Laf çok iş yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Laf çok iş yok

Ülkede son dönemde yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeleri Havadis’e değerlendiren KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, UBP-HP hükümetini sert sözlerle eleştirdi

KİMLİĞİMİZ TEHLİKEDE: Bengihan, hiçbir kritere uyulmaksızın verilen vatandaşlıkların, ülkeye giriş çıkışlardaki denetimsizliklerin, hükümetin “yanlış, fırsatçı ve partizanca” aldığı kararların Kıbrıs Türk kimliğini yok oluşa sürüklediğini öne sürdü. Bengihan, “Bir toplumun kimliğinin yok olması, o toplumun yok olmasını getirir” dedi


“TEK SORUMLU HÜKÜMETTİR”: Bengihan, gerek sağlık alanında gerekse ulaşımda halen daha çözüm bekleyen onlarca sorun olduğuna vurgu yaparak, kaybedilen onlarca insanın ülkedeki denetimsizlik ve sistemsizliğin kurbanı olduğunu savundu. “Yok yere insanlar ölüyor” diyen Bengihan, kaybedilen canların sorumlusu asli görevini yapmayan hükümettir” dedi

“ÜLKE BÖYLE BAŞBAKAN GÖRMEDİ”: Hükümetin icraatlarını değerlendiren Bengihan, Başbakan Tatar’ı ayrıca eleştirdi: Bu ülke böyle bir başbakan görmedi. Gördüğü her uçağa binme derdinde. Türkiye’de her türlü derneğin, birliğin, davetine koşturarak gidiyor. Oralarda propaganda yapıp, aldığı kararları gelip Kıbrıs Türk toplumuna dayatıyor

“FEDERASYON TEMELİNDE ÇÖZÜM”: KTAMS’ın iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe, federasyon temelinde çözümü destekleyen genel kurul kararına vurgu yapan Bengihan, “Federasyon temelinde çözümü savunan ve buna inanan lider bizim için önemlidir. Biz ilerici ve demokrat partilerin tümüne, çözüm yanlısı liderlere eşit mesafedeyiz” dedi

 

Duygu ALAN

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Başkanı Güven Bengihan, son zamanlarda ülkede yaşanan gelişmelerden dolayı ciddi endişe içerisinde olduklarını kaydetti.

UBP-HP hükümetinin icraatlarını değerlendiren Bengihan, Kıbrıs Türk kimliğinin yok oluşa sürüklendiğini kaydetti.

Yurttaşlık, asgari ücret, hayat pahalılığı konularında da yorum yapan Bengihan ayrıca, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sendikanın tavrını anlattı, Kıbrıs konusunda Havadis’in sorularını yanıtladı.

 

“Tehlikedeyiz”

Güven Bengihan, hiçbir kritere uyulmaksızın vatandaşlık verilmeye devam edildiğini söyledi, bu durumun Kıbrıs Türk kimliğinin her geçen gün yok olmasına yol açtığını kaydetti.

“Bir toplumun kimliğinin yok olması, toplumun yok olmasını getirecektir” diyen Bengihan, “Dünyanın hiçbir yerinde hükümetler kendi kimliğinin yok olması için başka ülkenin hükümetlerine hizmet etmezler. Burada özellikle TC hükümetlerinin Kıbrıs Türk toplumuna gerektiği hoşgörüyü ve anlayışı göstermediğini düşünüyoruz. Uygulanan dayatma mali  politikalar da maalesef her geçen gün ekonomik olarak TC hükümetlerine bağlı kılınmaktadır. Ekonomik bağlılık da başka bağımlılıkları getirmektedir” diye konuştu.

Ülkeye giriş çıkışlardaki denetimsizliğin de Kıbrıslı Türklerin aile yapısını ve can güvenliğini tehdit ettiğini kaydeden Bengihan,  “Ülkedeki giriş çıkışların denetimsiz olması ülkemizde suç ve suçlu sayısının artmasına neden olduğu için ülkede yaşayan insanların can güvenliği endişesi vardır” dedi.

 

“Bu ülkede yok yere insan ölüyor”

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, gerek sağlık alanında gerekse ulaşımda halen daha çözüm bekleyen onlarca sorun olduğuna vurgu yaparak, kaybedilen onlarca insanın ülkedeki denetimsizlik ve sistemsizliğin kurbanı olduğunu savundu.

“Yok yere insanlar ölüyor” diyerek, ülkedeki sistemsizliğin sonuçlarına en bariz örneğin ise Turunçlu Kavşağı’nda geçtiğimiz gün yaşanan trafik çarpışması olduğunu söyleyen Bengihan, “Ne acıdır ki ekonomik gerekçeleri ortaya koyarak birçok cana mezar olan Turunçlu Kavşağı’nda yol güvenliğini sağlayamayanlar, ölümlü trafik çarpışmasının hemen ertesinde o parayı buluyor ve bariyerleri kurduruyor” dedi.

Yol güvenliğinden yoksun bölgelerde meydana gelen çarpışmalardan ve bu çarpışmalarda kaybedilen canların sorumluluğunun hükümette olduğunu belirten Bengihan, hükümetin artık bunu anlaması ve  sorumluluğunu bilerek, topluma hizmet noktasında bir yerden başlaması gerektiğini söyledi.

 

“Bu ülke Tatar gibi başbakan görmedi”

Hükümet edenleri umursuzlukla suçlayan Bengihan, “Hükümet edenlerin Kıbrıs Türk kimliğinin yok olmaması için mücadele vermesi gereken kişiler olması gerekirken, bu umursuz hükümetlerin tek gailesi TC hükümetlerine biat etmek. TC hükümetlerine şirin görünmek için halkın hassasiyetlerine kulak tıkamak ve sırf koltuklarında biraz daha fazla oturabilmek için kendi yandaşlarına makam, para ve ülkenin bazı olanaklarını peşkeş çekmektir” diye konuştu.

“Milliyetçilikte mangalda kül bırakmayanlar KKTC devletinin asimile olmaması için aynı hassasiyeti göstermiyorlar” diyen Bengihan, şunları söyledi:

“Bu ülkenin başbakanı, yaklaşık altı aylık hükümeti döneminde, hükümette bulunduğu sürenin yarı ayı kadar vaktinin büyük bir kısmını yurtdışında geçiriyor. Sanki Türkiye’de yapılacak olan seçimlere aday olacakmış gibi. Havada her bulduğu uçağa binme derdinde. Türkiye’de adını belli dönemlerde duyduğumuz her türlü derneğin, birliğin, davetine ödül almak için koşturarak gidiyor. Oralarda da propaganda yapıyor ve oralarda aldığı kararları gelip Kıbrıs Türk toplumuna dayatıyor. Bu bizlerin kabul edebileceği durum değildir. Şimdiye kadar böyle bir başbakan da görmedi bu ülke.”

 

“Hükümet ayak oyunları yapıyor”

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, hayat pahalılığı konusunda da hükümeti eleştirdi.

Kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneklerinin UBP-HP hükümeti tarafından yasa gücü kararnamelerle durdurulmak istendiğini ancak sendikanın Anayasa Mahkemesi’ne giderek bunu engellediğini kaydetti.

Hükümetin ise mahkemenin kararı karşısında, hayat pahalılığının eksi çıkması için bir takım ayak oyunları yaptığını belirten Bengihan, şöyle dedi: “Hükümet sırf hayat pahalılığını eksi göstermek için ayak oyunları yapmış, TÜFE içerisinde ağırlık dereceleri yüksek sabit telefon ücretlerinde, motorlu araçlar KDV tutarında bilinçli olarak indirime gitmiştir. Ancak soruyorum; Madem siz bu kadar indirim yapmaya meraklısınız neden toplumun geneline hizmet eden kalemlerde, örneğin temel tüketim maddeleri ile ilgili bir indirim yapılmadı?  Bu KDV’den dolayı ülkede kaç kişi arabasını değiştirdi? Bu indirimler toplumun geneline değil, belli çevrelerin daha da zengin olmasına hizmet eder.”

 

Asgari ücret

Asgari ücret konusuna da değinen Bengihan, hükümetin bu noktada da sorumluluğunu yerine getirmediğini savundu.

Ülkede en az 1, en fazla 3 kez yeni asgari ücretin belirlenebileceğini kaydeden Güven Bengihan, “Hükümetimiz öyle umursuz ki, bizim ülkemizde en azı uygulanıyor, yılda bir kez o da kavga dövüş değişiyor. Verilen artış ise zaten hayat pahalılığı ödeneğinden yoksun bırakılan asgari ücretlinin hiçbir açığını kapatmaya yetmiyor” dedi.

 

“Hükümet fırsatçı, partizanca, yandaşça kararlar alıyor”

Güven Bengihan, bir taraftan çalışanın hak ve menfaatlerini korumaya çalışırken bir taraftan da hükümetin yanlış ve fırsatçı, partizanca, yandaşça almış olduğu kararlarla uğraşıyoruz. Çünkü biz Kıbrıs Türk toplumu için özellikle de emekçiler için büyük gaile çekmekteyiz ve bununla da ilgili her türlü gerek hukuksal gerekse de sokakta gerekli mücadeleyi vereceğiz” dedi.

“Devleti belirli süreler için temsil eden hükümet edenlerin, hükümet imkanlarını partisinin menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında adil olmayan kararlar almaya çalışıyorlar” diyen Bengihan bunlara en sert şekilde tepki koymaya çalıştıklarını ve bu tutumlarından geri adım atmayacaklarını belirtti.

 

“İlerici ve demokrat partilerin tümüne eşit mesafedeyiz”

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de değerlendirmeler de bulundu.

KTAMS’ın hiçbir siyasi partinin kolu olmadığını veya hiçbir siyasi partiye hizmet etmediğini belirten Bengihan, “KTAMS’ın iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe, federasyon temelinde çözümü destekleyen genel kurul kararı vardır. Dolayısıyla çözümden ve barıştan yana olan liderler bizim için önemlidir. Federasyon temelinde çözümü savunan ve buna inanan lider bizim için önemlidir. Biz hiçbir siyasi partinin kolu değiliz. Biz ilerici ve demokrat partilerin tümüne eşit mesafedeyiz. Biz çözüm yanlısı liderlere de eşit mesafedeyiz” diye konuştu.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar