KıbrısManşet

Belirsizlikler giderilmeli


Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Lute’un, bugün Rum Lider Anastasiadis ile yapacağı görüşmeden beklentisini kamuoyuyla paylaştı

 

SİYASİ EŞİTLİK: Akıncı: Lute’un bugün Rum Lider Anastasiadis ile görüşmesinde geçmiş mutabakatlara bağlılığın, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin kabulünün, 11 Şubat 2014 belgesinin geçerliliğinin ve 30 Haziran Guterres Çerçevesi’nin kabul edilip edilmediğinin netleştirilmesini, yaratılan bulanıklığın ortadan kaldırılmasını bekliyorum

ÜÇLÜ GÖRÜŞME: Akıncı, Rum Lider Anastasiadis’in üçlü görüşme önerisini de anımsatarak, “Bu bulanıklıklar giderilmişse üçlü görüşme de olur, dörtlü de olur, beşli de olur, hiçbir sıkıntım yok. Sırf bir araya gelinip “müzakereler başlıyor” havası yaratma ve halkı boş yere umutlandırmaya niyetim yok” dedi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lefke 10. Yafa Portakal Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Halkın süreçle ilgili gelişmeleri bilmesi ve sürecin halkın bilgisi dahilinde yürümesinin önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, sonuçta karar verecek olanın halkın kendisi olduğunu belirtti. Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bugün Lefkoşa’da gerçekleştireceği temaslarına ilişkin beklentilerini de dile getirdi.

 Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:

“2004 yılı geldi, Kıbrıs Türk halkı yüzde 65 oranında BM çözüm planına onay verdi. 2017 Haziran’ında Crans Montana’da tüm gücümüzle bir çözüme ulaşmak için Türkiye’nin de yakın desteğiyle çaba harcadık, uğraş verdik ama olmadı. Olmamasının temel nedenlerinin başında Rum tarafının bu topraklarda en az kendileri kadar siyaseten eşit, eşdeğerde bir toplum, bir varlık olduğunu bir türlü içlerine sindirememeleri geliyor.”

“Kıbrıs Türkü çözüm arayışını yıllardır sürdürüyor”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis’in üçlü görüşme önerdiği ve bunun kendisi tarafından reddedildiğine yönelik Rum basınında yer alan iddiaları hatırlatarak “Bizim görüşmeden, uzlaşmadan, Kıbrıs’ta birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamaktan imtina ettiğimiz yok. Yıllardır Kıbrıs Türkü bunun arayışı içerisinde oldu” dedi.

 “Var mısınız yok musunuz netleştirin”

“Geçmiş mutabakatlara var mısınız yok musunuz? Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğine var mısınız yok musunuz? 11 Şubat 2014 belgesi geçerli mi değil mi? 30 Haziran 2017 Guterres Çerçevesi sulandırılmadan, çarpıtılmadan masada var mı yok mu? Sayın Lute’un önünde bunları mı tartışacağız?” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Jane Holl Lute’un Kıbrıslı Rum Lider ile görüşmesinde bu soruların netliğe kavuşturulmasını beklediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bulanıklıklar giderilmişse üçlü görüşme de olur, dörtlü de olur, beşli de olur, hiçbir sıkıntım yok” diye konuştu.

 

“Enerji konusunu hayati bir meselemiz olarak görmüyorlar”

Kıbrıslı Rum siyasilerin güncel demeçlerinde, Kıbrıslı Türklerin bakanlar kurulunda en az bir olumlu oyunun kararlara etki yapmasının halen kabul edilemediğinin görüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “‘Hayati meselelerinizde sizin de söz hakkınız var bunu kabul ediyoruz’ diyorlar ondan sonra bir bakıyoruz ki Doğu Akdeniz’in enerji politikalarını bizim hayati meselemiz olarak görmüyorlar” dedi.

 

“Kararları birlikte vermek esas olacak, başka türlüsü olamaz”

 

26 Şubat tarihinde Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile gerçekleştirdiği gayri resmi görüşmede, yetkilerin daha fazla kurucu devletlere verileceği desantralizasyonun görüşülmesine de değinen Cumhurbaşkanı, “Geriye ne kadar sınırlı yetki kalırsa kalsın, eğer federal bir anlayışla bu yol yürünecekse ortaklaşma, kararlara katılım, birlikte karar verme esas olacaktır. Bunun başka türlüsü olamaz” şeklinde konuştu.

26 Şubat tarihinde Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ile gerçekleştirdiği gayri resmi görüşmede federal bütçe konusuna değinildiğini ve bütçe hazırlanırken bakanlar kurulunda en az bir Kıbrıslı Türk olumlu oyuna ihtiyaca gerek olmadığının Kıbrıslı Rum Lider tarafından dile getirildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı, basit bir çoğunlukla, üniter bir devletmişçesine oturup karar verilmesinin adının federasyon olmayacağının altını çizdi.

“Uzlaşılardan geri adım atmaya çalışıyorlar”

Crans Montana açılış konuşmasına Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis’in bakanlar kurulunda Kıbrıslı Türklerin en az bir olumlu oyunu kabul ettiğini söylediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı,  kabul edilen uzlaşılardan geri adım atılmaya çalışıldığını dile getirdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı