinde normalde aslında devletin basın özgürlüğüne koyduğu sınırlamalardan söz edildiğini kaydeden Erhürman, “Ama ben bir süredir onun yerine başka bir şeyden söz ediyorum. Günümüzde o bildiğimiz liberal basın özgürlüğü ve onun önündeki sınırlardan ziyade basının sahipliği konusundaki sınırlar aslında basın özgürlüğünü sıkıntıya sokmaktadır” dedi.

“Bu nedenle gazetecilerin gazetesi sloganı altında yola çıkan Havadis’in yaptığı iş, son derece değerlidir” diyen Tufan Erhürman, şunları kaydetti: “Evet, tanınmamış bir devlet. KKTC. Kıbrıs Türk halkı birçok engel ve sınır ile karşı karşıya ama bütün bunlara rağmen demokrasi kültürü, basın özgürlüğü, düşünceyi açıklama özgürlüğü karşındaki hoşgörü açısından pek çok ülkeden çok daha iyi durumda olduğumuzu, sıkıntılara rağmen sevinçle gözlemliyorum.  Bu düşünce özgürlüğünü, basın özgürlüğünü, demokrasi kültürünü biraz daha ileriye taşımak için büyük bir çaba içerisinde olan Havadis ailesini bir kez daha yürekten kutluyor, nice nice yıllar diliyorum.”

 

Talat: Havadis’in ulaştığı nokta oldukça önemli ve başarılıdır

  1. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Havadis’in, çok önemli bir misyonu üstlenerek yola çıktığını ve o günleri çok iyi hatırladığını söyleyerek, “O bakımdan Havadis’in bugün geldiği noktada ulaştığı aşama bana göre oldukça önemli ve başarılıdır. Havadis Gazetesini kutluyorum” dedi.

Sadece bu da değil, gerçekten basının sorunları yanı sıra basının ülke demokrasisine ve ülkemizin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için gerek uluslararası alanda gerekse ekonomik alanda üstlendiği misyona da bakarak değerlendirme yapmak zorunda olduklarını ifade eden Talat, şunları söyledi:

“Çok sayıda gazetemiz var. Çok sayıda televizyonumuz var ama bunların ne ölçüde görevlerini yerine getirdiğini de irdelemek sanırım başka basın camiasının görevidir. Bu camia basının ulaşması gereken standartları objektif ve oto değerlendirme yaparak belirlemelidir. Bazı kurullar var ama onların alanları farklıdır bazı alanlarda söz söyler, adım atar ben basının görevinin ve içinde yaşadığı koşulların daha iyi noktaya taşınmasında bütün bu değerlendirmelerin de yapılması gerektiğini düşünüyorum. Basının daha verimli demokrasimize daha fazla katkılı ve ülkemizin fikir hayatına daha fazla değer katan bir noktada olması en büyük dileğimdir bu bağlamda havadisin kendine düşen görevleri önemli ölçüde yerine getirdiğine inandığım için Havadis’i ayrıca özel olarak kutlamak ve bundan sonraki yayın hayatında da başarılarının devamını dilemek istiyorum

 

Akıncı: İtibarını kaybeden her şeyini kaybetmiş olur

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gecede yaptığı konuşmada, çok önemli mesajlar verdi. Sırtını para babalarına dayayıp, doğru olmayan haberleri yayınlayan medya kuruluşları ve basın organlarının yanı sıra İfade özgürlüğüne bağlı, yazarlarına baskı uygulamayan, doğru habercilik yapan ve bu çerçevede halkına hizmet üreten medya kuruluşları, basın organları da olduğunu belirterek, “Onlar en itibarlı olanıdır. Havadis Gazetesi’ne bundan sonraki yaşamında da itibarlı yıllar dilerim” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, gecede yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Havadis ailesine nice 11 yıllar diliyorum. Çok bilinen bir söylem vardır. Hepiniz eminim, bunu şu veya bir şekilde duymuşsunuzdur. Birey eğer parasını kaybederse bir şey kaybetmiş olur evet ama çok şey kaybetmez, sonuçta o parayı yeniden kazanmanın yolları vardır, onu bulur ve yapar. Sağlığını kaybederse o birey daha çok şey kaybetmiş olur ama gelişmekte olan tıbbi imkanlar sayesinde sağlığını da kazanabilir bir şekilde. Ancak itibarını kaybederse birey o zaman her şeyini kaybetmiş olur. Bireyler açısından durum bu. Devletler açısından olaya baktığınızda, demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere değer veren, kendi halkını adil yöneten, kendi halkına en çağdaş hizmetleri sağlayabilen devletler, itibarı olan devletlerdir. Bundan yoksun olan devletleri ise çok daha fazla ve farklı kategorilerde nitelendirebilirsiniz. Buradan basına, medyaya gelmek istiyorum. Sırtını para babalarına dayayarak gerçek dışı haberlerle ve karalama üzerine kurgulanmış yorumlarla bir yerlere varacağını sanan görsel ve yazılı medya organları var. Bir de ifade özgürlüğüne bağlı, yazarlarına baskı uygulamayan, doğru habercilik yapan ve bu çerçevede halkına hizmet üreten medya kuruluşları vardır… İşte onlar; en itibarlı olanlardır. Ben Havadis’e, bundan sonraki yaşamında da nice itibarlı yıllar diliyorum.”

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı