KıbrısManşet

Meclisin önünde ‘temizlik’


“Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” grubu bu kez meclis önünde eylem yaptı. Hükümetin ve milletvekillerinin toplum sorunlarına duyarsızlığını eleştiren eylemciler meclis önüne detejan dökerek yolları temizledi

 

“DETERJANINI AL DA GEL”: “Şemsiyeni Al Da Gel” sloganıyla ilki 15 Ocak’ta Lefkoşa’nın terminal bölgesinde, “Biz Uyarmıştık” sloganıyla da ikincisi 27 Ocak’ta Dereboyu’nda düzenlenen “Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” eyleminin üçüncüsü dün Cumhuriyet Meclisi önünde “Deterjanını Al Da Gel” sloganıyla yapıldı

AZ KATILIMLI CILIZ EYLEM: Eyleme beklenen katılım olmadı. ‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ grubunun kurucusu Fikri Maraşali, “Bizi akşam eylemi yaptık diye eleştirdiniz. Buyurun size gündüz eylemi… Burada kaç insan var? Sesinizi duyurmak bu kadar zor mu? Her şey mi dört dörtlük?” diyerek eyleme katılımın az olmasına tepki gösterdi

ATAKAN’A GÖNDERME: Eylemcilerin taşıdığı dövizlerden birinde Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a da gönderme yapıldı. Dövizde, “Atakan, meclis ve pislikleriniz MINTAX ile yıkanıyor. Anladın sen!” ifadeleri yer aldı. “Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” eyleminin üçüncüsü, eylemcilerin meclis önünü deterjanla e yıkamasının ardından son buldu

 

 

Yollardaki eksikliklere dikkat çekmek, yol kusurları nedeniyle yaşanan trafik çarpışmalarına ‘dur’ demek ve zamlara tepki göstermek için, geçtiğimiz aylarda “Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” adıyla sosyal medya üzerinde örgütlenen vatandaşlar, dün Lefkoşa’da üçüncü eylemlerini düzenledi.

“Şemsiyeni Al Da Gel” sloganıyla, 15 Ocak’ta Lefkoşa terminal bölgesinde düzenlenen ilk eylemin ardından, 27 Ocak’ta da “Biz Uyarmıştık” sloganıyla Lefkoşa, Dereboyu’nda ikinci eylemlerini gerçekleştiren eylemciler, Cumhuriyet Meclisi’ne de yürümüş ve üzerinde milletvekillerinin özgeçmiş ve fotoğraflarının olduğu 50 sarı tenekeyi meclisin kapısına bırakmıştı.

 

Eylemciler, daha önce akşam saatlerinde yaptıkları iki eylemden sonra dün sabah saatlerinde düzenledikleri üçüncü eyleme araçlarıyla geldi.

Araçlarıyla Haspolat Kavşağı’nda buluşan vatandaşlar, kornalar eşliğinde, Cumhuriyet Meclisi’nin önüne gelerek kontak kapattı.

Yanlarında getirdikleri deterjanları meclisin önüne döken eylemciler, su ve fırçalar eşliğinde ‘temizlik’ yaparak, siyasilere ‘kirli siyaset’ göndermesinde bulundu.

 

Araçlarıyla geldiler

‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ adıyla, geçtiğimiz aylarda sosyal medya üzerinde örgütlenen vatandaşlar, üçüncü eylemleri için, “Deterjanını Al Da Gel” sloganıyla, dün saat 11.00 sıralarında Haspolat Kavşağı’nda buluştu.

Eylemciler, araçlarına bağladıkları sarı balonlar ve kornalar eşliğinde, Girne Kapısı’na ulaştı. Araçla geçişe izin vermemek için meclis önünden geçen yolu kapatan polisin, Meclis ve çevresinde de geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

 

Dövizler dikkat çekti

Eylemciler, “Koltuklar nasıldır, rahatsınız?”,  “Esas işiniz yalakalık”, “Yollarda ölen insanların ahları üzerinizdedir”, “Ne oldu keyifcikler tamam mı?”, “İnsanlar ilaç alamıyor umurunuzda mı?”, “Yüzünüzden, gözünüzden utanın”, “Memleketine 5 paralık yararı olmayanlar huu”,  ve “Atakan, meclis ve pislikleriniz MINTAX ile yıkanıyor. Anladın sen!” yazılı dövizler taşıdı.

 

Büyük tepki

Milletvekillerini ve hükümeti Cumhuriyet Meclisi önünde düzenledikleri deterjanlı eylemle protesto eden “Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” grubu üyeleri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Meclis önüne deterjan döküp, suyla köpürten süpürge ile süpüren vatandaşlar, milletvekillerini ülke sorunlarına duyarsız olmakla suçladı.

Basın, eylemle ilgili habere yer vermediği, sendikalar da böyle bir eyleme destek belirtmediği gerekçesiyle eleştirildi.

 

Katılım beklenenin altında kaldı

‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ eyleminin üçüncüsüne beklenen katılım olmadı. ‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ grubunun kurucusu Fikri Maraşali, eylemde bir konuşma yaparak, eyleme katılımın az olmasına tepki gösterdi.

Maraşali, üzerlerine aldıkları sorumluluğun uzaktan kolay gibi göründüğünü ama bu güne kadar kimsenin hiçbir yere bağlı olmadan sokağa çıkmaya cesaret edemediğini söyledi.

Eyleme katılımın az olmasına da tepki gösteren Maraşali, “Bizi akşam eylemi yaptık diye eleştirdiniz. Buyurun size gündüz eylemi…Burada kaç insan var? Sesinizi duyurmak bu kadar zor mu? Her şey mi dört dörtlük?” ifadelerini kullandı.

Fedakarlık ve birliktelik olmazsa hiçbir şeyin başarılamayacağını söyleyen Fikri Maraşali, “Umut istiyorsunuz. 28 yaşındaki bir genç olarak ben umudum. Umut evde şömine başında oturarak, telefonda yorum yaparak kazanılmaz…Ben söz verdim, 10 kişi de olsa bu eylemleri yapacağım. Sözümün arkasında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Öncesinde bu oluşuma destek sağlayan basının susturulduğunu da savunan Maraşali, “İlk zamanlar yanımızda olan medya, sessizleştirildi, uzaklaştırıldı. İşinden edilenler oldu. Fikirlerimizi, bizi bizden başka kimse özgürleştirilemez. Ömür boyu kapalı zihinlerle yaşayamazsınız… Kendinizi geliştirmek sizin elinizde, mecliste oturanların değil… ” ifadelerine yer verdi.

Maraşali, ülkede yaşayan insanların bir şekilde susturulduğunu, gençlerin sistemsizlik yüzünden göç ettiğini belirterek, “Ben göç etmek istemiyorum” dedi.

 

MAYPA’dan basına ve sendikalara tepki

Eylem komitesi üyelerinden Serdinç Maypa, gazetelerde eylemle ilgili habere yer verilmediğini söyleyerek, eylemi takip etmek için gelen basın mensupları aracığıyla medya patronlarına sitem etti.

Milletvekillerini “Umursuz, gamsız, gailesiz” diye niteleyen Maypa, “Yakında Fikri ile yollara çıkacağız… Basından başka arkadaşlarımız da bizimle olacak. Halkla konuşacağız… Bakalım halkın onlar için söylediklerini duyduklarında ne yapacaklar” şeklinde konuştu.

Neden deterjanlı eylem yaptıklarına değinen Maypa, “Meclis’i simgesel olarak Mintax ile temizlemeye geldik. Sayın Ulaştırma Bakanı neden bu deterjanı kullandığımızı iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

Maypa, polisin Meclis önüne gelmek isteyen eylemcileri böldüğünü de savunan Serdinç Maypa, 3 defa miting düzenlediklerini ama hiçbir siyasinin kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Sendikaları da eleştiren Maypa, sadece Hür-İş ile El-Sen’in eylemcilere sahip çıktığını söyledi.

Serdinç Maypa, her eylem yerinden temizlik yaparak ayrıldıklarını, Meclisin önüne dökülen deterjanların belediye tarafından suyla temizleneceğini de söyledi.

“Şemsiyeni Al Da Gel” sloganıyla ilki 15 Ocak’ta Lefkoşa’nın terminal bölgesinde düzenlenen eylemin ikincisi 27 Ocak’ta “Biz Uyarmıştık” sloganıyla Lefkoşa’da, Dereboyu’nda olmuştu. Eylemciler, ikinci eylemde Cumhuriyet Meclisi’ne de yürümüş ve üzerinde milletvekillerinin özgeçmiş ve fotoğraflarının olduğu 50 sarı tenekeyi Meclis’in kapısına bırakmıştı.

Ülkedeki yolların durumuna ve zamlara tepki göstermek için 2 Ocak’ta “Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” ismiyle sosyal medyada kurulan grubun üye sayısı 41 bini aştı.

 

Meclisin önünde ‘temizlik’ yaptılar

‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ eylemi, eylemcilerin yanlarında getirdikleri MINTAX, su ve fırça ile Cumhuriyet Meclisi önündeki caddeyi yıkamasının ardından olaysız şekilde sona erdi.

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı