Öğretmenler grevde! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
EğitimKöşe Yazarları

Öğretmenler grevde!

Barış Uzunahmet

Merak etmeyin de KKTC’den bahsetmiyorum. KKTC’de öğretmenlerin grev yaptığı dönemleri unuttuk artık… Öğretmenlerin etkili grev yaptığını son yıllarda pek hatırlamam. İngiltere’de öğretmenler geçtiğimiz Çarşamba ve Perşembe günü ülke genelinde grevdeydiler.

Bizim oğlan iki gün okula gitmedi. Okula sadece 11 ve 13’üncü sınıflar gitti. Grevde olmayan öğretmenler ile 11 ve 13’üncü sınıfları idare etmeye çalıştılar. Peki neden sadece 11 ve 13’üncü sınıflar? Bu soruyu sorduğunuzdan eminim. Çünkü 11’inci sınıflar GCSE, 13’üncü sınıflar da A Level sınavlarına hazırlanıyor. Bütün amaç onların ders kaybetmesini önlemek…


İngiltere’de normal bir dönemde eğer bir öğretmen okula gitmezse, okul onun yerine “supply teacher” dedikleri günlük gelen öğretmen ile doldururlar ancak grev döneminde yasalar buna elvermediği için birçok okul iki gün kapalı kaldı. İngiltere’de bu pek olan bir durum değildir. Son yıllarda da zaten böylesi grev pek olmadı.

Daha önce bir araştırmada okumuştum; İngiltere’de öğretmenlerin yarıya yakını önümüzdeki beş yıl içinde mesleği bırakacağını söylüyor. Hükümet ile öğretmen sendikaları arasında görüşmeler devam ediyor. Üç ana konu öne çıkıyor. Maaşlar, koşullar ve iş yükü…

Avrupa’de en çok çalışan ve iş yükü en çok olan öğretmenlerden biri de İngiltere’de çalışan öğretmenlerdir. Okul saatlerinde teneffüsler ve öğle arası dışında boş saati olmayan öğretmenlerin bir de okul sonrasında evde yapması gerekenleri de eklediğinizde ağır bir çalışma yükü vardır.

Enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine (%11) ulaşması ve hissedilenin %20’nin üzerinde olması, faizlerin kısa sürede iki katının üzerine çıkması, enerji ücretlerinin artması İngiltere’de yaşayan insanları da ekonomik olarak ciddi şekilde etkiliyor.

Hal böyle olunca da öğretmenler maaşlarında artış istiyor. Son 10 yılda öğretmen maaşlarının enflasyon karşısında %10 civarında eridiği söyleniyor. Sendikaların iddiası ise bunun %23 civarında olduğu ve hükümetin kendilerine önerdiği %3’lük maaş artışının komik olduğunu vurguluyorlar.

İngiltere’de önümüzdeki Eylül ayından itibaren öğretmen maaşlarının ortalama bürüt 30 bin sterlin civarında olacağı söylendi. Ancak bunu da yeterli olmayacağını birçok insan biliyor.

Öğretmenlerin faizlerin artması ile birlikte ev satın alma veya kira ödemede zorlandıkları ve bu konuda hükümetten yardım beklediklerini biliyoruz. Hükümet ile sendikaların görüşmeleri önümüzdeki günlerde de devam edecek. İki hafta içinde yeni bir grev da beklenmiyor.

Tabii İngiltere’de çiçeği burnundaki Rishi Sunak hükümeti hem öğretmenleri tatmin etmek durumunda hem de diğer çalışanları… Çünkü grev yapan sadece öğretmenler değildir. Sağlık çalışanları, otobüs ve tren sürücüleri, ambulans şoförleri geçtiğimiz aylarda ara ara grev yaptılar.

Çok uzun süreden sonra öğretmenlerin bu çıkışı İngiltere’de halk tarafından ciddi şekilde takip ediliyor. Hükümet ile sendikalar arasındaki görüşmelerin olumsuz sonuçlanması durumunda öğretmen sendikalarının nasıl bir tavır alacağını açıkçası merak ediyorum. Elbette ki hayat pahalılığı İngiliz halkını da etkiliyor. Öğretmenler de bundan nasibini alıyor. Sunak hükümeti bu konuya bir çare bulmaz işe eğitimin daha da ciddi yaralar alacağı kesindir.

İngiltere’deki bu grevlerin Avrupa’daki öğretmenleri ne derece etkileyeceğini de yakında hep birlikte göreceğiz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
1
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar