Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular


1.YAZI DİZİSİ

Vücut geliştirme sporunda erkeklerin duygusal ya da daha az duygusal olma nedeni nedir?

Bu sorunun cevabını hormonlarda aramak daha doğru olur. Testosteronun seviyesi ile östrojen seviyesine bakıldığı zaman testosteronun artması, östrojenin azalması erkeklerde daha az duygusal olmalarına neden olurken, tam tersi olarak östrojenin artması testosteronun azalması ile erkekler daha fazla duygusal oldukları görülmektedir.

Sporcular gün içerisinde gereğinden fazla protein tüketirse ne olur?

Gün içerisinde gereğinden fazla alınan proteinler vücudumuzda yağa dönüşüyor. Bir diğer sorun ise vücuda fazla alınan proteinlerin işlenmesi sonucunda atık maddelerin vücud tarafından asidikleştirmesi ve böbrek üzerinde atık maddelerin yük oluşturmasıdır.

Salonda taktığımız bel korseleri beli inceltmede ne kadar etkili?

Salonlarda bizlere sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de bel korseleri beli inceltmede ne kadar etkili oluyor? Bilinmesi gerekir ki bel korselerinin en önemli işlevsel görevi bele sarılarak oradaki kan akışını yavaşlatmaya sebebiyet vermekte ve kaslara taşınan besin miktarını minimum seviyeye düşürerek kaslardaki hipertofiyi azaltmak ve buna bağlı olarak belin incelmesine neden olmaktadır. Tabiki bu sağlıklı bir yol mu ? diye sorulduğu zaman yapılan araştırmalarda çok da sağlıklı olmadığı görülmektedir. Özellikle vücut geliştirme sporunda atletik fizikciler tarafından ciddi bir şekilde kullanıldığı da gözlerden kaçmamaktadır.

Antioksidan nedir?

Antioksidanlar, Vücudumuzun metabolik faliyetleri sonucu ortaya çıkan zararlı maddeleri etkisiz hale getiren kimyasallara veya bileşiklere verdiğimiz isimdir. Toksik yani zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor, en çok bu özelliği sebebiyle önerilen antioksidanlar genelde renkli meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

Vücut geliştirme sporu Genetik mi? Çalışma mı? Disiplin mi?

Kısacası genetik vücut geliştirme ve fitness sporu için çok ama çok önemli bir faktördür. Başarı elde eden sporculara bakıldığı zaman ise genetik faktör yüzde altmış, yetmiş oranında başarıyı ve gelişimi etkilerken, disiplin yüzde onbeş, yirmi ve çalışma ise yine yüzde onbeş, yirmilik oranda başarı ve gelişime etki etmektedir.

Vücut geliştirme boyu kısaltır mı?

Çevremiz de oldukça yaygın olan “Genç yaşta ağırlık kaldırırsan boyun uzamaz…” gibi cümlelerle genç sporcuların spor salonlarına olan bakış açıları değişmektedir. Doğrudan kısalmasada kemik yapısı oturmamış ergenlik dönemini tamamlamamış bireylerde özelikle squat gibi ağır ve omurga üzerine yük bindiren hareketlerden uzak durulmalıdır. Normal koşullarda vücut geliştirme boyu kısaltmaz ancak kemik gelişimi tam olarak tamamlanmamış bireylerin kemiklerine zarar verebilir. Fakat bilinenin tam aksine gelişme döneminde yapılan ağırlık antrenmanları, boyu kısalmak yerine uzatma ihtimalini artırmaktadır. Doğru ve bilinçli yapılması

durumunda…

Havalar soğumaya başlayınca neden fazla idrara çıkarız?

Havanın soğuması sonucu üşüme gibi durumlarda kişinin vücudundaki damarları, spazma uğradığı için kanın büyük çoğunluğu böbreklere yönlenir. Soğuk havada hızlanan metebolizmamızın doğrudan ilişkili olarak net hızlanması kan basıncının artması ve böbreklerden sodyum ile su atımının artması nedeni ile vücudumuz idrar atımını artırmaktadır. Bu yüzden soğuk havalarda su atımı yaza göre farklılık gösterir. Böbreğe gelen yoğun kanda “Vücutta fazla sıvı var” mesajı verir. Bu da böbreklerin çalışmasına neden olur ve sizi acilen tuvalete

yönlendirir.

Birçok bilinmeyen sorular ve cevapları önümüzdeki haftaki yazımda sizler ile buluşmaya devam

edecektir…

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BEHLÜL

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar