Koordinasyon ofisi protokole dönüştü! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 3, 2023
ManşetSpor

Koordinasyon ofisi protokole dönüştü!

koordinasyon ofisi protokol

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KKTC Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı arasında, gençlik ve spor alanlarında işbirliği protokolü imzalanması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Gençlik ve spor alanlarında mevcut işbirliğini ilerletmek, proje ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla imzalanan TC-KKTC işbirliği protokolüne, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KKTC Hükümeti adına Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu imza koydu.


Bir dönem ülkemizde oluşturulması gündeme gelen koordinasyon ofisinin ilgi, yetki ve yapacakları gibi konuları içeren maddeler bu protokolde yer aldı.

İşte protokol maddeleri içerisinde dikkat çeken konular:

 

TÜM FEDERASYON, KULÜP VE SPORCU VERİLERİ AKTARILACAK

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde geliştirilen Spor Bilgi Sistemi ve Genç Bilgi Sistemi yazılımları ile Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projeleri ülkemize de kullandırılacak.

-Bunun için KKTC tarafından 4 kişiden oluşan ve kamu personeli olan yazılım geliştirme personelinin GSB Bilgi İşlem Dairesi bünyesinde görevlendirilecek.

-“Spor Federasyonları ve Spor Kulüpleri Modülü” bilgileri, KKTC tarafından TC GSB Bilgi İşlem Dairesi’ne verilecektir. “Okul Sporları Modülü” KKTC E-Devlet Projeleri içerisinde yer alan MEBBİS’de modül olarak yer almaktadır.

ÇANAKKALE VE KÜLTÜR KAMPINA 2070 KİŞİ GÖTÜRÜLECEK

-KKTC tarafından belirlenen 25 kadın ve 25 erkekten oluşan 50 kişiye, TC GSB Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kamp liderliği eğitimi verilecektir.

– KKTC tarafının uygun gördüğü gençlerin yaz aylarında “Çanakkale Milli Mücadele Kampı”na katılımları için 2022 yılında 1080 kontenjan, “Ortak Kültür Kampı”na katılımları için 990 kontenjan ayrılmıştır. Tarafların mutabakatı ile önümüzdeki yıllarda da kontenjan ayrılmasına devam edilecektir.

ULUSLARARASI ETKİNLİKLERE DAVET GÖNDERİLECEK

-İki ülkede düzenlenecek olan uluslararası etkinliklere karşılıklı davet gönderilecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenecek uluslararası etkinliklere KKTC tarafı da davet edilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Spor Federasyonları tarafından düzenlenecek karşılıklı müsabakalar, ikili kamp çalışmaları, antrenör ve hakem eğitim programları desteklenecektir

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERİLECEK

 

-Binicilik, hentbol, plaj hentbolu, tekvando, tenis, plaj voleybolu branşlarına destek verilecek ve organizasyonları teşvik edilecek.

 

-Tüm okullara masa tenisi, raket ve top yardımında bulunulacaktır.

 

-KKTC’deki beden eğitimi öğretmenlerine hizmet içi eğitim verilecektir.

 

SPORCULARA İMKANLAR ÖLÇÜSÜNDE KONAKLAMA YARDIMI

 

-KKTC vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenen spor faaliyetlerine katılımları sırasında konaklama konusunda imkânlar ölçüsünde yardımcı olunması sağlanacaktır.

 

PROTOKOL 1’ER YIL OTOMATİK YENİLECEK

 

İşbu Protokol bir (1) yıllık süre için akdedilmiş olup, Taraflardan biri Protokolü sona erdirme niyetini, yürürlük süresi dolmadan altı (6) ay önce karşı Tarafa diplomatik yollardan yazılı olarak bildirmediği sürece, Protokol müteakip birer (1r) yıllık süreler halinde kendiliğinden yenilenecektir.

 

YETKİ TC GENÇLİK SPOR KOORDİNATÖRÜNDE

 

İşbu Protokol kapsamındaki faaliyetlerin tarihleri, KKTC’de görevli Gençlik ve Spor Bakanlığı Koordinatörü aracılığıyla Taraflar arasında karşılıklı istişarelerle belirlenecek ve ayrıca diplomatik kanallardan bildirimde bulunulacaktır.

Tesislerin yapım işlerinin yürütülmesi sürecinde kontrol ve denetimler YİGM ile Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi tarafından, KKTC Spor Dairesi ile işbirliği içerisinde yapılır.

 

TESİS YATIRIM TALEBİNİ ELÇİLİK YAPABİLECEK

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’ne gelen talepleri göz önünde bulundurarak aşağıda sıralanan spor tesislerinin T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü (YİGM) tarafından etüt-proje, yapım, bakım ve onarım işlerinin gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varmışlardır:

 1. Çetinkaya Taksim Futbol Sahasının Yeniden Yapılması Projesi.
 2. Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’na Kapalı Spor Salonu Yapılması Projesi.
 3. İskele Kaplıca Karadeniz 61 Futbol Sahasına Tribün Yapılması Projesi.
 4. Lefkoşa Cimnastik Salonu Projesi.
 5. İskele 1461 Trabzonspor Kulübü Futbol Sahası, Tribün ve Soyunma Odaları Yapılması Projesi.
 6. Paşaköy Mesarya Futbol Sahasına Tribün Yapılması Projesi.
 7. Girne Boğazköy Boğaz74 Futbol Sahası, Tribün ve Soyunma Odaları Yapılması Projesi.
 8. Gazimağusa Güvercinlik Köyü Futbol Sahası, Tribün ve Soyunma Odaları Yapılması Projesi.
 9. Lefkoşa Yılmazköy Futbol Sahasına Soyunma Odası Yapılması Projesi.
 10. İskele Yedikonuk – Büyükkonuk Futbol Sahası ve Tribün Yapılması Projesi.
 11. Lapta Sadrazam-Kayalar Futbol Sahası, Tribün ve Soyunma Odaları Yapılması Projesi.
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar