KOOP geleceğe yürüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiManşet

KOOP geleceğe yürüyor

Kooperatif Merkez Bankası başta olmak üzere KOOP iştirakleri her geçen gün büyümeyi ve gelişmeyi sürdürüyor. Son bir yılda ciddi adımlar atan KOOP, ileriyi daha sağlam bakabiliyor

CİDDİ KREDİ RAKAMLARINA ULAŞILDI: Koopbank son bir yıllık dönem içinde başta çiftçi ve hayvancı olmak üzere, esnaf, yükseköğrenim, inşaat ve sanayi sektörlerine kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayılmış 5000’in üzerinde kredi başvurusuna olumlu yanıt vererek 200 milyon TL’yi aşan bir rakamda kredi kullandırdı

MEVDUATLAR DA ARTTI: Koopbank’a son bir yıl içinde Türk Lirası ve yabancı para olarak 240 milyon TL’ye karşılık gelen yeni mevduat girişi oldu.  Bu şekilde bankanın toplam mevduatı 4.2 milyar TL’ye ulaştı

İŞTİRAKLER GELİŞİYOR: Koop bünyesinde bulunan Koop Süt, Binboğa Yem Fabrikası, Koop Gaz ve Şeker Sigorta’da da gelişim devam ediyor. Ekonomik olarak düzlüğe çıkması noktasında emin adımlarla ilerleyen iştirakler çağdaş yapı içerisinde rekabete hazır hale getirildi

Bertuğ TOPAL

Hasan Tosunoğlu ve yeni yönetimin Mayıs 2016’da başa geçmesinin ardından ciddi şekilde çehresi değişen, daha çağdaş ve hızlı hizmet prensibi ile vatandaşa hizmet vermeyi amaçlayan KOOP’ta hem Koopbank verileri hem de diğer KOOP bünyesi altındaki iştiraklerin istatistiki verileri oldukça iyi yolda olduğunu gösteriyor.

Yeni yönetimin görevi başladığı Mayıs 2016’dan günümüze kadar ki bir yıllık dönemde banka gerek mevduat hacmini gerekse toplumun her kesimine sağladığı kredi hacmini kayda değer bir şekilde arttırdı. Koopbank son bir yıllık dönem içinde başta çiftçi ve hayvancı olmak üzere, esnaf, yüksek öğrenim, inşaat ve sanayi sektörlerine kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayılmış 5000’in üzerinde kredi başvurusuna olumlu yanıt vererek 200 milyon TL’yi aşan bir rakamda kredi kullandırdı.  Diğer taraftan Koopbank’ın iştirakleri olan Koop Süt, Binboğa Yem Fabrikası ve Şeker Sigorta’ya ait son bir yıllık dönemin finansal verileri bu kuruluşlarda da ciddi bir ilerleme sağlandığını gösteriyor.


koop süt

Uygun kredi imkanları yaratıldı

Hasan Tosunoğlu ve yeni yönetimin başa gelmesinin ardından ülkede sıkıntıda olan sektörlerin kendilerini toparlayabilmesi amacıyla uygun olanaklarda kredi kullandırma çalışmaları yapıldı. Kayda değer gelişmelerden biri küçükbaş hayvan üreticilerine,  üreticilere ve yüksek öğrenim sektörüne sıfır faizli kredi imkanının tanınması oldu.

Kullandırılan krediler ile tüm sektörler desteklendi

Mevcut Yönetim Kurulunun göreve geldiği Mayıs 2016 tarihinden günümüze kadar geçen bir yıllık dönem içerisinde kullandırılan krediler ile Koopbank başta tarım ve hayvancılık olmak üzere eğitim, inşaat, KOBİ’lerin desteklenmesi için geçmiş dönemlerde benzeri görüşmemiş bir çaba gösterdi, 5000’i aşan bir sayıda kredi kullandırıldı.  Bu dönem içerisinde 250 milyon TL’ye yanaşan bir tutarda taksitli kredi ve cari hesap limiti bankaca sağlandı.

koop gaz

Mevduatlar arttı

Koopbank’ın gelişimini anlatan bir diğer veri ise mevduat artışları. Banka son bir yıllık dönemde mevduatlarını ciddi şekilde artırmış durumda. Uzun yıllardır mevduat hacmi bakımından sektör liderliğini elinde bulunduran Koopbank’a son bir yıl içinde Türk Lirası ve yabancı para olarak 240 milyon TL’ye karşılık gelen yeni mevduat girişi oldu.  Bu şekilde bankanın toplam mevduatı 4.2 milyar TL’ye ulaştı.

 

Vekaletle yönetime son

Koopbank’ta özlük haklarıyla ilgili de gelişmeler yaşanıyor. Vekaletlerin ortadan kaldırılması ve uzun yıllardır vekaleten yürütülmekte olan 30’u aşan pozisyondaki çalışana asaletlerinin münhal ve mülakatla verilmesi işlemi gerçekleştirildi. Öte yandan organizasyon şemasında da gerekli düzenlemelere gidildi, özellikle müşteriler, halk ve medya ile iletişimin daha sağlıklı ve üst seviyede yürütülebilmesi sağlamak amacıyla bankanın kurumsal iletişimini yürütecek ayrı bir bölüm hayata geçirildi.

 

Ciddi sponsorluklar ve katkılar da yapıldı

Koopbank, bu yükselişi ve gelişiminin yanı sıra sosyal sorumluluk ve sponsorluk görevini de yerine getirmeyi ihmal etmiyor. Banka Koopbank Kıbrıs Kupası, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Çıraklık Eğitim Merkezi Bina Projesi, Özel Eğitim Vakfı(ÖZEV) üstü kapalı spor alanı projesi gibi alanlara da katkı yaparak sosyal sorumluluk projelerine desteğini devam ettirdi.

 

İlkler de yaşandı

Koopbank bünyesinde bir yıllık dönemde bazı ilkler de yaşandı. İlk kez tüm çalışanları kapsayacak şekilde eğitim çalıştayları düzenlendi, ilk kez bir yurt dışı fuara katılındı. 7 yıldır yapılmayan yıldönümü kutlama resepsiyonu yapılarak halk, kooperatifler ve çalışanlar bir araya getirildi. Yazılı ve görsel basın ile eğitim kurumlarına reklam, sponsorluk ve donanım alımı ile katkı sağlandı.

 koop gaz

Binboğa da kar yolunda

Yine KOOP iştiraki olan karma hayvan yeni Harup ürünü ve Gaz Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Binboğa da borçlarından arınıp kara geçme noktasında ciddi ilerlemeler yaşadı. Şubat 2017’de 8 milyon 561 bin 834 TL borcu olan kurum Mayıs 2017 itibarı ile borcunu yarıya düşürmüş durumda. Binboğa!nın şu an için 8 milyonlarda olan borcu 4 milyon 996 bin 696 TL’ye düştü.

Yem fabrikasının alacakları ise oldukça fazla. Mayıs 2017’de 13 milyon 601 bin 807 TL olan borcun hepsinin tahsili durumunda kurum 9 milyon TL artıya geçebilecek.

Binboğa Yem Fabrikası’nda yine bir yıllık dönem içerisinde inek yemi üretimi başladı, Binboğa Yem Babrikası ve Gaz Dolum Tesisi’nin şehir dışına alınabilmesi adına Sanayi Odası ile görüşüldüğü kaydedildi.

 

Şeker Sigorta’da çağdaşlaşma başladı

Koop’un bir iştiraki olan Şeker Sigorta’da da çağdaşlaşma ve gelişme devam ediyor. Yenilikçi yatırımlar ve pazarlama planları ile ilerleme sağlayan Şeker Sigorta, Hasan Tosunoğlu ve yeni yönetimin göreve gelmesinin ardından tahsili imkansız gibi görülen ve şirketin kanayan yarası olan borçlarla ilgili yeniden yapılandırmalara gidildi, tahsilatlar başladı.

Şeker Sigorta’nın yeni hizmetlerinden biri de hasar görevlilerinin 7/24 hizmet anlayışı ile çalışıyor olması. 1 yıllık rapora göre Şeker Sigorta şu anda hasar tespit ve raporlama konusunda böyle bir ağı kullanan ilk şirket özelliğini taşıyor.

 

Zirai Levazım

KOOP’un bir yıllık raporuna bakıldığı zaman zirai levazım kooperatifi ile ilgili noktalar da dikkat çekiyor. Kooperatifin 2016 yılında faaliyetlerine ülkede yaşanan kuraklık dolayısıyla durgun bir seyir izleyerek başlandığı ifade edildi. Gerek üreticide ürün olmayışı nedeniyle moral bozukluğu olması gerekse kuraklık dolayısıyla hayvancıların hayvanlarına yedirecek kuru ot bile olmayışı kredilerin ödenememesine neden oldu. Hal böyle olunca da üretici yeniden borçlanacak imkanı bulamayınca zirai levazım bölümü de bundan etkilendi.

Buna rağmen çalışmalarını sürdüren Zirai Levazım Kooperatifi, TÜK ile yapılan anlaşma sonucu üreticilerin ekim dönemi tohum ihtiyacını karşıladı, sertifikalı tohumların ülkemizde kullanılması adına ciddi adımlar atıldı. Bir diğer icraat ise hayvancılara verilecek teşviklerin değerlendirilerek Süt Sağım makineleri çeşitliliğinin artırılması oldu.

 

Koop Süt lider konumunu koruyor

Ülkede uzun bir süredir süt ürünlerinde lider firma olma özelliğini taşıyan Koop Süt bu özelliğini 2016-2017 döneminde de korudu. Koop’un bir yıllık raporuna bakıldığında Koop Süt için de bazı iyileştirme çağdaş düzeni yakalamak adına adımlar atıldığı görülüyor.

Buna göre Koop Süt, Hasan Tosunoğlu ve yeni yönetim döneminde ilk kez süt borsasına girerek sütün gerçek değerinden hayvancıdan alınmasına katkı sağladı. Ayrıca İngiltere’ye ihracata başlanarak meyve suyu ve hellim İngiltere piyasasında yerini aldı. Raporda Türkiye’de bulunan Pınar markası yanı sıra 300 bin ton kaşar ihracatının Yörükoğlu firmasıyla başlatıldığı ifade ediliyor.

 

BİNBOĞA

Karma hayvan Yemi, Harup Ürünü ve LP Gaz Üretim ve pazarlama Kooperatifi

 

NİSAN 2014                       ŞUBAT 2017                       MAYIS 2017

VADELİ+CARİ HESAP:                    11.170.681,24                    5.642.807,02                      5.822.079,92

PİYASAYA BORÇLAR:                     7.234.578,43                      8.561.834,74                      4.996.696,14

PİYASADAN ALACAKLAR:            9.530.358,72                      14.604.231,89                    13.601.807,52

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar