KıbrısManşet

“Oğluma iyi bakın”Ülkeye yasa dışı yollardan giren Mohamed Mutawa, 6 aylık bebeği ile polise sığındı. Mutawa, mahkemeden göz yaşartan bir istekte bulundu:

Devrim DEMİR

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Güney Kıbrıs’a  ulaşma umuduyla yollara düşen, onlarcası Ege Denizi’nde can veren Suriyeli göçmenlerin dramı her gün farklı bir boyutuyla ortaya çıkıyor.

Yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs’a gitme umuduyla, 6 aylık bebeği ile “umuda yolculuğa” çıkan Mohamed Mutawa, kandırldığını anlayınca bebeği ile polise sığındı.

Ülkeye nereden girdiği tespit edeilemeyen Mutawa, soruşturma amaçlı tutuklandı.

Mutawa’nın 6 aylık bebeği ise Sosyal Hizmetler Dairesi’ne teslim edildi.

Yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapan zanlı Mutawa, dün tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan,  zanlının soruşturma maksatlı 1 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Mutawa’nın bugün yeniden mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Gece yarısı bırakıp kaçtılar

Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Nerkiz, zanlı Mohamed Mutawa’nın altı aylık bebeği ile 19 Ekim tarihinde saat 01.00 sıralarında henüz tespit edilemeyen bir limandan ülkeye giriş yaptığını anlattı.

Polis memuru Mustafa Nerkiz, Mutawa’nın Güney değil Kuzey Kıbrıs’a getirildiğini anlayınca yardım için polise sığındığını kaydetti.

Nerkiz, bebeğin Sosyal Hizmetler Dairesi’ne teslim edildiğini ifade ederek, zanlının ülkeye nereden ve kimler tarafından nasıl getiridliğini henüz tespit edemediklerini belirtti.

Soruşturmanın henüz tamamlanamdığını kaydeden polis, zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu kalması talebinde bulundu.

Talebi yürek burktu

Polis ifadesi üzerine söz hakkı verilen zanlı Mutawa’nın tutukluluk talebinde itirazı olmazken, 6 aylık bebeği ile ilgili talebi göz yaşarttı.

Zanlı, “Tek dileğim oğluma iyi bakılması” dedi.
Başa dön tuşu