KıbrısManşet

Lefke’nin yafası sizi çağırıyor


  1. Lefke Yafa Portakal Festivali’nin açılışı dün Cumhurbaşkanı Akıncı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Festival bugün doğa yürüyüşü, dalından portakal toplama etkinlikleri, müzik dinletileri ve dans gösterileri ile sona erecek

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Lefke Yafa Portakal Festivali’nin açılışı dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Bölgedeki sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla gerçekleştirilen festivalin açılış töreni, Lefke Çarşı Merkezi’nde yer aldı.

Yafa Portakalını tanıtmak ve ekonomik değerini artırma hedefiyle gerçekleştirilen festival bugün de farklı etkinliklerle devam edecek.

76 yıl sonra 2015’te

1935-1939 yılları arasında Lefke’de düzenlenen portakal festivali 76 yıllık aradan 2015 yeniden düzenlenmeye başladı. 10. Lefke Yafa Portakal Festivali’nin açılışı çerçevesinde gerçekleştirilen kortej,  Lefke Atatürk Parkı Önü’nden start alıp Lefke Çarşısı’nda sona erdi. Kortejin, çarşıya girişinin ardından açılış kurdelesi kesildi.

Nazar değmesin

Açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı,  Lefke Belediyesi Köy Kadın kursu öğretmeni Ayşen Özrençberoğlu’nun yaptığı dev buhurdanlık karşıladı. Festivale katılanlara nazar değmesin diye buhurdanlıkta yakılan zeytin yaprakları festival açılışına ayrı bir hava kattı. Festivalin açılış konuşmaları ise Lefke Belediyesi önünde yapıldı.

Kaya: Lefke Yafa portakalıyla özdeşleşti

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da Lefke’nin yafa portakalıyla özdeşleşmiş olduğuna dikkati çekerek, bu ürünün değerine vurgu yapmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Kaya, Lefke’nin doğal yapısı, toprağı ve suyunun bu ürünün en güzel şekilde üretilmesinin nedeni olduğunu kaydederek, yafa portakalın bölge için önemli bir de ekonomik değeri olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Lefke’nin kendisinde özel bir yeri olduğunu belirterek, bölgenin Kıbrıs’ın en güzel köşelerinden biri olduğunu söyledi.   Akıncı, Lefke’nin çevresel zenginliklerinin yanı sıra yılardan beri devam eden çevresel sorunları da olduğuna işaret ederek, CMC’nin yıllardır bitmeyen kangren bir yara gibi durduğunu ve tüm girişimlerin kökten bir çözümü hala sağlayamadığını anımsattı. Son günlerde gündeme gelen su sızıntısı konusunun da süratle ele alınması ve giderilmesi gerektiğini belirten Akıncı, bu konuyla ilgili girişimlerin Cumhurbaşkanlığı katkılarıyla devam edeceğini söyledi. Akıncı, festivalin bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Lefke Belediyesi Halk Dansları, Doğancı Kalkındırma Derneği ekipleri çeşitli gösteriler sundular. Stantlar gezilerek yerel ürünlerin tadına bakıldı.

Festival anısına fidanlar dikildi

Lefke’de Madenci heykeli bölgesine Lefke Belediyesi organizasyonu ile ” Tüm Çocukların bir ağacı olsun” projesi ile ağaç dikimi yapıldı. Çeşitli etkinlikler ile devam eden festivalin ilk günü akşam saatlerinde sona erdi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı