KıbrısMüzikSanat

Kıbrıslı Türk müzisyenin Grammy yolculuğu


Oytun Ersan, Fusiolicious adlı albümü ile Grammy’ye aday adayı oldu

 

Uzun yıllardır Fusion Jazz türünde müzik yapan Oytun Ersan, başarılarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yetenekli bass sanatçısı, dünyanın en prestijli müzik ödülü olan Grammy’e tam altı dalda aday adayı olmayı başardı.

Oytun Ersan, üç yıl boyunca süren hummalı bir çalışmanın ardından bu yılın Nisan ayında Fusiolicios albümünü piyasaya sürdü. Tüm besteleri kendine ait olan bu albümde başarılı sanatçı, dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı. Albümde dünyaca ünlü davul sanatçısı Dave Weckl çaldı. Chick Korea Electric Band’dan tanıdığımız Weckl, başta Madonna, Robert Plant ve Paul Simon gibi efsanevi sanatçılarla da sahne aldı. Oytun Ersan’a Eric Marienthal saksafonda, Gerry Etkins klavyede, Brett Garsed ve Mike Miller da gitarda eşlik etti. Kendisi gibi müzisyen olan ve tüm dünyanın tanıdığı abisi Okan Ersan da bu albümde gitarıyla yer aldı. Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden Uktu Akyol trompet, Gökay Gökşen ise trombonda albüme katkı koyan diğer sanatçılar.Aytunç – Simge Akdoğu kardeşler de vokallerde Fusiolicious’ta yer alan Kıbrıslı Türk müzisyenler…

 

ABD 550 radyoda

Fusiolicious, geniş kadrosuyla daha çıkar çıkmaz jazz dünyasında ses getiren albümlerden biri olmayı başardı. Albüm kısa bir süre içinde ABD’de yayın yapan radyolarda en çok ilgi gören 10 albüm arasına girdi. Albüm şu anda 550’nin üzerinde radyoda çalınıyor.

 

YouTube’da 100 bin izlenme, Bass Bash’ta sahne

Albümün öne çıkan parçalarından “Mysterious Maze” isimli parçaya Dave Weckl, Gerry Etkins ve Dean Brown ile birlikte çektikleri video klip Youtube kanalında 100 bin den fazla izlendi.

Oytun Ersan, yılda bir kez Los Angeles’ta düzenlenen ve dünyanın en başarılı 10 bass gitaristinin davet edildiği Bass Bash etkinliğinde sahne alacak.

 

Albümü karşılamak için enstrüman sattı

Albümün tüm masrafını kendi cebinden karşılayan Oytun Ersan, bunu yapabilmek için enstrümanlarının bir kısmını satmak zorunda kalmış. Büyük plak şirketlerinde ise destek almamış.

 

“Demek ki isteyince ve çalışınca yapabiliyorsunuz“

Oytun Ersan, yaptığı açıklamada: “En büyük hayalim Grammy ödülünü almak. Kıbrıslı bir Türk olarak halkımı ve ülkemi en iyi şekilde temsil edebilmek istiyorum. Bu aynı zamanda genç müzisyenlere de cesaret verecektir. Tüm zorluklara ve kısıtlı imkanlara rağmen buraya kadar gelebildim. Demek ki isteyince ve çalışınca yapabiliyorsunuz. Umarım bu hedefimi gerçekleştirir ve ödül alırım.” dedi

 

Hem eşi hem menajeri hem isim annesi: Melis Ünal Ersan

Bu zorlu süreçte en büyük destekçisi ise menajerliğini de yapan eşi Melis Ünal Ersan. Melis, aynı zamanda albümün de isim annesi… Albümün ismi müzikal türünün geldiği “Fusion”  ve İngilizcede nefis anlamına gelen “delicious” kelimelerinden türetilmiş.Başa dön tuşu