KıbrısManşet

Kıb-Tek’te ODTÜ şüphesi


Kıb-Tek Mühendis ve Teknisyen İstihdam Yazılı Sınavı’nın ODTÜ’de yapılması yönünde karar alındı. Kurumun yönetim kurulu üyelerinden Gürdal Çuvalcıoğlu, karara şerh düştü

 

ONURHAN –ODTÜ İLİŞKİSİ: Kıb-Tek Yönetim Kurulu Üyesi Gürdal Çuvalcıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan’ın ODTÜ’de uzun süre yöneticilik yaptığını, ancak ısrarla sormasına rağmen üniversite ile ilişkisinin ne zaman kesildiğinin, en son ne zaman maaş aldığının bilgisini vermediğini kaydetti

“BAŞKA TEKLİF ALINMADI”: Çuvalcıoğlu, söz konusu sınavın başka üniversitelerde de yapılabilmesi için hiçbir teklif alınmadığını dile getirdiği itiraz dilekçesinde, “Bunun da açıkça başkanın ısrarı ve baskısıyla yapıldığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi

“İHALE USULÜ YAPILMALI”: Çuvalcıoğlu, ilgili sınavın ücret tutarının 38 bin 75 TL + KDV olduğuna vurgu yaparak,  yasa gereği herhangi bir alımın asgari ücretin 10 katını aşmaması halinde 3 teklifle; aşması halinde ihale usulü ile hizmet alımı yapılabildiğini kaydetti

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek),  Mühendis ve Teknisyen İstihdam Yazılı Sınavı için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun teklifini kabul etti.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Üyesi Gürdal Çuvalcıoğlu, ücret tutarı 38 bin 375 TL + KDV olan sınavın ODTÜ Kıbrıs Kampusu tarafından yapılması yönünde karara şerh düştü.

uvalcıoğlu, ilgili sınavın ücret tutarının 38 bin 75 TL + KDV olduğuna vurgu yaparak,  yasa gereği, ihale usulü ile hizmet alımı yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“Onurhan, sorulara açık yanıt vermedi”

Çuvalcıoğlu, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’na 19 Aralık 2019 tarihinde yaptığı itiraz dilekçesinde, Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan’ın ODTÜ’de uzun süre yöneticilik yaptığını, üniversite ile ilişkisinin ne zaman kesildiğinin ve en son ne zaman maaş aldığının bilgisini vermediğini kaydetti.

Çuvalcıoğlu, dilekçesinde, bu soruları yönetimde Onurhan’a sorduğunu, Onurhan’ın ODTÜ’den bir müddet önce ayrıldığını ifade ettiğini ancak en son ne zaman maaş aldığına ilişkin soruya ısrarla cevap vermediğini belirtti.

 

“Başkanın ısrar ve baskısı ile başka teklif alınmadı”

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Üyesi Gürdal Çuvalcıoğlu, söz konusu sınavın başka üniversitelerde de yapılabilmesi için hiçbir teklif alınmadığını dile getirdiği dilekçede, “Bunun da açıkça başkanın ısrarı ve baskısıyla yapıldığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Çuvalcıoğlu, “Kıb-Tek Mühendis ve Teknisyen İstihdam Yazılı Sınavı’nın “Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan tarafından açık tartışmalara sebebiyet verecek şekilde ODTÜ’de yapılması sakıncalıdır” dedi.

 

“Devlet yasasına göre ihale gerekmektedir”

Gürdal Çuvalcıoğlu, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’na 19 Aralık 2019 tarihinde yaptığı itiraz dilekçesinde, söz konusu sınavın ücret tutarının 38 bin 75 TL + KDV olduğuna vurgu yaparak,  yasa gereği herhangi bir alımın asgari ücretin 10 katını aşmaması halinde 3 teklifle; aşması halinde de ihale usulü ile hizmet alımı yapılabildiğini kaydetti.

Buna göre, Mühendis ve Teknisyen İstihdam Yazılı Sınavı’nın elden 3 teklifle bi,le yapılamayacağını ifade eden Çuvalcıoğlu, “Kaldı ki hiçbir üniversiteden teklif alınmamıştır” dedi.

Çuvalcıoğlu, “açıkça devlet yasasına göre ihale gerekmektedir. Bu sebepten dolayı sınavın ODTÜ’de yapılmasını reddederim” dedi.

 
Başa dön tuşu