KıbrısManşet

Özel eğitim öğrencisi Yalın’ın başarısı gururlandırdıYeşilyurt Özel Eğitim Merkezi öğrencisi Mert Yalın, Türkiye’de yılın resim sanatçısı seçildi
Gürsel KARAGÖZLÜYeşilyurt Özel Eğitim Merkezi öğrencisi Mert Yalın, Ankara’da Yön Sanat Atölyesi’nin her yıl düzenlediği Engelsiz Sanat Ödülleri yarışmasında dereceye girdi.

Yılın resim sanatçısı seçilen Mert Yalın, ödülünü 1 Mart 2020 tarihinde, Ankara Opera Sahnesi- Büyük Tiyatro’da yapılacak törende alacak.

 

Öğretmeni Pınar Tarı ile çalıştı

Bostancı’da ikamet eden 17 yaşındaki Mert Yalın, yaptığı karakalem çalışması ile Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı’nın dikkatini çekti.

Yalın, öğretmeni Pınar Tarı ile Eylül 2019 tarihinden itibaren çalışmaya başlayarak birbirinden güzel sanat eseri ortaya çıkardı.

 

Yarışmaya Tarı’nın teşviki ile katıldı

Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı’nın teşviki ile Yalın, Ankara’da bulunan Yön Sanat Atölyesi’nin her yıl düzenlediği Engelsiz Sanat Ödülleri yarışmasına başvurdu.

 

Mert Yalın gururlandırdı

Ankara’da jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Mert Yalın, yılın resim sanatçısı seçildi. Mert Yalın’a ve öğretmenine bu müjdeli haber 10 Şubat 2020 tarihinde bildirilerek Yalın ve öğretmenleri 1 Mart 2020 tarihinde, Ankara Opera Sahnesi- Büyük Tiyatro’da yapılacak ödül törenine davet edildi.

 

Yalın: Çok gururlandım, mutlu oldum

Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi Sorumlu Öğretmeni Esma İneci ve Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı ile birlikte ödülünü almaya gidecek olan Mert Yalın’ı eğitim aldığı okulda Havadis ekibi olarak ziyaret ettik.

Mert Yalın, duygularını Havadis okurları ile paylaştı. Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi’nde 2016 yılından beri eğitim aldığını anlatan Mert Yalın, resim yapmaya karakalem çalışması ile başladığını anlattı. Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı’nın kendisindeki yeteneği keşfettiğini ve öğretmenin ders vakitleri dışında da kendisiyle çalıştığını kaydetti.

Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı’nın Ocak 2019’da kendisine Ankara’da bir yarışma olduğunu ve katılması için öneride bulunduğunu anlatan Mert Yalın, öğretmeninin teşviki ile bu yarışmaya katıldığını 10 Şubat’ta ta “Yılın Resim Sanatçısı” seçildiğini öğrendiğini kaydetti.

Haberin kendisini çok mutlu ettiğini ve gururlandığını anlatan Yalın, “Bu yarışmaya katılmama destek veren aileme, öğretmenlerime teşekkür ederim. En büyük dileğim ileriki yıllarda özel gereksinimli öğrenciler için okullarda bölümler açılmasıdır” dedi.

Yalın, şartlar uygun olursa ileride resim sanatçısı olmak istediğini söyledi.

 

Tarı: Bu başarı Mert’indir. Mert’e destek olan herkese teşekkürler

Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi Güzel Sanatlar Tasarım Öğretmeni Pınar Tarı, öğrencilerinin tümünün başarılı olduğunu ve birbirinden güzel tasarımlar, eser yarattıklarını söyledi.

Öğrencilerinin tümü ile gurur duyduğunu ifade eden Tarı, Mert Yalın’ın gururlandıran başarısı ile ilgili duygularını da paylaştı:

“Mert’in karakalem çalışmasında başarılı olduğunu gördüm ve ona birlikte bu konuda daha fazla çalışmamızı önerdim. Mert, tereddütsüz bu önerimi kabul etti, Eylül 2019’da ders dışında da çalışmalara başladık.

Ankara’da Yön Sanat Atölyesi’nin her yıl düzenlediği Engelsiz Sanat Ödülleri yarışması olduğunu öğrendim ve Mert’i bu yarışmaya katılmasına destek verdim.

Mert, zaten bu konuda meraklı bir öğrenci idi ve çalışmaları aralıksız sürdürdük. Mert, katıldığı bu yarışmada Engelsiz Sanat Ödülleri Resim dalında yılın sanatçısı seçildi.

Mert’e yarışmanın neticesini söylediğim zaman birbirimize sarıldık ve engelli bireylerin de birlikte neler yapabileceğini göstermiş olduk. Bu başarı Mert’indir. Mert’e destek veren ailesine, öğretmenlerine ve arkadaşlarına teşekkür ederim.

Bu mutluluğu ve gururu bize ve Yeşilyurt Özel merkezine ve ülkemizin sesini bu vesile ile duyuran Mert Yalın’ı canı gönülden kutlarım.

 

Başa dön tuşu