Mağusalılar, bu gençlere sahip çıkın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Spor

Mağusalılar, bu gençlere sahip çıkın

Basketbolda Mağusa Gelişim Akademisi, U16 ve U18 erkeklerde final oynayarak dikkatleri çekti.

Mağusa Gelişim Akademisi’nin bu iki kategorideki başarısı sonrası alt yapıdaki yetenekli sporculara “A” takım seviyesinde bir takım kurmak şart oldu.


Hakan Arifoğlu ve yardımcılarının büyük uğraşları ile alt yapıdan çıkan yetenekli sporcular bu yıl Maestro Urcan Vangöl U16 Erkekler Ligi ile Maestro Urcan Vangöl U18 Erkekler Ligi’nde başarılı bir sezonun ardından ikinci oldu. Şampiyon olamadılar. Bunun da başlıca nedenleri var. Tecrübesizlik ve imkanlar. Koskoca Gazimağusa’da A takım olmadığı bir bölgede alt yapıdan yetişen sporcuların kaybolmaması için hem Gazimağusa Belediyesi hem de Gazimağusa’da bulunan spor kulüpleri ile federasyonların üst yapı için çalışma yapması ve buralara bu genç oyunculara üst seviyeye çıkarıp oralarda oynaması gerekiyor. Devletin de bu işe girmesi ve en önemlisi Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne yeniden basketbola dönme baskısı yapılmalıdır.

Bu sezon Mağusa Gelişim Akademisi’nde U16’da Başar, Doğaç, Erdoğan, Ali Rıza, Arda, Soner, Özver ve U18’de de Gökberk ve Erin gibi yetenekli oyuncular dikkat çekti. Bu oyuncuların kaybolmaması için başta Basketbol Federasyonu hem de Mağusa spor camiasının gerekli adımları atması şarttır.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Doğu Akdeniz Üniversitesi yetkililerinin yanı sıra spor kulüpleri de birbirinden yetenekli bu oyuncuları bünyelerine alıp Büyük Erkekler Ligi’nde bir takıma destek vermelidir. Bu çocukların kaybolup gitmemesi için bunun yapılması şart.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar