MagazinManşetRöportaj

Karayel sınırların ötesine esti


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı besteci ve solist Fikri Karayel ikinci single’ı ile ses getireceği Türkiye müzik dünyasında, ünlü sanatçıların büyük rağbet gösterdiği besteleri ve yankı uyandıracağı konserleriyle de gururumuz olacak

İlke ERGİN

Müzikteki yetenekleriyle ülke sınırlarını aşıp geniş kitlelere ulaşan sanatçılarımızın sayısı gün geçtikçe artıyor. Toplum olarak gururumuzu okşayan bir başarı daha bizler için hiç sürpriz olmayan bir yeteneğimizden geldi.

Sahnelerle tanıştığı anda müzikteki cevheriyle parlayan ve takdirimizi toplayan Fikri Karayel şu sıralar birbirinden güzel projeler için kolları sıvadı. Yoğun çalışmasından dolayı yaşamını İstanbul’da sürdürmeye başlayan Karayel ardı arkası kesilmeyen besteleri, performansları ve hız kazanan konserleriyle dikkatleri hayli üzerine çeker oldu.

Sadece performans anlamında değil, besteleriyle de çıtasını her geçen gün yükselten bu başarılı sanatçımızla gazeteniz Havadis’te keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Emin adımlarla Türkiye’ye doğru esen Karayel, bakın bizlerle neler paylaştı:


Şarkı üstüne şarkı

İ.E: Aslında cevabını bilen bilir ama istersen bir de sen anlat, Türkiye müzik dünyasına “Yol” alışın nasıl gerçekleşti?

F.K: Uzun süre alternatif müzikle uğraştıktan sonra yönümü pop müziğe çevirdim. Bu aslında biraz da kendiliğinden gelişen bir durum oldu. “Yol” adını taşıyan single çalışmamla geçtiğimiz mart ayında dijital platformda yerimi aldığımda bunun beni nereye götüreceğini pek de düşünmemiştim. Amacım sevdiğim bir şeyler yapabilmek, üretmekti.

İ. E: Yeni stüdyo çalışman ne zaman olacak?

F.K: Ne mutlu ki “Yol”a çıktığım bu serüven beni güzel yerlere götürmeye başladı. Öyle ki elektronik müzikten oluşan yeni single çalışması için kolları sıvadık. Hatta çalışmamızı nerdeyse tamamladık. Ay sonu klibimizi çekeceğiz ve her şey yolunda giderse çok yakında müzik severlerin karşısında olacağız.


Bestelerine yoğun talep

İ. E: Besteci kimliğini yabana atmamak lazım. Gündemde single dışında da beste çalışmaların var mı?

F.K: Türkiye’ye açıldığım günden bu yana beni en çok mutlu eden konulardan biri de bestelerime karşı duyulan ilgi oldu. Çok yakında herkesin çok sevdiği ünlü bir sanatçı benim bestemle müzik piyasasındaki yerini alacak. Bunu daha niceleri takip edecek gibi görünüyor, ancak dinleyiciye sürpriz olması adına şimdilik bu kadarını söylesem daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Diğer taraftan, bildiğiniz üzere, single çalışmalarım da kendi bestelerimden oluşuyor. Yeni çalışmamızı da “Yol” gibi Ufuk Kevser ve Tolga Erzurumlu ile birlikte hazırladık.


Sırada İstanbul konseri var

i.E: Peki, sahne çalışmaların nasıl gidiyor?

F.K: Stüdyo hazırlıklarımızla birlikte sahne çalışmalarımız da devam ediyor. Şimdilik 21 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek olan konserimin müjdesini sizlerle paylaşmış olayım. Babylon’da izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz. Dolu dolu bir programla dinleyiciye güzel, keyifli bir gece yaşatmak için elimizden geleni yapacağız.


Bir ayağı adada

Fikri Karayel

İ. E: Seni yoğun programın dahilinde ülkemizde de dinlemek mümkün olacak mı?

F.K: Elbette, tüm bu yoğunluğa rağmen ülkemdeki sahne çalışmalarını da soğutmamaya çalışıyorum. Mesela 27 Ekim Cumartesi gecesi Narnia Pub’ta sahne alacağım. Bunu 28 Ekim’de Mağusa’daki “Altın Patiler” hayır organizasyonun konseri takip edecek.

İ. E: Yardım konserleri konusunda duyarlı olduğunu görüyoruz…

F.K: Elimizden geldiğince grup olarak hayır konserlerine destek vermeye çalışıyoruz.  Gitarda Emre Yazgın, basgitarda Cahit Kutrafalı, bateride Uğur Güçlü ve geri vokalde Ezgi Akgürgen’den oluşan yerli grubumuz uyum içinde çalışmalarını sürdürüyor. Hepsi de alanında iyi yetişmiş, değerli insanlar tabii…


Müziğin ülkesi değil kalitesi önemli

İ. E: Sesini sınırlarımızın ötesinde duyuran sanatçılarımız gün geçtikçe artıyor. Bu konudaki düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

F.K: Müzik adına sınırları aşmak diye bir algı geliştirmek bence yanlış olur. Müziğin ülkesi olmaz bence, kalitesi olur. Müzikte milli kimlik aramamak gerekir. Bu pencereden bakınca ülkemizden çıkıp da kendini başka bir ülkede kanıtlamış sanatçılarımızın başarısı daha da şeffaflaşır. Bunda biraz da şansın payı var elbette. Yetenekle birlikte şans birleşince müzikle tüm sınırları aşmanız mümkündür. Bu nedenle röportajımı her şeyden önce kaliteli müzik yapan, sonrasında da geniş kitlelere sesini duyuran sanatçılarımızın varlığını bilmenin sevindirici olduğunu söyleyerek noktalamak isterim.

İ.E: Yeni yayın döneminde Radyo Havadis’in ilk konuklarından biri oldun. Sohbet nasıl geçti?

F.K: Serdar Şengül’le keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hayatımdaki güzel gelişmeleri sizlerle paylaşmak yaşadığım mutluluğu ikiye katlıyor. Umarım sizlerin de başarıları hep daim olur. Dilerim Havadis Radyo’yu yeni yayın döneminde keyifli sohbetler ve kaliteli müzikleriyle takip edenler çok olur…

Fotoğraflar: Hakan TOPALOĞLU


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı