KıbrısManşet

Akansoy: En az iki hafta kapanmanın zamanı geldi


Dr. Mustafa Akansoy “en az iki haftalık kısmi KAPANMANIN zamanı gelmiştir, hatta geçiyor bile” dedi

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy ülkedeki yerel vaka artışına dikkat çekerek en az iki hafta kapanmanın zamanının geldiğini belirtti.
Açıklama şöyle:
TISLAMA VE ISLIK
Yanardağ faaliyete geçmeden önce yer kabuğunun çatlaklarından biriken gazları, buharları fırlatır. Bunlar yeryüzüne çıkarken tıslama veya ıslık benzeri ses çıkarırlar. Ve gittikçe tıslamanın, ıslık sesinin şiddeti artıyorsa tedbir gerekir. O tedbir de bir an önce o bölgeden uzaklaşmaktır.
Yanardağdan tıslama ve ıslık sesinin kesilmesi iyiye de kötüye de işaret olabilir. Yanardağın derinlerdeki faaliyetleri bitmiştir, tehlike geçmiştir. Ama bugün yerel vaka sayısındaki artış yanardağın patlamak üzere olduğunu gösterir. Yani, tıslama veya ıslık sesi geçti diye sevinmeyin, en büyük tehlike geliyor demektir. Bugün saptanan 28 yerel vaka ile ıslık sesi kesilmiştir. O halde toplu halde tehlikeden uzaklaşmanız gerekiyor. Diğer bir değişle en az iki haftalık kısmi KAPANMANIN zamanı gelmiştir, hatta geçiyor bile.
Dr. Mustafa Akansoy
Göğüs Hastalıkları Klinik ŞefiBaşa dön tuşu