EğitimKıbrısManşet

Montessori’ye Avrupa denetimi

Amsterdam Üniversitesi öğretim üyesi ve Avrupa Montessori Derneği Başkanı Mirjam Stefeles Kıbrıs Montessori Okulları’nda incelemelerde bulundu, Radyo Havadis ve Havadis web TV’ye konuk oldu

montesorri

Okul öncesi eğitimin önemli merkezlerinden Kıbrıs Montessori Okulları üyesi olduğu Avrupa Montessori Derneği tarafından denetlendi.

Bu amaçla KKTC’ye gelen Amsterdam Üniversitesi öğretim üyesi ve Avrupa Montessori Derneği Başkanı Mirjam Stefeles dün Havadis gazetesi ve Radyo Havadis ile Havadis web TV’nin ortak yayınına konuk oldu.

Kıbrıs Montessori Okulları’nın Avrupa Montessori Derneği üyeliği çerçevesinde gerçekleşen inceleme ve denetlemeler Kıbrıs Montessori Okulları’nın Girne şubesinde başladı.  Dün sabah Girne Montessori okulunda inceleme ve denetim yapan Mirjam Stefeles öğretmenlerle görüştü, ders yapılan sınıflarda eğitimi izledi ve Montessori materyallerinin eğitimde kullanım  ile okulun fiziki yapısını ele aldı.

Stefeles daha sonra Lefkoşa Montessori ve ODTÜ Montessori okullarını ziyaret etti.

Amsterdam Üniversitesi öğretim üyesi ve Avrupa Montessori Derneği Başkanı Mirjam Stefeles dün ayrıca Havadis web TV’de yayınlanan Kulis programında Melek Arabacıoğlu’nun sorularını yanıtladı.

 

Özgüvenli  çocuklar

Kulis programında Montessori eğitimi ile ilgili geniş bilgiler aktaran Mirjam Stefeles Avrupa ve dünyada Montessori eğitimine yönelik ailelerin bir eğilimi olduğunu çünkü Montessori eğitiminin doğal yaşamın yansıması olduğunu belirtti.

Montessori eğitiminde “bana yardımcı ol kendim yaparım” anlayışının hakim olduğunu ve çocukların özgür bırakıldığını belirten Mirjam Stefeles bu nedenle özgüvenli çocuklar yetiştirildiğini belirtti.

Mirjam Stefeles , Montessori eğitim kurallarının ülkelere göre farklılıklar içerebileceğini, bunun da normal olduğunu söyledi.

Kıbrıs Montessori Okulları’nda da klasik eğitimle harmanlanmış Montessori eğitimi verildiğini gördüğünü kaydetti.

Montessori eğitiminin okul öncesi çocuklara yönelik görülmesine karşın Avrupa’da ilk, orta ve lise eğitimi veren Montessori okullarının da bulunduğunu belirten Mirjam Stefeles  Amsterdam Üniversitesi’nin Montessori eğitmenleri yetiştirdiğini söyledi.

Amsterdam Üniversitesi öğretim üyesi ve Avrupa Montessori Derneği Başkanı Mirjam Stefeles Montessori eğitiminin Kuzey Kıbrıs için iyi bir fırsat olduğunu da kaydetti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı