KıbrısManşet

KTAMS: Kişiye göre yüzlerce istihdam yapılması adaletsizliktirKamuya yüzlerce istihdam yapılmasını eleştiren KTAMS, Başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi. KTAMS Genel Sekreteri Serman Yiğit, Maliye Bakanı Sayın Olgun Amcaoğlu’nu kıt olan ekonomik kaynakları seçime yönelik hoyratça kullanmakla suçladı.

Açıklama şöyle:

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına bağlı olarak sosyo­-ekonomik açıdan zorlu bir sürecin içerisinde bulunmakta olan  ülkemiz, UBP-HP hükümetinin popülist politikaları doğrultusunda seçimlik ve partizanca yapılan yüzlerce geçici işçi istihdamı ile kaos içinde kaosu yaşamaktadır.

Maliye Bakanı Sayın Olgun Amcaoğlu’nun, çalışanların ve emeklilerin hayat pahalılığı ödeneği hakkını tartışma konusu yaptığı bir dönemde yüzlerce geçici işçi istihdamı  gerçekleştirilmesi kıt olan ekonomik kaynaklarımızın seçime yönelik ne kadar hoyratça kullanıldığının ispatıdır.

Partizanca yapılan geçici işçi istihdamlarına bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Toplumun tümüne hizmet vermesi gereken devlet kurumlarının parti binası haline dönüştürülmeye çalışılması kabul edilemez bir yaklaşımdır

Toplumun özlemi olan tarafsız bir kamu hizmeti için kamuda, 5000’i aşkın asıl ve sürekli kadro açığı varken işin niteliğine ve liyakat esasına göre değil de seçim öncesi kişiye ve partisine göre yüzlerce geçici işçi istihdamının yapılması adaletsizliktir.

UBP-HP hükümeti, milyonlarca liralık mali külfet yaratarak gerçekleştirdiği seçim istihdamlarıyla, bir yandan ihtiyaç duyulan ve nitelik gerektiren liyakata bağlı Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından doldurulabilecek boş kadroların doldurulmasını engelleyerek kamu işleyişini sekteye uğratmış, diğer yandan toplumun kamu yönetimine karşı güven duymayan bakış açısını derinleştirmiştir.

Kamusal hizmetlerin yoğun şekilde sürdürüldüğü birçok devlet dairesinde kadrolu personel eksikliği nedeni ile aksaklıklar yaşanması, vatandaşların devlet dairelerinde çalışan personele tepki duymasına yol açarken, Personel ihtiyacı bulunmayan yerlere partililerin adaletsizce istihdam edilmesi, kamuda liyakat usulü ile çalışan personellerin motivasyonunu bozarak onları rencide etmektedir.

Anayasanın eşitlik ilkesini hiçe sayan bu adaletsiz ve partizanca istihdamlar, halkın iradesini satın almaya dönük çağ dışı bir zihniyetin ürünüdür.

Buradan uyarıyoruz, ya kamu hizmetlerinde kapanmaz yaralar açan seçimlik istihdamları durdurarak   ekonomik zorluk içinde boğuşan toplumun geniş kesimlerine tarafsız hizmet götürecek politikalar geliştirin yada kendisini ve çevresini düşünen diğer sığ politikacılar gibi sandık hezimetinizi beklemeye başlayın.

Serman Yiğit

Genel Sekreter
Başa dön tuşu