Güney KıbrısKıbrısManşet

Özersay: ENİ’nin açıklaması olumlu bir gelişmeİtalyan şirketi ENİ, Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde yer alan bölgede gerginliğe neden olacaksa, kazı yapmak istemediğini ve kazı yapmayacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Bir süredir Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye ile birlikte sahada dengeyi sağlamaya dönük olarak ortaya koyduğumuz politikanın etkileri artık hissediliyor. İtalyan ENI şirketinin Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde yer alan bölgede eğer gerginliğe neden olacaksa kazı yapmak istemediğini ve kazı yapmayacaklarını açıklamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum” dedi.

Özersay, “2018 yılı içerisinde bahse konu şirket hem Türkiye’nin bu konularda ciddi olduğunu, hem de Kıbrıs Türk tarafı olarak bizim bir çözümden önce bu çalışmalar yapılacaksa bir uzlaşmaya hazır olduğumuzu bizzat görmüş, tecrübe edinmiştir. Umarım uluslararası şirketler de dahil bu konulardaki tüm paydaşlar Kıbrıs Rum liderliğine doğal gaz konusunda doğru mesajları vermeye

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı