KıbrısManşet

Lefke’de “Venedik” utancı


Yüzlerce yıl önce Lefke’yi besleyen Venedik döneminden kalma tarihi su kemerleri 10 aydır restore edilmeyi bekliyor:

 

SÖZ VERİLDİ: KKTC’nin en genç ve en ihmal edilen ilçesi Lefke’nin turizm yoluyla kalkınma çabaları hep bürokrasiye tosluyor. İlgi çekici turisttik bir mekan olma potansiyeli bulunan Venedik su kemerleri restore edilmeyi bekliyor

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke suyunu verimli kullanmak amacıyla Venedik döneminde yapılan ve yıllar içerisinde hasara uğrayarak yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan tarihi Venedik su kemerleri 10 aydır restore edilmeyi bekliyor.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılmak üzere  18 Eylül 2018 tarihinde başlayan restorasyon çalışmaları durdu.

Dönemin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ve ekibi, tarihi su kemerlerini Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş ve Lefke Muhtarı Turgay Özersoy ile birlikte yerinde inceleyerek Su kemerlerinin aslına uygun bir şekilde yapılıp, yapılmadığını yerinde incelemişlerdi. 3-4 ay da tamamlanması beklenen tarihi Su kemerlerinin yapıldığı dönemde beş çeşit çeşitli taşlarla yapıldığı görülerek, Su kemerlerinin bu şekilde aslına uygun bir şekilde yapılması kararına varmışlardı. Ancak aradan 10 ay geçmesine rağmen restorasyon tamamlanamayarak olduğu gibi kaldı. Tarihi su kemerleri her geçen gün yok olma tehlikesi geçiriyor.

 Başa dön tuşu