KıbrısManşet

Mahalleli nefessiz kaldı


Girne’de inşaat patlaması nedeniyle, kazılan temellerden çıkan toprağın dahi döküleceği yer kalmadı. Girne Suat Günsel Üniversitesi’ne yurt yapımı için kazılan temelden çıkan kamyonlarca toprak aynı bölgede villaların bulunduğu üniversiteye ait başka bir araziye yığıldı. Belediye üniversiteyi uyardı

 

MAHALLEDE TEPE OLUŞTU: Girne Suat Günsel Üniversitesi’nin Ozanköy’de yapılan yurt inşaatından çıkan toprağın döküldüğü Evdim 5 Evleri çıkmazında suni bir tepe oluştu. Komşu arsaların bahçe duvarlarına kadar yığılan tonlarca toprak nedeniyle bölge halkı canından bezdi

EVLER TOPRAK İÇİNDE: Havadis’e konuşan bölge sakinleri, bölgeye dökülen toprak nedeniyle evlerinin toz toprak, havuzlarının ise çamur içinde kaldığından şikayet etti. “Nefes alamaz duruma geldik. Kapı pencere açamıyoruz” diyen bölge sakinleri belediyeye yaptıkları şikayetin de ortada kaldığını savundu

POLİS SADECE TUTANAK TUTTU: Belediyeden sonuç alamayan bölge sakinleri, konuyu polise bildirdi, polisin bölgeye giderek tutanak tuttuğunu ancak toprak dökümünün devam ettiğini belirtti. Şikayetleri sonuçsuz kalan bölge sakinleri “Bu ülkede bazı insanlar ayrıcalıklı ve dokunulmaz mı?” sorusunu sormaktan da geri kalmadı

“GEREĞİNİ YAPTIK”: Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bölge sakinlerinin şikayetinin değerlendirildiğini, ilgili üniversitenin ise uyarıldığını söyledi. Güngördü, “Üniversiteden bir heyet belediyeye gelerek bu işlemin 15 gün süreceğini ve bölge sakinlerini rahatsız etme niyetleri olmadığını bize aktardı. Yarın yine bölgede inceleme yapacağız” dedi

 

Devrim DEMİR

Ozanköy Evdim 5 evlerinde yaşayan vatandaşlar günlerdir, evlerinin dibine sorumsuzca kamyon kamyon dökülen toprak yığını yüzünden eve hapsoldu.

Bölgede yaşayanlar, yığılan toprak yüzünden polis dâhil, Girne Belediyesi’ne kadar şikâyetlerini belirtmesine rağmen olaya kimsenin müdahale etmediğini iddia etti.

Girne Üniversitesi’ne ait yurt yapılacağı gerekçesi ile yeni inşaat kazıldığını ifade eden evdim 5 evlerinde yaşayanılar, evlerinin arkasında bulunan boş araziyi Yakın Doğu Üniversitesi’nin satın aldığını ve her gün sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar toprak yığıldığını belirtti.

Gelişigüzel dökülen topraklar nedeniyle, toza toprağa gömüldüğünü ifade eden bölge sakinleri, olayın polise kadar uzandığını ancak sadece tutanak tutulduğunu iddia etti.

 

Kamyonların Yakın Doğu’ya ait olduğu iddia edildi

Bölgede son iki haftadır yığılan toprak yüzünden huzursuz olan mahalle sakinleri Havadis’e konuştu. Evinin hemen dibine yığılan toprak nedeniyle zor günler geçiren Gülen Aktigin ise, Girne Belediyesi’ne şikâyet yaptıklarını kendilerine geri dönülecek denmesine rağmen, kimsenin olayın yaşandığı yere gelmediğini telefonlara ise cevap verilmediğini anlattı.

Aktigin, olayın polislik olduğunu polisin geldiğini tutanak dışında ise hiçbir müdahalede bulunmadığını söyledi.

Aktigin sözlerine şöyle devam etti, “Yaklaşık iki haftadır, toprak yığını ile boğuşuyoruz. Toprakların nereden geldiğini araştırdık ve Girne Üniversitesi’ne ait öğrenci yapılmaya başlandığını toprakların oradan taşındığı bilgisini öğrendik. Evimizin hemen arkasında bulunan boş araziyi ise toprak dökenlerden öğrendiğimiz kadarıyla Yakın Doğu Üniversitesi’nin satın aldığını öğrendik. Toprak boşaltmaya gelen kamyonların üzerinde de zaten Yakın Doğu Üniversitesi yazıyor. Buraya yığılan topraklar nedeniyle, kapı pencere açamaz duruma geldik, bahçeye çıkıp nefes alamıyoruz. Bu iş başladığı gün sözlü konuşmaya çalıştık, kimse bizi dinlemedi, polislik olduk Girne Belediyesi’ne ulaştık. Zabıta gönderip ilgileneceklerini söylemelerine rağmen, kimse gelmedi telefonlarımızı açan yok” dedi.

 

“Toprağa gömüldük”

Gülen Aktigin, iki haftadır toz toprakla boğuştuklarını ve evlerinde duramadıklarını belirterek, “Evimde kapımı penceremi açıp ne oturabiliyorum ne temizlik yapabiliyorum. Benim gibi mahallede şikâyetçi, toprağa gömüldük ve kimse duruma müdahale etmiyor” dedi.

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bölgedeki şikayetin kendilerine ulaştığını ve ilgili üniversiteyi uyardıklarını belirtirken bunun Girne’de yaygın bir sorun olduğunu belirtti

 

“Benzer şikâyetler çok fazla”

Havadis, Ozanköy Evdim 5 evlerinde yaşayanların şikâyeti üzerine, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü Havadis’e bilgi verdi.

Nidai Güngördü, konunun gündemlerinde olduğu Yakın Doğu Üniversitesi’nden sorumlu birinin belediyeye giderek bilgi verdiğini kaydetti.

Güngördü, “Belediyeye yapılan şikâyet üzerine biz gereken incelemeleri olay yerinde de yaptık. Bizzat kendim ve zabıtalar da bölgeye gittik mahalle sakinleri ile görüşmedik. Boş arazinin Yakın Doğu’ya ait. Mahallenin yaşadığı sorunlar bize yazılı ve sözlü olarak ulaştı. Biz orada gün boyu çalışan dozerci ve kamyoncuyu kimseyle muhatap olmasın diye uyardık.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden gelen sorumlu kişi, bölgede yaşanan sorunun farkında olduklarını 10-15 gün içerisinde bize toprakları kaldıracakları sözünü verdi. Ben olayla ilgili yakından ilgileniyorum, Pazartesi günü tekrar gideceğim, kamyoncular da uyarıldı. Mahalle halkı her hangi bir rahatsızlık üzerine Girne Belediyesi’ne ulaşabilir. Girne’de artan inşaatlar nedeniyle, buna benzer şikâyetler de oldukça fazla. Lütfen herkes kurallara uysun, inşaattan çıkanlar belirlenen yerlere dökülsün” dedi.

 

Mahalle sakinleri dertli

 

Safiye Özreyhan:

Tozun toprağın içindeyiz ve ben astım hastası biriyim. Rüzgâr estikçe kontrolsüzce boşaltılan toprak yığını evimize giriyor. Boşaltılan toprak yığını önümüzü kapattı, hiçbir şey görmüyoruz en azından bir ağaç bir çiçek ekilse böyle çirkin bir görüntü oluşturulmazdı. Hastalığıma etki eden bu toprak yığını yüzünden kendi evimde hapishanede yaşar gibi yaşıyorum. Tozun toprağın içinde yaşıyoruz, evimizde temizlik yapamayacak durumdayız, yetkililer derhal bir önlem almalı.

 

Suzan Siloğlu:

Ben astım hastası biriyim, penceremi açıp oturamıyorum. Kapılarımızı kapalı tutmak zorundayız, her şeyden öte burada her sabah başlayan kamyon gürültüsü akşam saatlerine kadar devam ediyor. Stres içindeyiz ve kimse şikâyetimizi algılamadı. Belediyeyi aramamıza rağmen bize kimse dönüp açıklama yapmadı, kimse gelip burada ne oluyor diye sorgulamadı.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı