KıbrısManşet

Kıb-Tek’ten Mors Ltd’e menKıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu, Mors Ltd’nin Kıb-Tek ihalelerinden men edilmesi kararı aldı
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, Sayıştay tarafından denetlendi.  Sayıştay ilgili denetim raporunda,Sahtelenmiş olduğu düşünülen belgelerle ithalat işlemlerinin yapılması suretiyle Türkiye menşeli malzemeler yerine ihale şartnameleri bağlamında evsafa uygun olmayan Çin menşeli malzemelerin Kıb-Tek’e teslim edildiği sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verdi.Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), Sayıştay raporunun yayınlanması ve bakanlığın açıklamasından sonra dün öğle saatlerinde toplandı ve Mors Ltd’in Kıb-Tek ihalelerinden men edilmesi kararı aldı.

Yönetim Kurulu’nun oy birliği ile aldığı kararda akaryakıt ihalesinde yaşanan sorunlara da değinildiği öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere Kıb-Tek’in akaryakıt ihalesini de kazanan Mors ltd’in ihale şartnamesine uymayan akaryakıt getirdiği iddia edilmiş ve konu Ombudsman raporlarına da yansımıştı.

Kıb-Tek Yönetim Kurumu tüm bu gelişmeler ışığında Mors Ltd’nin kurum ihalelerine katılımının yasaklanmasını uygun gördü.

İşte Sayıştay raporu:

“Kıb-Tek’in elektrik malzemesi alımlarına yönelik gerçekleştirilen ihaleler ve sonrası uygulamalara ilişkin denetim, görevlendirilen denetçiler, tarafından gerçekleştirilmiş ve ilişikte sunulan rapor hazırlanmıştır. İlişikte sunulan rapor Başkanlığımızca değerlendirilmiş ve raporda yer alan denetçi bulgu ve saptamaları ile mutabık kalınmıştır.

Raporda ayrıntılı olarak izah edildiği üzere, sahtelenmiş olduğu düşünülen belgelerle ithalat işlemlerinin yapılması suretiyle Türkiye menşeli malzemeler yerine ihale şartnameleri bağlamında evsafa uygun olmayan Çin menşeli malzemelerin kuruma teslim edildiği sonucuna varılmıştır.

Bu bağlamda, raporda yer alan mevzuata aykırı olduğu tespit edilen hususlar değerlendirilmek üzere KKTC Hukuk Dairesine gönderilmiştir.

Bilgilerinize ve gereği hususunda ilgilerinize saygı ile duyurulur.”

 

Başa dön tuşu