Uzay

“Mars’ta yaşam yer altında sağlanabilir”
Mars’ta yaşam şimdiye kadar hep gezegenin yüzeyinde düşünüldü ancak yeni bir araştırma Kızıl Gezegen’de yaşamın yer altında olabileceğini ortaya koydu.

“Mars’ta yaşam yer altında olabilir.”
Bilim insanları Kızıl Gezegen’in yüzeyinde yaşam arayışını sürdürürken yeni bir buluş ortaya çıkardı.Bilim insanlarına göre radyoaktif elementler yerin derinliklerinde su moleküllerini parçalayarak yer altı yaşamını besleyebilecek maddeler üretiyor.

 

Fotoğraf: DepoPhotos

 

Kızıl Gezegen’de yeni yaşam formları

Radyoliz diye bilinen bu süreç, milyonlarca yıl boyunca Dünya’daki izole, su dolu çatlaklarda ve kaya gözeneklerinde bakterileri besledi.

Kızıl Gezegen’de de durumun aynı olabileceğini düşünen bilim insanları bazı yaşam formlarının yerin altında sığınak bulmuş olabileceğini ortaya koydu.

Göktaşları incelendi

Mars’tan düşen gök taşları incelendi, mineral yapısı, tane boyutları ve radyoaktif element bolluğu değerlendirildi.

 

Fotoğraf: DepoPhotos

 

Veriler kullanılarak Mars kabuğunun gözenekliliği ölçüldü.

Araştırmacılar, yer altı bakterilerine güç verebilecek kimyasal bileşenlerin Mars’ta ne kadar üretilebileceğini hesapladı.

Yeni keşif

Sonuç olarak Mars’ta yer altında su varsa meydana gelen radyolizin milyarlarca yıl boyunca mikrobiyal yaşam formlarını destekleyebileceği, hatta bu yaşam formlarının günümüze kadar ulaşabileceği keşfedildi.

Başa dön tuşu