Özersay: Müzakere masasına hapsolmayı vadetmiyorum - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Özersay: Müzakere masasına hapsolmayı vadetmiyorum

kudret özersay

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin çok önemli bir kırılma noktası olduğunu düşündüğünü, siyasi ideolojiden gelen liderlerin ve müzakere yöntemlerinin tüketildiği bir eşikte seçim yapılacağını söyledi.
Halkın iradesinin son derece önemli olduğuna işaret eden Özersay, seçilecek kişinin devletin başı olarak en önemli misyonunun toplumu birleştirmek olacağının altını çizdi.
Kudret Özersay’ın seçim bürosundan verilen bilgiye göre, katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Özersay, “Sadece seçimi kazanabilmek için toplumu bölen, geren bir siyaset izlenirse, bunun seçime yararı olsa bile seçim sonrası toplumu yeniden birleştirmek zor olur. Kıbrıs Türk toplumunun ihtiyacı olan şey, toplumu ortak paydada birleştirebilecek bir liderliktir. Ben bunu gerçekleştirebileceğime inanıyorum” dedi.
“AYNI EZBERİ DEVAM ETTİRMEK, MÜZAKERE MASASINA HAPSOLMAK DEMEKTİR”
“Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kim neyi savunuyor, kimin vizyonu nedir diye henüz daha halk çok fazla odaklanmadı. İhtiyacımız olan şey içeriğin daha çok konuşulmasıdır” diyen Kudret Özersay, ortaya koyduğu vizyona ilişkin şöyle konuştu:
“Benim iddiam şudur; biz 52 yıldır federal ortaklığı müzakere ediyorsak ama aynı zamanda neredeyse hepimiz bu şartlarda Kıbrıs Rum Yönetimi liderliğinin ve toplumunun bizimle federal yönetim içinde yönetimi ve zenginliği paylaşmaya hazır olmadığını görüyorsak, o zaman aynı konuyu müzakere etmek demek müzakere masasına hapsolmak demektir. Kıbrıs Türk halkına müzakere masasına hapsolmayı vadetmiyorum. Kıbrıs’ta farklı bir yoldan yürünerek ortaklık denenebileceğini ama bunun bugüne kadar alışılmış noktadan gitmeyi doğru bulmuyorum. Şartlar değişmedikçe, Rum tarafı bu adada tanınan tek devlet olmaya devam ettiği sürece AB’ye üye olduğu sürece, uluslararası toplum güneydeki doğalgazı tek başına yönetmesine izin verdiği sürece hiçbir şeyi paylaşmaya yanaşmayacaktır.”

“DOĞU AKDENİZ’DE CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İRADE ORTAYA KONULMALIDIR”

Cumhurbaşkanı olarak seçilecek yeni ismin öncelikli olarak Doğu Akdeniz bölgesindeki bu kaynakların paylaşımını müzakere etmeyi zorlaması gerektiğini ifade eden Kudret Özersay, bu fikri 4-5 sene önce ortaya koyduğunda ‘Kıbrıs sorunu çözülmeden bu konu konuşulamaz’ cevabını aldığını anlattı.
Bugün farklı bir noktada olunduğuna işaret eden Özersay, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum tarafına verdiği öneriyi Dışişleri Bakanlığı geliştirdi. Bugün geldiğimiz noktada AB komisyon komiserlerinden birisi yapmış olduğu görüşmelerde tarafların çözümden önce de doğalgazı paylaşmayı konuşabileceğini söylemeye başlamıştır. Almanya’da Merkel yapmış olduğu temaslarda ilgili tarafların oturup çözümden önce müzakere etmeleri gerektiğini, çatışma ve gerginliği önlemek için bunun gerekli olduğunu söylemiştir. BM yetkilileri de buna benzer mesajlar gönderiyor. Bir yerden başlayalım, çözümden önce doğalgazı paylaşmayı zorlayalım. Bu göreve geldiğim takdirde bunu başarabileceğime inanıyorum. Bugün olduğu gibi sözde değil sahada da Türkiye’yle işbirliğine devam etmemiz gerekir. Doğu Akdeniz bölgesinde, cumhurbaşkanlığı düzeyinde de bu konuları takip edip doğal zenginliği paylaşma konusunda irade ortaya koyabilirsek Kıbrıs Türkü bu bölgede oyun kurucu olabilir. Rum tarafını da bunu paylaşma noktasına getirebilir. Bu hakları söyleyecek ve savunacak bir Cumhurbaşkanı Kıbrıs Türk halkının yararına olacaktır. Başımızı kuma gömerek müzakerelere devam etme anlayışı statükocu bir anlayıştır.”


 

“DIŞİŞLERİ BAKANI OLARAK İLK ZİYARETİMİ ROMA’YA YAPTIM, PROAKTİF BİR DIŞ POLİTİKA İZLEMEK ŞARTTIR, İDDİAM BUDUR”

Kudret Özersay, Kıbrıs müzakerelerine odaklanıp oradaki başarısızlıktan sonra federasyon görüşmelerinde sürecin tükendiğini söylemesine rağmen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk halkını müzakere masasına hapsedecek siyasi bir çizgi takip ettiğini savundu.
Özersay sözlerini şöyle sürdürdü:
“Akıncı’nın doğalgaz konusunda KKTC’nin haklarını proaktif bir diplomasi ve siyasetle takip etmemiştir. Bizim hazırladığımız öneriye aracı olsa da bu konunun uluslararası alanda takipçisi olmaya çok istekli olmamıştır. Dışişleri Bakanı olarak göreve gelir gelmez ilk ziyaretimi hep yapıldığı gibi Ankara’ya değil Roma’ya yaptım. ANY şirketinin yetkilileriyle Kıbrıs Türk halkının haklarıyla ilgili görüştüm. Cumhurbaşkanı proaktif bir siyaset izlemeli. Şartları halkın lehine değiştirmek için inisiyatif alması gerekir. Bir enerjiyle, konulara hakimiyetiyle bu konuların üzerine gidilmesi gerekir. Benim vizyonum budur. Sayın Akıncı’nın bunu doğalgaz konusunda yaptığını düşünmüyorum.”

“HALKIMIZI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ DESTEKLEMEYE ÇAĞIRIYORUM”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olan Kudret Özersay, cumhurbaşkanlığı seçimi dışında önemli bir konu daha olduğunu hatırlattı.
Seçimle birlikte bir anayasa referandumu olacağını söyleyen Özersay, “Anayasa’da tek bir madde olsa dahi, bu maddenin değiştirilecek olması önemlidir. Bunu değiştirilmesi için destek veriyorum, halka da bunun gerekliliğini anlatıyorum. Yüksek Mahkeme şu anda Anayasa gereğince bir başkan yedi yargıçtan oluşuyor. Bu değişiklik olursa bir başkan 16 yargıç olabilecek. Bu da yargıdaki tıkanıklıkların tamamını değilse bile bir bölümünü aşmamızı, mahkemedeki davaların daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Seçimle eş zamanlı olarak oy kullanmaya girdiğimizde anayasa değişikliği için de oy vereceğiz. Bu değişikliğin de gerekliği olduğunu vatandaşımızın görüp ona göre davranması konusunda çağrı yapıyorum” şeklinde konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar