KıbrısManşet

Kayıp gizli belgeler evinden çıktı


“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamaları ile tutuklanan Polis Müfettişi Gülay Bayram Çekici’nin tutukluluk süresi 6 gün uzatıldı

Evrim KAMALI

Ülkede şok etkisi yaratan ve aleyhinde “haksız mal edinme”, “kamu görevlisinin rüşvet talebi”, “gizli bilgilerin ifşası” ile “görevi kötüye kullanma” suçlamalarından tutuklanan Polis Müfettişi Gülay Bayram Çekici, aleyhinde yürütülen soruşturma devam ediyor.

Soruşturma maksatlı poliste 2 gündür tutuklu olan Gülay Bayram Çekici, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yeniden yargıç huzuruna çıkarıldı.

Polis Başmüfettişi Tarkan Kızıltuğ, olayla ilgili olguları mahkemeye aktardı. Kızıltuğ, 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamaları ile ilgili zanlı Gülay Bayram Çekici aleyhinde soruşturma başlatıldığını söyledi.

Başmüfettiş Kızıltuğ, 28 Mart 2018 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan bir dilekçede, zanlının bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınlarını zimmetine alıp, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi adına devraldığına ilişkin iddialar olduğu yönünde şikâyette bulunulduğunu söyledi.

Polis Başmüfettişi Tarkan Kızıltuğ, zanlının bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL parayı kendi adına yatırdığı ve zanlının kasa kiraladığı yönünde tespitler de olduğunu anlattı.

 

“Rüşvet talep ettiği iddiası var”

Kızıltuğ, zanlının ayrıca kendi hesabına 39 bin Euro ve 43 bin sterlin bulunduğunu belirtti.

Başmüfettiş, zanlının son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının da belirlendiğini belirtti. Kızıltuğ, zanlının mal varlığındaki değişimleri bağlı olduğu kuruma bildirmediğini ve kendisine yazılan yazı doğrultusunda PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu söyledi.

Başmüfettiş Kızıltuğ, zanlının 2016 Haziran ayında aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğünü ve ona gizli bir yazıyı gösterip, polisin baskınlarına karşı korumak adına rüşvet talep ettiği iddiası olduğunu belirtti.

Kızıltuğ, zanlıdan sözlü olarak izahat istendiğini, zanlının bazı izahatlarda bulunduğunu belirtti. Zanlının önceki gün 14.45’te tutuklandığını söyleyen Kızıltuğ, mahkeme emriyle üzerinde, zanlının arabasında ve evinde arama yapıldığını anlattı.

Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile dosyaların, dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin,  CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını belirtti.

 

“Telefonunu kapattı, şifresini söylemedi”

Kızıltuğ, soruşturmanın çok geniş ve kapsamlı olarak devam ettiğini söyleyerek, emare alınan binlerce evrakın, ayrıca dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin,  CD ve emarelerin inceleneceğine vurgu yaptı.

Kızıltuğ, zanlının sözlü beyanları ile izahatlarının da araştırılmaya devam edildiğine dikkat çekti. Kızıltuğ, zanlının doktor kontrolünden geçirildiğini belirtip, raporu emare sundu. Kızıltuğ, zanlının iki günlük tutukluluk süresince binlerce evrakın bir kısmının incelendiğini, iki adet cep telefonunun uzmana teslim edildiğini belirtti.

Kızıltuğ, zanlının cep telefonlarından birini kapattığını ve şifresini polise söylemediğini mahkemeye aktardı.

 

“Kayıp gizli belgeler evinde bulundu”

Kızıltuğ, ayrıca Mali Şube’de hala devam eden soruşturmalarla ilgili dosyalarda kayıp olan gizli belgelerin zanlının evinde bulunduğuna vurgu yaptı.

Toplam 28 ifade alındığını, ifadelerin incelenmesi gerektiğini belirten Kızıltuğ, bu aşamada zanlının 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

 

6 gün tutuklu kalacak

Zanlı Çekici’nin avukatı Derviş Akter, polisin 8 gün ek tutukluluk talebine itiraz etti.

Akder, özellikle Kamu görevlisi tarafından sirkat suçunun oluşmadığını savundu.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı