KıbrısManşet

Lefke’de büyük tehlike


Lefke çarşısında yıkılmaya yüz tutmuş tarihi konak, tehlike saçmaya devam ediyor. Tarihi yapının alçıları dökülüyor, duvarlarda derin çatlaklar var. Binan balkon altlarına konan demir direkler ile ayakta tutulmaya çalışılıyor.

Bölge halkı tarihi binalar ve değer biçilmeyen bu gibi konaklar için köklü tedbir alınmasını yetkililerin harekete geçmesini istiyor. 

Lefke

 

Meclis eski Başkanı Siber, 13 Ocak 2014 tarihinde, konağı ziyaret etmişti. Siber’e dönemin Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur, CTP-BG Milletvekili Hüseyin Erçal ve Meclis Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Ahmet Muratoğlu da eşlik etmişti. Siber’in ziyaretinin üzerinden yaklaşık altı yıl geçmesine karşın herhangi bir önlem alınmadı. Tarihi yapı kaderine terk edildi.

Siber, Lefke’ye gelerek konu tarihi konak’ı yerinde inceleyerek, binayı gezdikten sonra basına yaptığı açıklamada, binanın kültür evine dönüştürülmesi için Kültür Dairesi yetkilileri ile konuyu görüşeceğini söylemişti. Siber, “Bu proje gerçekleşirse hem bu tarihi konak yıkılmaktan kurtarılmış, olacak hem Lefke’ye bir kültür merkezi kavuşturulmuş olacak, hem de bu davranış bu tür tarihi yapıları olan kimselere bir örnek olacak” demişti.

Siber, bu konak gibi diğer tarihi mekânların değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek bu gibi binaların
ihtiyacımız olan kültür Evleri, müzeler yapılarak topluma kazandırılmış olur demiş ve Lefke’deki Tarihi Konağın Kültür Evi Yapılması İçin girişim başlatılmış olacağını söylemişti.

 

Lefke

 

Karlıtaş: Başka tarih ve başka Lefke yoktur

Görüşüne başvurduğumuz Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, şu açıklamayı yaptı. Lefke’de eski eser nitelikli, korumaya muhtaç 41 adet Konak ile Osmanlı ve İngiliz dönemlerinde yapılmış kayıtlara geçmiş 100 adet civarında tarihi eser nitelikli korumaya muhtaç bina olduğunu söyledi.

Karlıtaş, geçmiş dönemlerden günümüze kadar ilgililere kayıt altına alınan konak ve binalar ile ilgili sözlü ve yazılı taleplerde bulunup bu eserlere sahip çıkılmasını istediklerini kaydederek şunları söyledi:

“Havadis gazetesi de bu konuda çeşitli haberler yaptı. Defalarca da bu eserlerin korunması için yetkililerle temas edildi. ancak bir sonuç elde edemedik. Sibel Siber’ın meclis başkanı olduğu dönemde bu konakların kültür evlerine dönüştürülmesi için çalışma başlatılmıştı. Ancak bu da sonuçsuz kaldı. Bu eserlerle ilgili olarak ilgililer bizlere devamlı konak ve binaların restoresinin mülkiyet sahipleri ve mirasçıları sorunu olduğunu söylediler. İlgililerin mirasçı sorununu çözmesini, gerekirse gerçek bedelleri bu kişilere ödenerek bu tarihi eserlere el konularak bunlar kültürümüze ve turizme kazandırılması gerekmektedir. Bu eserler bir bir yıkılarak yok oluyorlar. İlgililer buna engel olmalıdırlar. Başka tarih ve başka Lefke yoktur. Sahip çıkılmasını istiyoruz.”Başa dön tuşu