Kritik hafta - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Kritik hafta

Kritik hafta

Damla SOYALP
Meclis Genel Kurulu, hem erken seçim tarihini kesinleştirmek için üçüncü oylamayı yapacak hem de hükümete yönelik güvensizlik önergesini ele alacak.
Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanları ise bu hafta yaşanması olası gelişmeleri ve niyetlerini Havadis’e değerlendirdi.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, tavırlarının net olduğunu belirterek, eleştirilerin seçime yönelik olduğunu savundu. Ülkeyi belirsizliğe itmek yerine, erken seçime götürdüklerini anlatan Yorgancıoğlu, “Oy hesabı ile hareket edenler, bu gerçeği halktan gizleyemezler” dedi.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise CTP’ye yüklenmeye devam etti. Her iki lider de CTP’yi attığı imzaya sahip çıkmamakla suçladı.

Yorgancıoğlu: CTP’nin tavrı hep net oldu
Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, erken seçimin 28 Temmuz’da yapılması için ilk iki oylamada olduğu gibi üçüncü oylamada da evet oyu vereceklerini söyledi.
Hükümete yönelik güvensizlik önergesi ile ilgili olarak da CTP’nin duruşunun net olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, “Parti Meclisimizin aldığı karar çok nettir. Hükümetin düşmesi adına güvensizlik önergesine evet diyeceğiz” dedi.
Yorgancıoğlu, olası bir seçim hükümetinde yer almayacaklarını, böylesi bir hükümete dışarıdan destek verme konusunu ise günü geldiğinde değerlendireceklerini söyledi.
“Ne seçim hükümetinin tarafı olacağız, ne de birilerinin aleti” diyen CTP lideri, “Biz seçim hükümetinde yer almama kararı aldık. Biz İrsen Küçük hükümetini düşürmeye söz verdik. Bu sözümüzü yerine getireceğiz. Bunun dışındaki bütün ihtimalleri değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.
CTP’nin 28 Temmuz’da yapılacak erken seçime odaklandığını ve birinci parti çıkmak için çalıştığını ifade eden Yorgancıoğlu, CTP’ye yüklenen diğer siyasi partilere ise şu mesajı verdi:
“Bazı siyasi parti yetkilileri bu süreçte bugüne kadar yaşananları unutarak yalnız siyasi rant elde etme adına CTP ile ilgili doğru olmayan iddialarda bulunuyor. Benim önerim eğer 28 Temmuz tarihi artık bir gerçekse erken seçim adına herkes buna odaklansın, buna hazırlansın. Bir diğerini suçlamayı, ötekileştirmeyi bıraksın.” .
Yorgancıoğlu, önemli olanın Kıbrıs Türk halkının hak ettiği uygulamaların hayat bulması olduğuna işaret ederek, “Bunu kimin yapacağına oylarıyla Kıbrıs Türk halkı karar verecektir. Kıbrıs Türk halkına bu şansı vermek bizim için esas olandır” diye konuştu.


Çakıcı’nın hedefinde CTP var
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise CTP’ye yüklendi. Mehmet Çakıcı, CTP’nin olağanüstü birleşimlere katılmayarak güvensizlik önergesinin erken görüşülmesini engellediğini belirtti ve “Bu oyalama girişimleri nedeniyle güvensizlik önergesi aktifsizleştirilmeye çalışıyor” dedi.
CTP’nin, İrsen Küçük hükümetinin düşmemesi için can simidi görevi yaptığını belirten Çakıcı, “Eğer CTP, 29 Eylül mutabakatına uysaydı dün hükümet gitmiş olacaktı. Fakat bu başarılamadı. Belli ki oyalama taktikleri var. Bundan sonra da bu devam edecek” ifadelerini kullandı.
Partisinin yaşanan süreçteki tutumunun net olduğuna işaret eden Çakıcı, hükümetin düşürülmesi yönünde bir tutum sergilemeye devam edeceklerini vurguladı.
Mehmet Çakıcı, seçim hükümeti kurulması şansının da oyalama taktikleri nedeniyle ortadan kalkmaya başladığını, kurulması halinde ise TDP’nin bu hükümette yer almak gibi bir düşüncesinin olmadığını açıkladı.
Çakıcı, “Bu hükümet teknokrat bir hükümet olabilirdi ama bu İrsen Küçük hükümeti devrilerek olacaktı. Şikayet ettiğimiz partizanlıklar da seçime giderken önlenmiş olacaktı” dedi.
Şimdi 28 Temmuz sürecinin başladığını belirten Mehmet Çakıcı, seçimden kaçmadıklarını ve hazır olduklarını vurguladı.

DP imzasının arkasında
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, CTP’ye yüklendi. Parti olarak güvensizlik önergesiyle ilgili attıkları imzaların arkasında olduklarını vurgulayan Denktaş, CTP’nin de attığı imzanın arkasında olduğuna inanmak istediğini söyledi.
Denktaş, “CTP’nin verdiği beyana dayanarak sözlerine güvenmek isterim ancak hala daha içlerinden birinin hasta olduğu, yurt dışına gitmek zorunda olduğu bir ortam çıkar mı şüphemiz devam ediyor. Ümit ederim olmaz ve bu hükümet fiilen de düşmüş olur” dedi.
Hükümetin düşmesi halinde daha temiz bir ortamda bir seçim dönemi yaşanabileceğini ifade eden Serdar Denktaş, seçim hükümeti konusunda ise günü geldiğinde karar vereceklerini dile getirdi.
Denktaş, “Parti başkanlarından birinin başkanlığında değil. Cumhurbaşkanı’na hepimizin uzlaşacağı bir isim önerilir. Teknokrat küçük bir kabine oluşur ve seçimin müdahalesiz geçişi sağlanır. Ve böylelikle biz de kimsenin 20 Temmuz’u dahi kullanamayacağı bir ortamda seçime gider, halkın hür iradesi ile bir sonucun çıkmasını hep birlikte bekleriz” diye konuştu.
Serdar Denktaş, Demokrat Parti-Ulusal Güçler birlikteliği ile ilgili olarak da net mesajlar verdi.
Denktaş, “Bu seçimlik değil, uzun vadeli bir ittifaktır” dedi.
Hedeflerinin iyi yönetilen bir KKTC ve dış siyasette de ses veren, sözü dinlenen bir devlet olduğunu ifade eden Serdar Denktaş, “Daha önce birinci parti olma hedefimiz vardı. Şimdi tek başına iktidar hedefiyle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar