Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular 7. yazı dizisi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular 7. yazı dizisi

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirme sporunda bilinmeyen doğrular 7. yazı dizisi


Akıllı saatler yakılan kalori miktarını doğru gösteriyor mu?

Bilimsel çalışmalar bu konu hakkında neler söylemekte… Bu konu ile ilgili iki adet çalışmadan bahsetmek istiyorum.

Birinci çalışma; 2016 yılında o dönem popüler olan Apple, Fıtbıt, Samsung ve Mıo marka akıllı saatler ile çeşitli aktiviteler esnasında 22 sağlıklı gönüllüden alınan veriler, referans yöntemleri olan elektrokardiyografi ve indirekt kalori metre ile karşılaştırılmış ve sonuç akıllı saat ölçümlerinde %9 ile %43 oranında hata payı tespit edilmiştir.

İkinci çalışma ise 2022 yılının ocak ayından, bu sefer Apple Polar ve Fıtbıt marka akıllı saatleri enerji harcanmasını doğru ölçtüğü kanıtlanmış tıbbi cihazlar ile karşılaştırılmış, 60 katılımcıdan çeşitli aktiviteler esnasında alınan verilere bakıldığında akıllı saatlerden alınan verilerin yüksek oranda yanlış ve tutarsız olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar akıllı saatlerin kalp atım sayısı ve adım sayısı ölçümlerini yüksek oranda doğru yapabildiğini fakat harcanan kalori miktarı ölçümlerinde fazlasıyla hatalı olduklarını belirtmişlerdir. İşte bu yüzden günlük kalori açığı veya fazlalığı oluşturma hedefinizde yapacağınız hesaplamalarınıza akıllı saatinizden alacağınız verileri dahil etmenizi çok fazla tavsiye etmem.

Masaj tabancaları ne işe yarıyor?

Masaj tabancalarının faydalarından bahsedebilmemiz için az da olsa fascıa hakkında bilgimizin olması gerekmektedir. Fascıa başımızdan ayaklarımıza kadar vücudumuzdaki tüm yapıları çevreleyen bir bağ dokusudur. Esnek bir yapıda olmasına rağmen hareketsiz yaşam zayıf postür ve esneklik egzersizlerine önem verilmemesi, zamanla bu dokunun sıkı ve sert bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Sıkı ve sert bir hale geldikçe kas dokuları daha fazla glikojen depolayarak büyüyecek alan bulamaz, protein sentezi efektik bir şekilde

gerçekleşemez ve kas gelişimi ciddi anlamda yavaşlar ve ne yazık ki belli bir noktadan sonra esneme egzersizleri tek başına çözüm olmaz.

İşte bu noktada devreye masaj tabancaları girmekte. Uyguladığı basınç, uygulanan bölgedeki sinir reseptörleri aracılığıyla beyne bir sinyal gönderir ve karşılık olarak bu bölgeye gevşeme, rahatlama komutunu verir ve bu sayede de öncelikle kas dokusunu saran fascıa, ardından da ise kas dokusu esner fakat bu etki kısa süreli bir etkidir ve uzmanlar özellikle aktif ve statik esneme egzersizleriyle birlikte uygulanmasını tavsiye etmekte olup, olmazsa olmazlar mı? diye sorulduğun da ; bence değiller fakat fark yaratan ürünlerdir.

Antrenman sonrası savuna kullanımı faydalı mı?

Saunada yüksek ısıya maruz kalmak kan damarlarının genişlemesine, dolaşımın iyileşmesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olmakta fakat kilo vermek için saunada vakit geçirmek fazlasıyla mantıksızdır. Çünkü yakılan kaloriye herhangi bir etkisinin olmamasının yanı sıra vücut yüksek ısıya bağlı gerçekleşen su kaybını çok çabuk telafi ederek yerine koyar bunun yanı sıra saunanın en büyük riski dehidrasyondur.

Vücudu antrenmanda belli bir strese maruz bıraktıktan sonra aşırı sıcak ile birlikte su atımına zorlamak çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden tavsiyem böylesine bir riski göze almadan antrenman olmayan bir günde yeterli sıvı tüketiminin yapıldığından emin olunarak ,kilo vermek yerine rahatlamak amaçlı saunanın kullanılmasıdır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar