Güney KıbrısKıbrısManşet

Maronit açılımına sıkı denetim

Gazeteniz Havadis’in kamuoyu gündemine taşıdığı Maronit açılımı konusunda hükümet harekete geçti. Açılım, Başbakanlık koordinasyonunda ilgili bakanların eliyle yürütülecek


Bakanlar Kurulu, Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında yaklaşık 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından alınan kararlar Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı  ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından açıklandı.Maronit açılımı kademeli olarak hayata geçecek

Özersay, Derinya ve Aplıç kapılarının açılma sürecinde olduğu gibi Maronit açılımının da  mali imkanlar ölçüsünde kademeli olarak  hayata geçirilmesinin Başbakanlık koordinasyonunda ilgili bakanlıklarca yürütülmesi kararı alındığını da söyledi ve Cumhurbaşkanlığına bu bağlamda gerekli bilgilerin verileceğini, gerektiğinde de konunun istişare  edileceğini kaydetti. 

Telekomünikasyon Dairesi yeniden yapılandırılacak: Alt yapıda kamu, üst yapıda kamu-özel işbirliği

Özersay toplantının başında Bayındırlık ve Ulaştırma Müsteşarı ve Telekomünikasyon Dairesi Müdürünün  sunum  gerçekleştirdiğini kaydetti ve Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin politikalarla ilgili bazı önerileri Bakanlar Kurulu’na aktardıklarını belirtti.

Bir yandan alt yapının kamu eliyle yürütüleceği, kamunun esasen altyapıya odaklanacağı ama haberleşme alındaki tüm hizmet sağlayıcılarının altyapı açısından eşit ve kaliteli eşit hizmet almasını mümkün kılacak bir yaklaşım olduğunu ifade eden Özersay diğer yandan üst yapıda yani sabit telefon mobil telefon ve mobil internet açısından hizmetlerin  kamu-özel ortaklığı modelleriyle yerine getirilmesi konusundaki önerilerini hükümetle paylaştıklarını, olumlu olumsuz taraflarını ortaya koyduklarını söyledi. Özersay burada temel hedefin internet bakımından geniş bant ve çok daha verimli bir hizmet yaratmak olduğunu da kaydetti.

Özersay, “Alt yapıda esasen kamunun hizmeti yerine getirmesi, üst yapıda ise bir kamu-özel ortaklığı modeliyle  çözüm seçeneklerini karşımıza koydular” dedi ve hükümetin bu konuda  henüz bir karar üretmediğini ancak çalışmaların belirli bir olgunluğa gelmek üzere olduğunu, ilerleyen günlerde  ilgili bakanlıklarla da paylaşarak bir karar alacaklarını kaydetti.

“Yağışlar devam ederse kriz masası oluşturulacak”

Hafta sonu ve pazartesi akşamından itibaren çok yoğun yağışlarla karşı karşıya olunduğunu, bunun bir taraftan olumlu bir gelişme olduğunu ama bir taraftan da geciken altyapı sorunları nedeniyle sıkıntılar yaşandığını kaydeden Özersay, Eğitim Bakanı’nın bazı okullarda eğitim aksamasa da yağıştan yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi verdiğini, bunlarla ilgili tedbir alma yoluna gidileceğini belirtti.

Diğer yandan yoğun yağışlardan  Devlet Hastanesinin etkilenmemesi  ya da oluşacak etkinin olabildiğince az olması için gerek Kaymakamlık gerek Sivil  Savunma Teşkilat Başkanlığıyla Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken istişareler yaptıklarını;   Kaymakamlık, itfaiye ve SSTB’yi koordineli biçimde gerekli tedbirleri almaları yönünde uyardıklarını söyledi. Şu anda her şeyin  kontrol altında görüldüğünü ancak yağışların devam edeceği bilgisiyle ihtiyaç olması durumunda  bir kriz masası oluşturacaklarını kaydeden Özersay, toplantı devam ederken  ilgili tüm kurumları tedbirli olmaları konusunda uyardıklarını anlattı. 

Yüksek öğretim’de teşvik, istisna  ve muafiyetleri daraltma gündemde

Özersay yüksek öğretim kurumlarına verilmekten olan teşvik muafiyet ve istisnalarla ilgili bir Değişiklik Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak meclise sevk edildiğini  de belirtti.

Özersay, yeni kurulan üniversitelere ilk 5 yılı doldurana kadar veya  ilk 5 yıldan önce olsa bile 5 bin öğrenci rakamına ulaşıncaya kadar  teşvik verilmesi veya  muafiyetlerden yararlanması mümkün olacak şekilde, teşvik, istisna  ve muafiyetleri daraltan bir adım atıldığını söyledi ve  bu düzenlemeyle devletin kayıplarının önüne geçilebileceğini belirtti. 

“Turizm yatırımlarıyla ilgili teşvik, muafiyet ve istisnalar”

Turizm yatırımlarıyla ilgili verilen teşvik, muafiyet ve istisnalarla ilgili yürütülen çalışmayla ilgili de bir değerlendirme yapıldığını söyleyen Özersay,  bu konuda bir değişiklik yasa tasarısı hazırlanacağını ve turizm alanındaki teşviklerle ilgili olarak bir takım de bir takım düzenlemelere gitme adımı atacaklarını  belirtti.

Madde bağımlılarının tedavisi ve rehabilitasyonu için yeni bina

Baklanlar Kurulu’nun madde bağımlılarının tedavisi ve rehabilitasyonu için  Çatalköy’de bulunan bir tesisin Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına verilmesi konusunda da bir karar ürettiğini kaydeden Özersay, AMATEM’in  (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) burada olacağını ve Sağlık Bakanlığı’nın bu tesisi kısa süre içerisinde devreye koyabileceğini söyledi.

Şht. Hüseyin Ruso’nun anıtı ile ilgili karar

Toplantıda Şehit Hüseyin Ruso’yla ilgili de karar alındığını söyleyen Özersay, Ruso’nun her yıl anıldığı anıtın da bulunduğu yerin bir mezarlık alanı olarak ilan edilmiş olduğunu; şimdi orasının askeri bölge statüsünden çıkarılacağını belirtti.

Özersay, önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda ilgili kurulca buranın şehitlik olması kararı alınırsa buranın şehitliğe dönüşeceğini ama kimseye bir ayrıcalık yapılmayacağı için Ruso’nun buraya defnedilmesi yanında  başka şehit ve kayıpların da talep olması durumunda şehitlik alanı içerisine defnedilmesinin söz konusu  olacağını kaydetti. Özersay, süreç tamamlandıktan sonra oranın bir şehitlik alanına dönüştürüleceğini de söyledi.Başa dön tuşu