Mustafa Behlül yazdı: Fiziksel uygunluğun çocuklar için 10 faydası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 4, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Fiziksel uygunluğun çocuklar için 10 faydası

Mustafa Behlül yazdı: Fiziksel uygunluğun çocuklar için 10 faydası


Günümüzde çocukların neredeyse tüm zamanlarını bir sınıfta veya bir ekranın önünde oturarak geçirdiği görülüyor. Ancak çocukların genel sağlıklarını iyileştirmek için fiziksel olarak formda ve aktif olmaları önemlidir. İşte çocuklar için fiziksel uygunluğun 10 faydası.

1-Daha güçlü kemikler. Hareketsizlik nedeniyle kemik yoğunluğunu kaybetmemek için çocukların egzersiz yapması gerekir. Çocukluk yılları kemik inşa etmek için en uygun dönemdir. Zayıf kemikler daha sonra osteoporoza neden olabilir.

2- Aşırı kilolu veya obez olma riskini azaltır. Çocuklar egzersiz yapmadığında kullanılmayan kaloriler yağ olarak depolanır. Fiziksel aktivite bu kalorileri tüketir, böylece yağ azaltılır ve yağ çocukların vücutlarında düzgün bir şekilde dağıtılır.

3- Tip 2 diyabet riskinde azalma. Fiziksel aktivitesi sınırlı olan çocuklar sıklıkla glikoz intoleransı ve insülin direnci geliştirerek sonunda Tip 2 diyabete yol açar.

4- Düşük kan basıncı. Egzersiz, kan damarı duvarlarını daha esnek hale getirerek kan basıncını düşürür. En iyi sonuçlar için, gücü ve esnekliği artırmak için aerobik egzersizi aktivite ile birleştirmeleri gerekir.

5- Daha sağlıklı bir kalp. Egzersiz eksikliği kalbe stres ekler ve çocukları gelecekte daha büyük kardiyovasküler hastalık riskine sokar. Fiziksel aktivite, kalplerinin kanı daha verimli pompalayabilmesini sağlar.

6- Kanser riskinde azalma. Araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapanların meme, kolon, karaciğer ve böbrek kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinin azaldığını göstermektedir. Egzersizin vücutta kanser önleyici östrojen ve insülin dolaşımını arttırdığı düşünülmektedir.

7- Daha iyi duygusal sağlık. Egzersiz sırasında beyindeki endorfin ve serotonin salınımındaki artış, çocukların daha büyük bir esenlik ve iyimserlik duygusu hissetmelerine yardımcı olarak depresyonla mücadeleye yardımcı olur. Ek olarak, egzersiz onlara olumlu bir öz imaj kazandırmaya yardımcı olur.

8- Daha fazla enerji. Egzersiz, dolaşımı iyileştirerek çocuklara çok ihtiyaç duydukları enerji, konsantrasyon ve odaklanma desteği sağlar. Aynı zamanda gün boyunca yorulmamaları için enerjilerini dengelemelerine yardımcı olur.

9-Daha güçlü kaslar. İp atlama oynamak, maymun çubuklarını geçmek, yakalamaca oynamak ve hatta dans etmek kaslarını kullanmayı içerir, bu da çocukların kaslarını güçlendirdiği anlamına gelir. Artan kas gücü ayrıca yaralanmalara karşı koruma sağlar.

10 -Daha güçlü akciğerler. Egzersiz, çocukların daha fazla oksijen alması ve daha fazla karbondioksit atması, akciğer kapasitesini artırması anlamına gelir. Artan oksijen aynı zamanda kalplerine ve beyinlerine de yardımcı olur. Bisiklete binmek, futbol maçı ya da mahallede koşmak olsun, çocuklarınızın dışarı çıkıp aktif olduğundan emin olun. Aktif çocuklar, aktif ve sağlıklı yetişkinler olurlar.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Behlül

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar