Seyahat

KURABİYE TADINDAKİ ŞEHİR KAVALA


Bugünkü gezimizin rotası Kavala şehri olacaktır. Eylül ayında yaptığımız Yunanistan  gezisinde  Atina ve Selanik’e kadar gitmişken bu şehri  görmeden geri dönmek olmazdı. İşte sizler de Kavala’ da gezilecek yerleri, yemekleri ve şehirdeki yaşantıyı içeren gezi notlarımı okuyacaksınız.  

Kavala nerede

Şehir konumu itibarı ile Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde yer alır. Kavala, 18.ci yüzyılda dünyanın en büyük tütün ticaretinin yapıldığı ticaret limanı olmuştu. 1387 -1912 yılına kadar ise bu yerleşim yeri Osmanlı yönetiminde kaldı. 1923 yılındaki mübadele ile Kapadokya’da yaşayan 25 bin Rum Kavala’ ya, Kavala’ da yaşayan Türkler ise Kapadokya gibi Türkiye’nin farklı şehirlerine göç etmişlerdi. Günümüzde Kavala, Selanik gibi adı sıkça anılan ve sürekli gelişip büyümekte olan bir şehirdir. Şehir konumu itibarı ile Yunanistan’ın ticaret merkezinden biridir. Yunanistan’ın 1 Ocak 1981 yılında Avrupa Birliğine girmesinin ardından 2002 yılında AB’nin resmi para birimi olan Euro’yu kullanmaya başlamıştır. Resmi dil Yunanca olup şehir genelinde pek çok kişi tarafından İngilizce de konuşulmaktadır. Kavala’ nın son yıllarda yapılan nüfus sayımı ile şehrin nüfusu 60 bin civarına ulaşmıştır. Tarihte adı geçen Kavalalı Mehmet Ali Paşa bu şehirde doğmuştu. Ayrıca İsa’nın havarilerinden olan St. Paul bu şehre Filippi ‘ye geçerken uğrayıp Hristiyanlığı yaymak için ilk dini görüşmelerini burada yapmıştı.

Kavala’ya nasıl gidilir

Kavala’ ya havayolu ile gitmek istiyorsanız Larnaka’dan yapacağınız uçuş ile Atina üzerinden aktarmalı olarak Kavala Alexandros(KVA) havalimanına uçabilirsiniz. Dönemine göre aktarmalı yapacağınız bu uçuşta bilet fiyatları €240’ dan başlamaktadır. Ayni şekilde Ercan çıkışlı İstanbul havalimanından aktarmalı olarak Atina üzerinden veya Yunanistan’ın diğer şehirlerden de bağlantı yapabilirsiniz. Böyle bir uçuş 2 aktarmalı yapılacağından yolda geçireceğiniz süre çok daha uzun olacaktır. Böyle de olunca doğal olarak bilet fiyatı daha pahalıya gelmiş olur. Biz yolculuğumuzu Selanik üzerinden kara yolu ile yapmıştık. Rahat geçen yolculuğumuz da 153 kilometrelik mesafe 1 saat 40 dakika sürmüştü. Şehir içinde gezerken özellikle İstanbul ve çevresinden hafta sonunu değerlendirerek arabası ile gelen kişilerle Kavala’ nın farklı yerlerinde karşılaşmıştık. İstanbul’dan gelenler Dedeağaç üzerinden 450 km. mesafeyi 5 saatte yaparlar. Ancak böyle bir seyahat için mutlak surette Uluslararası ehliyete sahip olmalısınız. Kavala limanına başta Selanik olmak üzere civardaki Yunan adalarından da düzenli olarak feribot seferleri yapılır.

Kavala’da iklim

Yazları sıcak ve kurak kış ayları ise yağışlı geçmektedir. Kışın sıcaklıklar 10C kadar düşmekte olup yazları ise 33C kadar çıkmaktadır. Sıcaktan bunalmadan rahatça gezmek için en ideal aylar Mayıs – Eylül ve Ekim aylarıdır.

 

Şehir içi ulaşım

Derli toplu olan şehirde Şehir merkezi ve Eski şehir olarak adlandırılan tarihi bölgeyi yürüyerek gezebilirsiniz. Böyle olunca da dilediğiniz yerde durup fotoğraf çekip dinlenme şansınız olur. Şehir merkezindeki taksiler ucuzdur. Bu da yürümek istemeyenler için bir başka alternatif olabilir.

Şehirde gezilecek yerler

Kamaras Su Kemerleri: Şehre girişinizde sizi Roma döneminden kalma Bizans surları içerisindeki su kemerleri karşılar. Bu kemerler toplamda 60 kemerden oluşur. Tarihi yapının yapılışı ise Roma dönemine dayansa bile 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı olan Pargalı İbrahim tarafından restore edilerek bugünkü halini almıştır. Su kemerlerinin kullanılmasına 1911 yılına kadar devam edilmiştir.

Aracımızdan inerek küçük gurubumuzla Eski Şehri gezmek için rehberimiz Nesrin Hanım eşliğinde yürümeye başladık. ‘Old Town’ tabelasının yanından yürüyerek yolun sonuna kadar 25 dakikada varırsınız. Bu yürüyüş sonrası Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı ve heykelini görürsünüz.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Anıtı: 1769 yılında Kavala’ da doğmuştur. Ailenin 17 çocuğundan hayatta kalan tek evladıdır. Babası genç yaşta ölünce amcası Tosun Paşa’nın yanında Kavala’ da tütün ticaretine devam etti. Ancak ne var ki amcası Osmanlı devleti tarafından daha sonraki yıllarda idam edilince Kavalalı Mehmet Ali kimsesiz kalır. Bir süre daha Kavala’ da kalıp tütün ticareti ile uğraşmışsa da Napolyon’ un Mısır’ı işgali sırasında Mısır’a asker olarak gitti. Kavalalı Mehmet Ali Paşa zaman içerisinde Mısır ve Sudan’ın ilk hidivi oldu. Ayrıca dönemin Mısır Valisi ve Kavalılar Hanedanının da kurucusudur. Kavalalı Mehmet Ali Paşa Mısır Valisi olduğu dönemlerde Osmanlı İmparatorluğuna karşı çıkardığı uzun süreli isyanlarla bilinir. Paşa’nın At üstündeki heykeli ise doğduğu konağın hemen yanındadır.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Konağı: Günümüzde müze olarak kullanılan Thassos adası manzaralı Mehmet Ali Paşa’nın doğduğu ev 1720 yılında inşa edilmiş olup Makedonya mimarisi örneğini taşır. Müzede dolaşırken odalardan gelen, dönemin müzikleri kulağınıza hoş seda olarak çarpar. Bina Mısır Devletinin Vakıf malı olarak kayıtlara geçmiş olup müze’ ye giriş ücreti ise €3dur.

Panagia: Kavala’ nın doğusundaki yarımadayı kaplayan Eski Şehir adını kiliseden alır. Tarihi Osmanlı mimarisinin yanı sıra Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarda gezinirken birbirinden güzel restoran ve kafeleri görürsünüz. Yollar yokuşlu ve inişli olduğundan burayı gezerken ayağınızda mutlaka rahat spor ayakkabı olsun. Yoksa inip çıkmada zorlanırsınız

Agios Nikolaos Kilisesi: 1530 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından İbrahim Paşa Camii olarak yaptırılmıştır. Ancak 1926 yılında Caminin minaresinin boyu kısaltılarak çan kulesine dönüştürülmüş ve yapı da Ortodoks kilisesine devredilerek kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İmaret: 18 kubbeden oluşan bina içerisinde 2 medrese, 2 mescit ve 1 imaret var. İşte bu nedenledir ki mimari özelliklerinden dolayı Kavala’ da Osmanlı dönemi yapılarının en ünlülerinden birisi olarak bilinir. İmaret, 1817 yılında Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Eski dönemlerde tarihi binada din eğitimi ve hayır işleri ile ilgili faaliyetler yürütülmüş.1923 yılından sonra ise burası mültecilerin yaşadığı dini okul olmuş. 26 odası bulunan bina günümüzde ise Kavalalı Missirian Ailesi tarafından otel olarak işletilmekte olup yabancı turistlerin konakladığı en güzel yerlerden birisi olmuştur.

Gurubun çoğunluğu yürümekten yorulunca dinlenmek ve karnımızı da doyurmak bahanesi ile kendimizi bulunduğumuz çevredeki en yakın restorana attık.

Kavala’da ne yenir

Yunan mutfağının eşsiz lezzetlerini burada tadabilirsiniz. Kalamar, ahtapot, balık gibi çeşitli deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler seçenekler arasında ilk sırayı alır. Balık çeşitlerinden ise uskumru farklı pişirme tarzıyla ilk sırada tüketilir. Adı Kavala ile bütünleşmiş olan bol pudra şekerli tereyağından yapılmış farklı tatlardaki Kavala kurabiyesini tatmadan sakın şehirden ayrılmayın. Bu kurabiyelerin bazıları cevizli, bazıları bademli bazıları ise uzo ile tatlandırılmıştır.

Yunanistan’ın her yerinde olduğu gibi buradaki tavernalarda yemeğinizi yiyip buzuki eşliğinde sirtaki oynarsınız. Sakın ben oynamayı bilmiyorum diye de üzülmeyin. Kendinizi sahnede oynayanların arasına atıp müziğin ritmine göre hareket ederseniz daha çok keyif alırsınız. Şehir de ‘Panos Zafira’, ‘Kiprou’ ve ‘Psarotaverna Nikiforos’ popüler restoranlar arasında yer alır. Öğle yemeğimizi yediğimiz Panos Zafira restoranının Türk müşterisi çok olduğundan masaya oturur oturmaz garson bizlerin Türkçe konuştuğumuzu anlamış ve bizi hayretler içinde bırakarak masaya Türkçe menü getirmişti. Yemeklerimizin yanında kimimiz bu gibi soğuk birayı kimimiz ise uzoyu yudumlayarak bulunduğumuz atmosferin tadını çıkardık.

 

Kavala’da nerede kalınır

Kavala konaklamalarında en uygun tesisler şehir merkezine yakın olanlardır. Otellerin yanı sıra her yerde olduğu gibi apart oteller de yaygın olarak misafirler tarafından tercih edilirler. ‘Oceanis Hotel’ (3*) €56, ‘Nice Greek Villa’ (€68), ‘Marias Apt.’ (€55) gibi 2 kişilik gecelik fiyatlardır.

Kavala’da gece hayatı

Şehir’ deki barlar eski şehrin ‘Poulidou Sokak’ ve liman çevresine toplanmıştır. Sabaha kadar devam eden müzik ile bölge canlı kalmaktadır. Şehirde yaşanan bir başka canlılık ise yaz aylarının vazgeçilmezi olan plaj partileridir. Bu partiler tüm Yunanistan çevresinde olduğu gibi burada da yaygındır.

 

Kavala’dan ne alınır

Şehrin merkezinde bulunan ‘Platia Eleftheria’ (Özgürlük meydanı) alışverişin yapılabileceği yerdir. Zeytinyağı, zeytinyağından yapılan sabun gibi ürünler başta olmak üzere buzdolabı magnetleri ve Yunan içkisi olan uzo belli başlı aılınabilecek hediyeliklerdir. Kourabiedes(Yunanca Düğün çerezleri) olan Kavala kurabiyeleri şehre her gidenin mutlaka tattığı lezzetlerin başında gelir. Bizler de gurubumuzla dolu dolu gezdiğimiz havasını soluduğumuz Kavala şehrinden ayrılmadan önce güler yüzlü Anastassia’ nın satış mağazasına uğrayarak nar, muz, badem gibifarklı lezzetlerde olan Lovies kurabiyelerinden eşe dosta götürmek üzere almıştık. Bu kurabiyelerin fiyatları ise çeşitlerine göre farklılık göstererek €4.5 ile €5’dan satılmaktadır.

Keyif alarak dolaştığımız bu şehirde bol bol fotoğraf çekerek anılarımızı ölümsüzleştirdik. Artık şehirden ayrılma vaktimiz gelmiş ve Selanik Havalimanına gitmek üzere otobüsümüzle yola çıkmıştık.

Sizler de mavi bayraklı koylarında yüzüp, tertemiz sokaklarında yürüyerek, taze deniz ürünlerinden hazırlanmış yemeğini yiyerek, müziğiyle doyasıya dans ederek kısa bir tatil yapmak istiyorsanız bu şehri de gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

Haftaya bir başka Şirin’ce GEZİyorum’ da buluşuncaya kadar hoşça kalınız….

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı