Okula fıstık götürelim mi? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 4, 2022
EğitimKöşe Yazarları

Okula fıstık götürelim mi?

Barış Uzunahmet

Ülkede eğitim gündemi belki fıstık değil ama ben aynı konuları yazmaktan sıkıldım. Eğitimin gündemi yine öğretmen eksikliği, dökülen, tamir isteyen okul binaları ve şimdi de hademe sorunu ve hijyen meselesi… Bunlar önemsiz mi? Hayır kesinlikle değil… Ancak yıllardır aynı konuları dile getirmekten gına geldi…

İngiltere’de yüz yıldan fazladır yayınlanan The Times Educational Supplement dergisinde ilginç bir haber vardı bu hafta… Tabii ben konuyu İngiltere’deki uygulamadan biliyorum da Kıbrıs’ta hiç gündeme gelmeyen bir konu… Okullardaki kuruyemiş meselesi…


Şimdi bu da nedir diye soranlarınız vardır elbet… İngiltere’de okulların çok büyük bir bölümünde kuruyemiş satılmaz ve çocuklar da evden okula kuruyemiş getiremez, yasaktır.

Neden yasaktır bilir misiniz? Çünkü çok sayıda çocuğun kuruyemişe karşı alerjisi vardır. Geçmiş yıllarda bu konuda ölümlerin olduğu da biliniyor. Dolayısı ile okula kuruyemiş getirmek yasaktır.

İngiltere Hükümeti Sağlık Komitesi’nin raporuna göre çocukların %40’ının herhangi bir şeye alerjisi olduğu açıklandı. Ne ilginçtir okullarda kuruyemiş yasağı olmasına rağmen devletin bu konuda yasal bir alerji politikası yoktur. Okullardaki öğretmenlerin birçoğu alerjik reaksiyonları nasıl tespit edeceği konusunda bir eğitimi almış değildir.

2020 yılında pediatrik alerji uzmanı Profesör Adam Fox, Clinical and Experimental Allergy isimli ünlü tıp dergisinde yazısında İngiltere’nin okuldaki çocuklara yönelik alerji risklerini yönetmede diğer batılı ülkelerin çok gerisinde kaldığı uyarısında bulunmuştu.

Yine İngiltere’deki bir başka araştırmaya göre öğretmenlerin %39’u sınıflarında kaç çocuğun yiyeceklere karşı alerjisi olduğunu bilmiyor.

Peki KKTC’deki öğretmenler biliyor mu? Bilmiyoruz. Yıllardır öğretmenlik yapıyorum, okullarda alerji konusunun a harfi bile gündem olmamıştır. Bu konuda elde bir bilimsel verinin de olduğunu zannetmiyorum.

İlk ve orta öğretimde yaklaşık 55 bin çocuk öğrenim görüyor. Bu çocuklarının kaçının yiyecek içecek veya başka şeylere( polen vs) alerjisi olduğunu bilmiyoruz. Bildiklerimiz de ailenin uyarısı ile bildiklerimizdir.

İngiltere’de çocukların %40’ı bir şeylere alerjik reaksiyon gösteriyor da bizimkiler göstermiyor mu? Acaba İngilizlerde genetik mi? Yoksa biz, bizim çocukların durumunda haberdar olmadığımız için mi bu konu gündeme gelmiyor?

Düşünün ki İngiltere’de bile öğretmenlerin önemli bir kısmının bu konuda bilgisi yok. KKTC’deki öğretmenlerin doğal olarak belki de hiç yok. Çünkü gündeme böyle bir konu yok.

Görünen o ki, Avrupa’da eğitim adına konuşulanlar ile KKTC’de eğitim adına konuşulanlar arasında dağlar kadar fark vardır. İnsanlar nelerle uğraşıyor biz nelerle uğraşıyor. Biz daha okullardaki hademe konusunu bile halledemedik ve çocuklar hijyen olmayan ortamlarda eğitim almak zorunda kalıyor.

Avrupa’da insanlar okula fıstık götürelim mi götürmeyelim mi konusunu tartışıyor. Öyle anlaşılıyor ki daha gidecek çok yolumuz var. Daha çıkmamız gereken çok basamak var. O TV’deki reklamda dediği gibi; “daha çok çalışmalıyız çoook!”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar