KıbrısManşet

Maviş: Çavuşoğlu TC Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü’nün uygun gördüğü “sivil toplum örgütleri” ile buluştuKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun adaya ziyaretinin masum olmadığını belirterek, kendilerince “uygun görülen” “sivil toplum örgütleriyle” buluştuğunu ve “iki devlet” masalına devam ettiğini vurguladı

Maviş: Kıbrıslı Türklerin uluslararası statüsü teyit edilmiştir

Yazılı açıklama yapan Maviş, Avrupa Parlamentosu’nun 2021 Türkiye İlerleme Raporu’nda Türkiye’yi adanın meşru toplumlarından biri olan Kıbrıslı Türklere gerekli irade alanını vermesi gerektiğine dair çağrı yapıldığını, bir kez daha bu ifade ile Kıbrıslı Türklerin uluslararası statüsünün teyit edildiğini ve bu statüye saygı duyulmasının istendiğini hatırlattı.
Maviş, “Aynı raporda imzalanan ‘iktisadi ve mali’ protokolden ciddi endişe duyulduğu ifadesinin de yer aldı. Sivil toplum örgütlerinin teslimiyet protokolü olarak ifade ettiği bu belgenin AP tarafından ‘endişe verici’ olarak bulunması, mücadeleye uluslararası bir anlam katmıştır. Raporda Türkiye’ye tek taraflı eylemden ve demografik dengeyi değiştirecek eylemlerden kaçınması tavsiye edilmiştir” dedi.“Raporda müzakerelerin yeniden başlaması için tüm taraflara çağrı yapılmıştır”

Teslimiyet protokolünün tek taraflı bir eylem olduğunu, bir toplumun kültürünü, kimliğini, varlığını tehdit etmekle beraber, yok etmek için de yerli işbirlikçilerle birlikte zemin hazırlandığını vurgulayan Maviş, raporda Kıbrıs Rum liderliğine de Kıbrıslı Türklerin AB’ye katılımını kolaylaştırma çabalarını hızlandırmaktan sorumlu olduğunun hatırlatıldığını belirtti.

Maviş, “Annan Planı ve Crans Montana’da yaşanan hayal kırıklıklarının aksine, Kıbrıslı Türklerin AB vatandaşı olduğu yeniden teyit edilmiş ve çözümün önemli bir parçası olduğu işaret edilmiştir. Ayrıca raporda müzakerelerin yeniden başlaması için tüm taraflara çağrı yapılmıştır” dedi.

“Çavuşoğlu’nun ziyareti masum değildir”

“Belli ki, Sn. Mevlüt Çavuşoğlu ‘İlerleme Raporu’ndaki Kıbrıs Türk Toplumu’nun statüsünün teyit edildiği ifadelerden ve teslimiyet protokolünün uluslararası karşı sağlanan toplumsal uzlaşı da kendisine rahatsız etmiştir” diyen Maviş, bu bağlamda acilen adanın kuzeyine gelerek ayrılıkçı söylemlerine devam etmeyi bir görev bilen Çavuşoğlu’nun, teslimiyet protokolü ile de teyit edilmiş olan TC Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü’nün uygun gördüğü “sivil toplum örgütleri” ile buluşarak iki devlet masalına devam ettiğini kaydetti.

“Toplumsal statümüzün devamı için her türlü hukuk ve eylem yolunu izlemekten çekinmeyeceğiz”

Maviş, “Çavuşoğlu’nun ziyareti masum değildir. Kıbrıslı Türk Toplumu’nu yalnızlaştırmak, bağımsız hareket etmemesini sağlamak ve adanın üzerindeki emellerinin devamına yönelik yapılmış bilinçli bir ziyarettir. Çavuşoğlu’nun söylemlerini protesto eder, bir an önce toplumlararası müzakerelerin yeniden başlaması çağrısı yaparız. Sendikamız 1960 Antlaşmaları’ndan doğan ve müzakere süreçlerinde üzerinde uzlaşılan toplumsal haklarımızın kullanımı ve toplumsal statümüzün devamı için her türlü hukuk ve eylem yolunu izlemekten çekinmeyecektir” ifadelerini kullandı.

 

Başa dön tuşu